MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Członkowie "Solidarności Walczącej" spotkali się w rocznicę urodzin Kornela Morawieckiego. "Wizjoner, który walczył z niesprawiedliwością"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Członkowie stowarzyszenia "Solidarności Walczącej" zebrali się na skwerze im. Kornela Morawieckiego, by złożyć wyrazy pamięci o założycielu "SW".
Członkowie stowarzyszenia "Solidarności Walczącej" zebrali się na skwerze im. Kornela Morawieckiego, by złożyć wyrazy pamięci o założycielu "SW". Maciej Rajfur
3 maja to także rocznica urodzin Kornela Morawieckiego, założyciela i lidera "Solidarności Walczącej", marszałka seniora i kawalera Orderu Orła Białego. Z tego powodu działacze "SW" zebrali się na specjalnym skwerze, by oddać hołd przewodniczącemu.

Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze na zrewiatalizowanym niedawno skwerze im. Kornela Morawieckiego, przy kamieniu z tablicą poświęconą działaczoi antykomunistycznemu.

- Dzisiaj obchodzimy Święto Kontytucji 3 maja oraz uroczystość Królowej Polski. Dla tych z nas, dla których patriotyzm łączy się nierozdzielnie z wiarą, to ważna okazja. A mamy jeszcze jeden powód. 3 maja 1941 roku urodził się nasz przewodniczący - Kornel Morawiecki - mówił Andrzej Kisielewicz, działacz Solidarności Walczącej, współpracownik Kornela Morawieckiego.

O historii Andrzeja Kisielewicza przeczytasz tutaj:

Przypomniał, że symbolicznym początkiem wielkiej patrotycznej działalności marszałka seniora było wywieszenie transparentu z napisem: "Wiara i niepodległość" podczas Mszy świętej w 1979 roku w Polsce z papieżem Janem Pawłem II.

- Warto przypomnieć, że był to jedyny transparent na tej Mszy. Kornel wcześniej przyjechał do Warszawy, do ludzi z KOR-u. Próbował im wytłumaczyć, że to niezwykła okazja do zamanifestowania wolności. Usiłował namówić tych ludzi, ale został zlekceważony, jak wiele razy później. Spotkał się z opinią, że ta wizyta nie ma znaczenia. Dzisiaj widzimy, że oni się mylili, a Kornel był wizjonerem. I tutaj jesteśmy z niego dumni. On wyprzedzał myśli innych działaczy - opowiadał Kisielewicz.

Głos zabrała także najstarsza córka Kornela Morawieckiego - Anna Morawiecka.

- Wszyscy w tej historii Kornela i Polski braliśmy mniejszy lub większy udział. Kornel był dobrym człowiekiem, kochającym ludzi, który pochylał się nad biedą, walczył z niesprawiedliwością i niegodziwością. Człowiekiem, dla którego solidarność nie była pustym słowem, lecz ideą, o którą warto walczyć. Solidarność była jego marzeniem, solidarności chciał dla Polski i świata - przemawiała Anna Morawiecka.

I dodała:

- Tato, twój syn, a nasz premier wraz z rządem Prawa i Sprawiedliwości stara się odpowiedzieć na twoje wezwanie. Dać Polakom godnośc i chleb. Tój syn Mateusz Morawiecki, a my razem z nim, staramy się również o to, byśmy byli potrzebni nie tylko sobie, ale także naszym sąsiadom i światu - zaznaczyła córka Kornela Morawieckiego.

Życzyła wszystkim, aby Polska w przyszłej kadencji paramentu mogła, o co nie raz apelował Kornel Morawiecki, dać sobie i światu projekt na miarę Konstytucji 3 maja.

Po spotkaniu na skwerze odprawiona została Msza św. w intencji Kornela Morawieckiego i innych zmarłych działaczy "SW w pobliskim kościele pw. Chrystusa Króla. Następnie w siedzibie stowarzyszenia "SW" przy ul. Barlickiego odbyło się spotkanie ze śpiewaniem pieśni patriotycznych.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska