Centrum to jedna z największych inwestycji powiatu średzkiego! Sala widowiskowa dla 250 osób, pracownie: garncarska, malarska, rękodzieła, grafiki, komputerowa, centrum seniora, profesjonalne studio nagrań i zaplecze cateringowe – o to wszystko i jeszcze więcej wzbogaciła się oferta kulturalna powiatu średzkiego. Nowoczesny obiekt został otwarty w piątek, 6 marca z udziałem wielu gości i mieszkańców powiatu. Cały weekend otwarcia upłynął w Środzie Śląskiej pod znakiem dobrej zabawy i kulturalnej uczty muzycznej.
Na ten moment czekało wiele osób. Po latach starań, przedwojenna hala sportowa otrzymała drugie życie! Wiele pokoleń średzian pamięta ten obiekt z lekcji wychowania fizycznego. Następnie mieściła się tutaj sala treningów bokserskich. Po wybudowaniu nowej hali sportowej obiekt został zamknięty, aby po kilku latach otrzymać nową – kulturalną funkcję.
Uroczysty weekend otwarcia rozpoczął się w piątek, 6 marca od koncertu pn. „Bajka alternatywą Nam” z udziałem lokalnych artystów: Małgorzaty Pauki, Pawła Wenderskiego i zespołu instrumentalistów pod kierownictwem Andrzeja Bielskiego. Nowy obiekt podziwiali m.in. Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej, Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego, posłowie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury z powiatu średzkiego, blisko 300 zaproszonych gości.
Specjalną niespodziankę dla mieszkańców powiatu średzkiego przygotował Mariusz Komenda, półfinalista programu MasterChef poinformował zebranych, że zdecydował się na otwarcie w nowym Centrum swojej restauracji o nazwie „Sztuka”, do której serdecznie zaprasza wczesną wiosną.
Całkowity koszt realizacji Centrum Kultury Alternatywnej wynosi ponad 9 milionów złotych! 80% tej kwoty stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej, a ponad 1,7 mln zł wkład własny powiatu.
- Na przykładzie otwieranego dziś Centrum Kultury Alternatywnej, widzimy że fundusze unijne nie tylko wspierają duże projekty infrastrukturalne jak autostrady czy gazociągi ale fundusze unijne to najczęściej małe lokalne projekty. I wtedy okazuje się że te, zdawałoby się odległe priorytety unijne, są całkiem blisko każdego z nas i są zbieżne z potrzebami gmin i lokalnych społeczności, że wszyscy w Unii Europejskiej gramy do jednej bramki – mówiła Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej.
Sobota upłynęła mieszkańcom Środy Śląskiej pod znakiem muzyki klasycznej. Największe dzieła Fryderyka Chopina i Franza Schuberta wykonali wirtuozi światowej rangi: Janusz Olejniczak (fortepian) i Tomasz Strahl (wiolonczela). Obaj artyści występują w najsłynniejszych światowych salach koncertowych, a w swoim dorobku maja wiele prestiżowych nagród m.in. „Fryderyki” oraz wyróżnień. Do Środy Śląskiej przyjechali z koncertem „Z klasyką przez Polskę”. Niedziela należała za to do Czesława Mozila i jego muzycznego stand-upu, w którym zaprezentował przewrotną, słodko-gorzką opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty.

Gdyńska Arka postawiła się Treflowi Sopot
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?