Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część Wrocławia bez Rad Osiedli? Nie ma chętnych do pracy na rzecz lokalnej społeczności

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wybory do Rad Osiedli we Wrocławiu
Wybory do Rad Osiedli we Wrocławiu Jarosław Jakubczak / Polska Presse /zdjęcie ilustracyjne
We Wrocławiu funkcjonuje 48 rad osiedli, w których do objęcia jest 786 mandatów. Miejska Komisja Wyborcza alarmuje, że są okręgi, w których liczba mandatów jest wyższa od liczby chętnych.

Termin przyjmowaniu zgłoszeń przesunięty

Pierwotnie czas zgłaszania kandydatur w wyborach do Rad Osiedli we Wrocławiu upłynął w miniony poniedziałek (20 września), jednak w związku z niewielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców, zdecydowano o wydłużeniu terminu rejestracji kandydatów do 27 września.

"Są okręgi wyborcze, w których liczba mandatów do obsadzenia jest wyższa o pięć niż liczba zgłoszonych kandydatów. Na 48 osiedli mamy 8, w których brakuje chętnych do startu w wyborach oraz 13, w których liczba kandydatów równa jest liczbie mandatów" – mówi Andrzej Kubica, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu.

Z tego powodu komisja wyznaczyła dodatkowy termin - kandydaci na radnych mogą się zgłaszać do 27 września.

Co będzie, gdy chętnych nie będzie?

W sytuacji, gdy liczba kandydatów pozostanie równa liczbie mandatów do obsadzenia, wybory nie zostaną przeprowadzone, a osoby kandydujące automatycznie zostaną radnymi.

"Gorzej sytuacja wygląda w okręgach w których kandydujących jest mniej niż miejsc do obsadzenia. Jeżeli w dodatkowym terminie nie zgłoszą się kolejni chętni, wybory na tych osiedlach się nie obędą, a to oznacza, że nowe rady nie zostaną na nich powołane" - wyjaśnia Andrzej Kubica.

Dopiero pół roku po wyborach, które odbędą się 17 października, na wniosek odpowiedniej liczby mieszkańców osiedla będzie możliwość powtórzenia całej wyborczej procedury.

Lista osiedli i okręgów wyborczych w których brakuje kandydatów na radnych:

  • Bieńkowice – w okręgu wyborczym nr 1;
  • Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice - w okręgu wyborczym nr 3;
  • Brochów - w okręgu wyborczym nr 2;
  • Gaj - w okręgu wyborczym nr 1;
  • Gajowice - w okręgu wyborczym nr 1;
  • Huby - w okręgu wyborczym nr 1, 2, 3;
  • Jagodno - w okręgu wyborczym nr 1;
  • Karłowice-Różanka - w okręgu wyborczym nr 2;
  • Krzyki-Partynice - w okręgu wyborczym nr 2;
  • Lipa Piotrowska - w okręgu wyborczym nr 1;
  • Muchobór Mały - w okręgu wyborczym nr 2;
  • Ołtaszyn - w okręgu wyborczym nr 1;
  • Osobowice Rędzin - w okręgu wyborczym nr 1, 2;
  • Pawłowice - w okręgu wyborczym nr 1;
  • Powstańców Śląskich - w okręgu wyborczym nr 1, 2, 3;
  • Pracze Odrzańskie - w okręgu wyborczym nr 2;
  • Psie Pole Zawidawie - w okręgu wyborczym nr 4;
  • Przedmieście Oławskie - w okręgu wyborczym nr 3;
  • Stare Miasto - w okręgu wyborczym nr 1, 3;
  • Świniary - w okręgu wyborczym nr 1;
  • Zacisze Zalesie Szczytniki - w okręgu wyborczym nr 3.

Zgłoszenia będą przyjmowane w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej (budynek Urzędu Miejskiego Wrocławia Pl. Nowy Targ 1-8, sala 204), w dniach:

  • 23 września 2021 r. (czwartek) w godzinach 15.30.-17.00
  • 24 września 2021 r. (piątek) w godzinach 15.30-17.00
  • 27 września 2021 r. (poniedziałek) w godzinach 12.00-15.00

Wzory dokumentów obowiązujących przy zgłaszaniu kandydatów są dostępne na stronie Miejskiej Komisji Wyborczej.

Kto może kandydować i jakie warunki musi spełnić?

Radni osiedlowi to mieszkańcy, którym szczególnie zależy na najbliższej okolicy. Na tym, by osiedle było miejscem wspólnoty, gdzie mieszkańcy czują więź ze sobą nawzajem oraz miejscem, w którym żyją.

Warunki formalne, jakie muszą spełnić kandydaci na radnych osiedlowych określone są w ordynacji wyborczej. To m.in. pełnoletność, obywatelstwo polskie lub innego kraju UE, prawo wybieralności. Osoby rejestrujące swoją kandydaturę muszą także stale zamieszkiwać na terenie osiedla, z którego kandydują. Fakt ten potwierdza wpis do stałego rejestru wyborców. Do składanych wniosków kandydaci dołączają także listę z podpisami osób popierających kandydaturę.

"Na podstawie doświadczeń lat ubiegłych radzimy kandydatom i kandydatkom, by nie była to minimalna liczba 15 osób popierających, lecz więcej. Kandydaturę poprzeć mogą bowiem także tylko osoby stale zamieszkujące na terenie osiedla, które znajdują się w stałym rejestrze wyborców" – przypomina Andrzej Kubica, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

Dane osób popierających jak i kandydatów na radnych będą weryfikowane, a kandydaci, którzy nie spełniają powyższych wymogów, nie będą mogli znaleźć się na listach wyborczych.

Co mogą radni osiedlowi i ile dostają za swoją pracę?
Głównym zadaniem radnych osiedlowych jest działanie na rzecz jego mieszkańców i, wbrew obiegowym opiniom, mogą całkiem sporo dla nich załatwić. Radni mogą występować do władz miasta z wnioskami: o powstanie na osiedlu nowego domu kultury, szkoły, przedszkola, czy ośrodka sportu. Mogą inicjować zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej lub organizacji ruchu na osiedlu. Mogą wnioskować o stworzenie zieleńców, parków czy placów zabaw. Jedną z najistotniejszych prerogatyw rad osiedli jest opiniowanie liczby i lokalizacji punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu. Mają też prawo wnosić uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz występować o dotacje z miejskiej kasy np. na zamontowanie progów zwalniających, utworzenie dodatkowych przejść dla pieszych.

Rada osiedla zarządza finansami osiedla przyznanymi z budżetu miasta oraz występuje o dodatkowe pieniądze na działania społeczne w tym świetlice środowiskowe, kluby seniora, festyny, imprezy okolicznościowe. Jest z czego czerpać, bo w latach 2020-21 Fundusz Osiedlowy został zasilony kwotą 40 mln złotych.

Radni mogą liczyć na miesięczne diety. Ich wysokość określają same rady osiedli na podstawie uchwał rady miejskiej. Miesięczne diety radnych osiedlowych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska