Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwone opaski na oczach pomników we Wrocławiu. O co chodzi?

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Czerwone opaski na figurach Pomnika Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu
Czerwone opaski na figurach Pomnika Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu Materiały prasowe
Na oczach figur z Pomnika Anonimowego Przechodnia przy ulicy Piłsudskiego pojawiły się czerwone opaski. O co chodzi? Odpowiadamy poniżej.

26 maja organizacje zrzeszone w ramach Okresowej Koalicji rozpoczną akcję społeczną „Otwórz oczy”. Jej symbolem jest czerwona opaska na oczach, którą inicjatorki zamierzają przewiązać oczy postaciom na pomnikach w całej Polsce. We Wrocławiu będzie to Pomnik Anonimowego Przechodnia przy ul. Piłsudskiego. Akcja rozpoczyna się w Dzień Matki, bo, jak tłumaczą jej pomysłodawczynie, "bez menstruacji nie byłoby życia", a kończy się 28 maja, w międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej.

Czerwone opaski mają zwrócić uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego i sprawić, że menstruacja przestanie być tematem tabu. Dzięki oddolnej inicjatywie w 2019 roku w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu pojawiła się pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami. Takich skrzyneczek w całej Polsce jest już 1000.

"Społeczne tabu wokół menstruacji wywołuje po dziś dzień nieuzasadniony wstyd wśród milionów kobiet na całym świecie. Z cichą marginalizacją menstruacji i edukacji wokół niej borykają się również Polki, wrocławianki, oławianki, oleśniczanki. O miesiączce mówi się za mało, za mało rzetelnie, a to prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie może być tak, że w XXI wieku dziewczynki opuszczają zajęcia szkolne przez to, że nie mają podpaski. Cieszę się, że powoli to zmieniamy. Dzięki ogólnodostępnym skrzynkom na produkty menstruacyjne, które umieszczamy m.in. w szkołach i instytucjach publicznych, o konieczności dostępu do środków higieny na czas menstruacji jest coraz głośniej. A tabu, kultura wstydu i zażenowania związane z krwawieniem są dziś w odwrocie. To wielka ulga" – mówi Adrianna Klimaszewska z Różowej Skrzyneczki, która weszła w skład Koalicji Okresowej.

„Otwórz oczy” to kolejna, po ogłoszeniu manifestu i kampanii „Krew nas zalewa”, inicjatywa, której celem jest nagłośnienie problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego oraz tabu jakie towarzyszy tematowi miesiączki.

"Menstruuje ponad połowa społeczeństwa. W każdej minucie, w każdej sekundzie jakaś osoba ma okres. To jest nieunikniona część naszej fizjologii. Musimy w końcu otworzyć oczy na tę część naszego życia" – komentuje Bożena Powaga z inicjatywy Różowa Skrzyneczka.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation w 2020 roku, aż 42 proc. kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a temat jest krępujący aż dla 23 proc. badanych. Co piąta Polka ma problem z zakupem środków higienicznych.

Od 26 do 28 maja Koalicja organizuje także specjalny challenge na Instagramie. Za każde zdjęcie osoby z czerwoną opaską na oczach z hasztagiem #podpaskizaopaski przekaże paczkę podpasek dla dziewczynek i kobiet, które ich potrzebują.

Inne kraje już podjęły walkę z ubóstwem menstruacyjnym. W Szkocji od 2018 r. uczennice i studentki mają darmowy dostęp do podpasek w szkołach, a od 2020 r. dostęp ten rozszerzono dla wszystkich kobiet w kraju. W Nowej Zelandii i w Anglii w 2020 roku wprowadzono bezpłatne podpaski i tampony w szkołach. W 2021 r. we Francji wprowadzono darmowe podpaski i tampony na uczelniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska