Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny Piątek. 23 marca Strajk Kobiet w Warszawie, kobiety mobilizują się przeciwko kolejnej próbie zaostrzania prawa do aborcji

Aole
facebook/Ogólnopolski Strajk Kobiet
19 marca komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który zakłada zakaz przerywania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Kobiety w całym kraju znów mobilizują się na piątek, 23 marca. W Warszawie i innych miastach planowane są demonstracje i protesty.

Polskie prawo dopuszcza możliwość przerwania ciąży w przypadku ciężkich wad płodu. Projekt "Zatrzymaj aborcję", który w styczniu został skierowany do dalszych prac przez Sejm, a w poniedziałek 19 marca uzyskał pozytywną opinię sejmowej komisji, przekreśla taką możliwość.

Oczekiwanie, że projekt zostanie przyjęty, wyrażają biskupi rzymskokatoliccy, którzy w specjalnie wydanym komunikacie zaapelowali o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

Procedowanie projektu "Zatrzymać aborcję" wywołuje protesty. Na piątek 23 marca organizacje broniące praw kobiet organizują w Warszawie Strajk Kobiet. Na Facebooku na wydarzeniu zainteresowanych tym wydarzeniem jest 70 tys. osób. Z wielu miast organizowane są transporty autokarowe mające przewieźć uczestniczki strajku do Warszawy. Protesty odbędą się także w innych polskich i zagranicznych miastach.

Sejmowy festiwal pogardy i nienawiści do kobiet trwa, właśnie odebrano głos organizacjom pozarządowym i posłom opozycji i przegłosowano projekt zakazu aborcji w Komisji "Sprawiedliwości" i "Praw Człowieka

– piszą na swojej stronie facebookowej organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które już przygotowują protest. Amnesty International zbiera podpisy pod petycją przeciwko zmianie prawa.

Strajk Kobiet. Sprzeciw wobec prób zaostrzania prawa do aborcji

Masowe protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu i tak restrykcyjnego prawa do przerwania ciąży zaczęły się w 2016 roku.

3 października 2016 roku odbył się słynny Czarny Protest. W ponad 150 miastach w Polsce i 60 za granicą na ulice wyszło około 250 tys. osób, sprzeciwiając się planom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Niemal tyle samo Polek nie poszło tego dnia do pracy, ponad pół miliona osób, na znak poparcia dla protestu, ubrało się na czarno.

Ogólnopolski Strajk Kobiet był największym protestem społecznym po 1989 roku. Ubrane na czarno kobiety, dzierżąc w dłoniach symboliczne wieszaki, pokazały, że są jednością i siłą, z którą każdy rząd musi się liczyć

Czarny Piątek, strajk kobiet. Gdzie odbywają się protesty?

Główna demonstracja organizowana jest w Warszawie, 23 marca o godzinie 16. Uczestniczki i uczestnicy manifestacji będą maszerować pod Sejm.

Organizatorki apelują, aby zamiast protestować lokalnie, każda osoba chcąca wyrazić sprzeciw dotarła do Warszawy. Jednak nie dla wszystkich jest to możliwe, dlatego w wielu miastach Polski organizowane są lokalne protesty.

Lista wydarzeń:

Czarny Piątek. Największa demonstracja odbędzie się w Warszawie, wciąż trwa mobilizacja w pozostałych miastach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska