Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny Dziedziniec Zamku Książ w Wałbrzychu. To miejsce jest niedostępna dla turystów. Sprawdź dlaczego

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Historia tego miejsca pamięta czasy średniowiecza. Od tego momentu dziedziniec zmieni jednak swoje oblicze.
Historia tego miejsca pamięta czasy średniowiecza. Od tego momentu dziedziniec zmieni jednak swoje oblicze. Ze zbiorów Zamku Książ w Wałbrzychu i Fundacji Księżnej Daisy von Pless
Czarny Dziedziniec Zamku Książ w Wałbrzychu to miejsce, które jest na co dzień niedostępne dla turystów. Co ciekawe korzenie tego miejsca sięgają jeszcze czasów średniowiecza. Jak zmieniał się dziedziniec przez lata? Dlaczego dziś turyści są tam niedopuszczani? Skąd się w ogóle wzięła taka nazwa dla dziedzińca? Szczegóły znajdziesz poniżej. Jeżeli z kolei klikniesz w zdjęcie - przejdziesz do kolejnych fotografii przedstawiających miejsca niedostępne dla zwiedzających. Zamek Książ w Wałbrzychu skrywa jeszcze ogrom tajemnic.

Spis treści

Czarny Dziedziniec Zamku Książ w Wałbrzychu - serce warowni

Historia Zamku Książ w Wałbrzychu jest wyjątkowo burzliwa. Podobnie zresztą, jak czarnego dziedzińca. Jego początki sięgają - co zdradzają nam opiekunowie zamku - średniowiecza. Już wtedy znajdował się w tym miejscu dziedziniec ówczesnego zamku. Miejsce zmieniło się zupełnie wraz z początkiem XX wieku. To wtedy Jan Henryk XV rozpoczął zakrojoną na olbrzymią skalę przebudowę zamku.

Właśnie on postanowił on podkreślić historyczne znaczenie Czarnego dziedzińca. Na jego południowej ścianie zainstalowano kartusze herbowe wszystkich rodów, które były w posiadaniu Książa.

Skąd taka nazwa dla dziedzińca Zamku Książ?

Wielu może myśleć, że za określeniem "czarny" kryje się jakaś mroczna historia, jednak jak to często bywa w życiu - wyjaśnienie jest o wiele prostsze. To miejsce jest po prostu permanentnie zacienione. Przez cały dzień na czarnym dziedzińcu nie uraczymy słońca, a co za tym idzie - jest on niemal pozbawiony roślin. W centralnym miejscu znajduje się replika renesansowej studni, pod którą jest nieużytkowany dzisiaj zbiornik na wodę pitną.

Turyści nie mają na co dzień wstępu na ten konkretny dziedziniec. Nie oznacza to jednak, że nie mogą go podziwiać. Otóż dziedziniec można obserwować przez olbrzymie, szklane drzwi, prowadzące do niego z Sali Konrada.

Zdobienia na Zamku Książ potrafią zachwycić, również te na dziedzińcu

Czarny dziedziniec jest piękny i to nie ulega żadnej wątpliwości. Zdobi go ściana herbowa oraz liczne rzeźby i płaskorzeźby.

- W XVII wieku otrzymał bogatą dekorację w stylu manierystycznym ze stylizowanymi motywami roślinnymi i zwierzęcymi (m.in. maski, nereidy, delfiny, rozety). Zdobią go sgraffita, kamienne portale i wykusz, a na południowej ścianie dwa rzędy kartuszy herbowych - mówi Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ.

"Zakazane" miejsca na Zamku Książ - tu nie wejdziesz

Na czarny dziedziniec nie można wejść, bo jest tu zbyt mała przestrzeń i nie ma dróg ewakuacyjnych. Nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie nie mają wstępu turyści w Zamku Książ. Nie wejdziemy na co dzień również do:

  • apartamentów księżnej Daisy na II piętrze (ich otwarcie planowane jest na ten rok),
  • na IV i V piętro - te są otwierane tylko w przypadku wyjątkowych wydarzeń, jak nocne zwiedzanie.

Jak dojechać do Zamku Książ w Wałbrzychu zobaczycie na poniższej mapie

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska