Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cytobus wyjeżdża na dolnośląskie drogi. Mobilny gabinet ginekologiczny przyjął dziś pierwsze pacjentki

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
"Nie chcemy, by kod pocztowy decydował o tym, czy mamy dostęp do badań profilaktycznych, czy nie. Temu właśnie ma zapobiec Cytobus".
"Nie chcemy, by kod pocztowy decydował o tym, czy mamy dostęp do badań profilaktycznych, czy nie. Temu właśnie ma zapobiec Cytobus". Paweł Relikowski
Cytobus - mobilny gabinet ginekologiczny dojedzie do miejscowości, w których pacjentki mają ograniczone możliwości wykonania badań cytologicznych. W ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy auto wykonane dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyjmie od dziś (8 marca), przez następnych kilka dni, 110 pierwszych pacjentek.

Wyposażony w najnowszej generacji sprzęt, pokój do przebrania się, bidet i obsługiwany przez wykwalifikowany personel medyczny Cytobus, ma docelowo zwiększyć liczbę pacjentek korzystających z badań profilaktycznych. W roku 2021, według danych NFZ z dostępu do cytologii skorzystało zaledwie niecałe 13 procent kwalifikujących się do niego pacjentek.

Zakup Cytobusu przez DCOPiH wiązał się także z doposażeniem 4 wojewódzkich szpitali w sprzęt do diagnostyki nowotworów szyjki macicy.

- To jest kolejny element naszych działań wspierających wczesną diagnostykę nowotworów szyjki macicy - powiedział podczas inauguracji działalności Cytobusu wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. - Wczesne ich wykrycie pozwala niemal zawsze na stuprocentowe wyleczenie pacjentki - dodał.

Cytobus będzie jeździł po całym województwie dolnośląskim. Z gabinetu będą mogły skorzystać także pacjentki z Wrocławia. Badaniu może poddać się każda kobieta między 25, a 59 rokiem życia, która w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystała z profilaktycznej cytologii. Chętne do skorzystania z badania w Cytobusie pacjentki, mogą rejestrować się pod numerem 71 368 96 47. Każda z pań, której wyniki będą wymagały dodatkowych badań, zostanie na nie skierowana do jednego z czterech szpitali, biorących udział w programie.

Co roku stwierdzanych jest 2400 nowych przypadków raka szyjki macicy, z czego 1600 kończy się śmiercią chorej. - Wystarczy poświęcić 5 minut w ciągu trzech lat na badanie, które może zapobiec rozwinięciu się choroby - podkreślił Paweł Zawadzki, pełnomocnik ds. rozwoju w DCOPiH. - Nie chcemy, by kod pocztowy decydował o tym, czy mamy dostęp do badań profilaktycznych, czy nie. Temu właśnie ma zapobiec Cytobus - dodał.

- Jak każdy gabinet, tak i Cytobus wyposażony jest w strefę higieniczną - mówi położna Agnieszka Czajkowska. - Są u nas bidet z ciepłą wodą i toaleta, z których pacjentka może skorzystać przed badaniem. Poza tym przed cytologią zbierana jest ankieta. Wyniki badania ocenia dwóch histopatologów. Po wizycie w Cytobusie droga do dalszych ewentualnych badań jest skrócona - informuje położona.

Od dziś przez najbliższych kilka dni, w mobilnym gabinecie zostanie przyjętych pierwszych 110 pacjentek. W najbliższych dniach Cytobus wyjedzie już do innych miejscowości.

"Nie chcemy, by kod pocztowy decydował o tym, czy mamy dostęp do badań profilaktycznych, czy nie. Temu właśnie ma zapobiec Cytobus".

Cytobus wyjeżdża na dolnośląskie drogi. Mobilny gabinet gine...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska