Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyklon Pit siał spustoszenie. Pracowita noc dolnośląskich strażaków, którzy interweniowali 300 razy!

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Do interwencji związanych ze skutkami silnego wiatru wyjeżdżali prawie 300 razy. W samym Wrocławiu i okolicach odnotowano około 40 takich zgłoszeń.
Do interwencji związanych ze skutkami silnego wiatru wyjeżdżali prawie 300 razy. W samym Wrocławiu i okolicach odnotowano około 40 takich zgłoszeń. OSP Lubawka/OSP Cieszków/OSP Lubomierz
Zapowiadany przez synoptyków cyklon Pit, podczas którego wiatr w porywach, szczególnie w wysokich partiach gór miał przekraczać prędkość nawet od 70- 100 km/h, nadciągnął nad Polskę. Choć z nieco mniejszą, niż prognozowana intensywnością, to strażacy na Dolnym Śląsku i tak mieli bardzo pracowitą noc. Do interwencji związanych ze skutkami silnego wiatru wyjeżdżali prawie 300 razy. W samym Wrocławiu i okolicach odnotowano około 40 takich zgłoszeń.

Kolejne po cyklonie Oleg załamanie pogody jakie nadciągnęło nad Polskę z 3-4 lutego 2023 i związane z tym silne podmuchy wiatru napędzane przez wir troposferyczny, nazywane są cyklonem Pit. Wichury z nim związane będą odczuwalne szczególnie w zachodniej, południowo zachodniej i częściowo południowej Polsce. Najsilniej powieje w województwach zachodnich ze szczególnym wskazaniem na rejon Sudetów. Wiatr w porywach przekroczy 70-100 km/h. Miejscami może powodować szkody i przerwy w dostawie prądu. Huraganowy wiatr był prognozowany na szczycie Śnieżki. Minionej nocy w porywach osiągnął tam jednak nieco mniejszą prędkość, do 55 km/h.

-Strażacy na Dolnym Śląsku minionej nocy odnotowali blisko 300 wyjazdów wynikających ze skutków gwałtownego wiatru. Głownie były to interwencje związane z powalonymi na drogi drzewami. Zdarzały się też wezwania, podczas których mieszkańcy informowali o iskrzących przewodach energetycznych, na które spadały gałęzie. W samym Wrocławiu i okolicach strażacy odnotowali około 40 interwencji związanych z silnym wiatrem - przekazali w sobotę rano dyżurni ze stanowisk kierowania komendy miejskiej i wojewódzkiej PSP.

Powalone przez wiatr gałęzie drzew usuwano na drodze krajowej nr. 35 z Wrocławia do Świdnicy, między Gniechowicami i Małuszowem, ale podobnych sytuacji na drogach krajowych i lokalnych było dużo więcej. Wczoraj, już w godzinach popołudniowych w powiecie Zgorzeleckim na trakcję kolejową spadło drzewo. Z unieruchomionego pociągu strażacy ewakuowali 200 osób.

W godzinach porannych siła wiatru zdecydowanie zmalała. We Wrocławiu prędkość podmuchów dochodzi już jedynie do około 20 km/h. Na niebie jest przewaga chmur, ale nie prognozuje się intensywnych opadów i w ciągu dnia może się rozpogadzać. Temperatura na plusie, od 2 do 3 stopni Celsjusza.

Za zdjęcia dziękujemy oddziałom Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa. Zobaczcie w galerii jak pracowali tej nocy strażacy.

NIE PRZEGAP:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska