Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa twierdza przy Borowskiej. Będą tu wyniki badań lekarskich

Marcin Walków
W budynku przy ul. Borowskiej mogą być przechowywane dane pacjentów z całego kraju. Dziś otwarto dużą i dobrze chronioną serwerownię
W budynku przy ul. Borowskiej mogą być przechowywane dane pacjentów z całego kraju. Dziś otwarto dużą i dobrze chronioną serwerownię Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse
Od 1 sierpnia 2017 roku każdy gabinet lekarski, przychodnia lub szpital będzie musiał przechowywać dane pacjentów w wersji elektronicznej. W centrach, takich jak to otwarte dziś we Wrocławiu, będą one bezpiecznie przechowywane i dostępne dla lekarza z każdego miejsca w kraju. Przychodnie mogą skorzystać z takich właśnie serwerowni, ale mogą także na własną rękę szukać bezpiecznego miejsca do przechowywania danych. Dla pacjentów zysk będzie taki, że po sierpniu 2017 roku nie będziemy musieli nosić ze sobą do przychodni wcześniejszych wyników badań, kser, świstków i zdjęć rentgenowskich - wszystko ma być dostępne online.

W budynku przy ul. Borowskiej 283b już od dziś mogą być przechowywane dane pacjentów z całego kraju - wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, konsultacji lekarskich, informacje o zażywanych lekach.

Już teraz działają 64 szafy serwerowe, mogące pomieścić dane z całej Polski. Docelowo będzie ich 512 w ośmiu pilnie strzeżonych pomieszczeniach.

- Przechowywanie danych w centrum będzie bezpieczniejsze i tańsze, niż tworzenie w szpitalu lub przychodni - wyjaśnia Marcin Lenarczyk, dyrektor ds. IT w medycynie w spółce Data Techno Park. Podkreśla, że przepisy nakładają obowiązek, by dysponować nie tylko odpowiednimi serwerami, ale też serwerownią zapasową. Pomieszczenie musi być monitorowane, okratowane.

- To dodatkowe koszty, a w dodatku po 5 latach taki sprzęt trzeba wymienić - dodaje Lenarczyk. Pytany o koszty takiego sprzętu dla gabinetu lekarskiego odpowiada, że trzeba liczyć się z wydatkiem około 10 tys. zł i pamiętać jeszcze o zatrudnieniu informatyka. - W naszym centrum taki koszt wynosiłby kilkaset złotych miesięcznie - mówi Lenarczyk.

W budynku Medycznego Centrum Przetwarzania Danych dane medyczne mają być bezpieczniejsze niż w bankowym sejfie. Zainstalowano około 120 kamer śledzących ruch każdej osoby w budynku. Specjalna konstrukcja ścian i zastosowane technologie mają uniemożliwić hakerom atak i próbę przechwycenia danych.

Budynek zasilany jest dwiema niezależnymi liniami energetycznymi. Gdyby jednak zabrakło prądu w całym mieście, włączą się olbrzymie UPS-y, umożliwiające podtrzymanie działania wszystkich systemów w budynku przez 15 minut. Potem do pracy wkroczy awaryjny generator prądu.

- To 20-cylindrowy silnik. Taki, jakie można spotkać na statkach. Spala około 600 litrów ropy na godzinę i umożliwi zasilanie centrum przez 18 godzin - dodaje Lenarczyk.

W każdym z pomieszczeń serwerowni zainstalowane są czujniki dymu, precyzyjne klimatyzatory, instalacje do gaszenia pożaru przy pomocy gazu.

W Medycznym Centrum Przetwarzania Danych pracuje już około 70 osób. Gdy będzie w nim przybywać danych do przechowywania i przetwarzania, potrzebne będą kolejne, zwłaszcza informatycy.

- To najnowocześniejszy taki obiekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - mówi dr inż. Sameh Abu Mizer, inżynier kontraktu.

W praktyce działanie Medycznego Centrum Przetwarzania Danych będzie polegać na tym, że pacjent idąc do lekarza, nie będzie musiał nosić ze sobą żadnych wyników badań ani informacji o wcześniejszym leczeniu. Za pomocą komputera lub aplikacji w tablecie lekarz będzie mógł w trakcie wizyty zapoznać się z danymi medycznymi pacjenta i uzupełnić je o nowe zapisy.

- Dotyczy to również lekarzy świadczących wizyty domowe. Będą oni mieli dostęp do dokumentacji bezpośrednio przy łóżku pacjenta - wyjaśnia Marek Girek, prezes Data Techno Park.

Budowa Medycznego Centrum Przetwarzania Danych kosztowała około 230 mln zł. 190 mln z tej kwoty przeznaczono na specjalistyczne wyposażenie. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska