Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa telewizja stopniowo wkracza na Dolny Śląsk

Piotr Kanikowski
Maciej Dudzik
Pora odzwyczaić się od tradycyjnej telewizji, docierającej do nas za pomocą sygnału analogowego. Do 2014 roku jej nadajniki zostaną wyłączone. Zastąpi je stopniowo rozbudowywana przez spółkę Emitel sieć naziemnych nadajników cyfrowych.

Od kilku miesięcy 5 kanałów mulipleksu MUX-2 (Polsat, TVN, TVN7, TV Puls i TV4) mogą w ten sposób odbierać mieszkańcy północnej części Dolnego Śląska - od Góry i Głogowa przez Polkowice, Chocianów aż po Bolesławiec. Na Wielkanoc - o tydzień wcześniej niż przewidywał harmonogram - włączony zostanie nowy nadajnik Kalisz/Mikstat, umożliwiając oglądanie telewizji cyfrowej także w rejonie Milicza i Oleśnicy.

Diametralnie poprawi się jakość dźwięku i obrazu, wyeliminowane zostaną zakłócenia. Będzie możliwe równoczesne nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych i napisów, a widz - tak jak przy odtwarzaniu DVD - będzie decydował, jaką wersję filmu chce obejrzeć. Zyska też możliwość np. zmiany formatu obrazu z tradycyjnego na panoramiczny.

Podłączając dodatkowo odbiornik do internetu, skorzysta z wielu dodatkowych usług, między innymi telewizji interaktywnej. Pakiet kanałów multipleksu MUX-2 zostanie docelowo poszerzony o Polsat Sport News, TV6 i TV Puls2. Od 31 lipca, po uruchomieniu nadajników na Ślęży i Czarnej Górze, będzie dostępny na większości terytorium Dolnego Śląska, po Wałbrzych, Legnicę, Lubin. Region jeleniogórski do systemu dołączy dopiero do 31 grudnia 2013 r.

Na MUX-3, czyli drugi zestaw kanałów cyfrowych, składają się TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia. Na razie ten multiplex jest w naszym województwie niedostępny. Jako pierwsi będą mogli z niego skorzystać mieszkańcy Wrocławia i Legnicy. Harmonogram cyfryzacji przewiduje, że sygnał MUX-3 dotrze tu do 27 października 2011 r. Reszta Dolnoślązaków pierwszy raz obejrzy publiczną telewizję w cyfrowej jakości dopiero 27 kwietnia 2014 r. Wtedy Polska zaprzestanie nadawania sygnału analogowego.

- Harmonogram wymienia daty graniczne, ale nadajniki mogą zacząć działać prędzej, tak jak MUX-2 - mówi Rafał Radłowski z Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury.
Mieszkańcom planującym zakup telewizora polecamy dokładne studiowanie instrukcji. Klientów kablówek uspokajamy, że wystarczy im dotychczas używany telewizor - w ich przypadku cyfryzacja to zmartwienie operatorów.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie telewizora?
Telewizor do odbioru telewizji cyfrowej musi:
1. posiadać standard DVB-T MPEG-4 ( H.264/AVC); 2. posiadać standardową rozdzielczość SDTV oraz wysoką rozdzielczość HDTV;
3. obsługiwać formaty od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku przestrzennego 5.1; 4. de-kodować dźwięk zgodnie ze standardem MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).
Taniej do analogowego odbiornika dokupić set-top-box (STB), zwany dekoderem. Najtańszy kosztuje około 200-250 zł. PEKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska