Cyberbezpieczeństwo w sieci - Lepiej sprawdzić dwa razy niż wpakować się w kłopoty

Partnerem cyklu jest Politechnika Wrocławska
dr inż. Wojciech Wodo – adiunkt w Katedrze Podstaw Informatyki Politechniki Wrocławskiej. Uzyskał tytuł doktora w dyscyplinie informatyka w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie. Zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa komputerowego, ze szczególnym naciskiem na biometrię, tożsamość elektroniczną oraz cyberbezpieczeństwo bankowości cyfrowej. Kierował licznymi projektami badawczo-rozwojowymi ze środków takich agend jak NCN, FNP czy NCBR.
dr inż. Wojciech Wodo – adiunkt w Katedrze Podstaw Informatyki Politechniki Wrocławskiej. Uzyskał tytuł doktora w dyscyplinie informatyka w Instytucie Podstaw Informatyki PAN w Warszawie. Zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa komputerowego, ze szczególnym naciskiem na biometrię, tożsamość elektroniczną oraz cyberbezpieczeństwo bankowości cyfrowej. Kierował licznymi projektami badawczo-rozwojowymi ze środków takich agend jak NCN, FNP czy NCBR. Materiały prasowe
Co zrobić, aby bezpiecznie korzystać z usług cyfrowych, surfować po sieci i korzystać z nowinek technologicznych podpowiada dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki Politechniki Wrocławskiej. To kolejna część naszej akcji Tydzień Bezpieczeństwa w Sieci, który od 22 lutego prowadzimy w serwisie gazetawroclawska.pl. Z porad w naszym cyklu przygotowanym przy współpracy z Politechniką Wrocławską, może skorzystać każdy niezależnie od wieku, umiejętności informatycznych czy posiadanego sprzętu.

Nowe technologie ułatwiają nam życie, nie musimy biegać po urzędach, opłacać rachunków na poczcie czy targać zakupów z hipermarketu. To bardzo wygodne szczególnie teraz, gdy ciągle nie widać końca pandemii koronawirusa. Ale technologia ma też inne, ciemne oblicze – brak wiedzy, nieuwaga sprawia, że łatwo możemy stać się ofiarą cyberprzestępców. Internet wie o nas coraz więcej, ale to nie powód, aby dać sobie odebrać naszą cyfrową tożsamość, ograbić z naszych oszczędności czy dodatkowo narazić naszych znajomych na atak hakerów.

Każdego dnia otrzymujemy mnóstwo sms-ów, maili, różnych informacji o tym co dzieje się na świecie, o serwisach filmowych, wiadomości o przesyłkach itp. Nie klikajmy automatycznie w podane linki, nie wchodźmy na strony bez sprawdzenia, czy na pewno są wiarygodne. Cyberprzestępcom właśnie o to chodzi. Chcą przekierowywać ruchu z legalnej strony internetowej na fałszywe witryny przez nich kontrolowane. Celem tych działań jest zazwyczaj uzyskanie poufnych informacji lub zainstalowanie złośliwego oprogramowania na komputerach należących do ofiar. Atakujący tworzą zwykle strony do złudzenia przypominające witryny firm zajmujących się handlem e-commerce lub banków prowadzących działalność online i próbują wykraść dane uwierzytelniające oraz informacji dotyczące kart płatniczych.

Dowiedź się:

**
Dlaczego warto często aktualizować aplikacje?
Jak uchronić się przed szpiegującymi aplikacjami?
Jakie sztuczki stosują cyberprzestępcy?
Jak sprawdzić, czy wchodzimy na prawdziwą stronę np. banku?
Jak bezpiecznie korzystać z nieznanych sieci internetowych.

Nawet jeśli nie jesteś nowicjuszem w sieci, zrób sobie powtórkę z podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci!
Wejdź na gazetawroclawska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie