Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwicz z Olgą Chaińską. Poznaj zasady treningu w chorobach

Izabela Mortas
archiwum
To szczególne choroby, które wymagają specjalnego traktowania. Osoby z chorobami z autoagresji nie mogą ćwiczyć tak samo jak osoby całkiem zdrowe. Jaki trening będzie właściwy? Podpowiada Olga Chaińska, nasz ekspert - dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach.

Skąd się biorą choroby autoimmunologiczne? Co je wywołuje i jak się je leczy?

Choroby autoimmunologiczne nazywa się inaczej chorobami z autoagresji. Mówimy o nich wtedy, gdy nasz układ immunologiczny błędnie rozpoznaje wrogów, czyli atakuje własne tkanki. Wśród chorób autoimmunologicznych wymienia się zapalenie tętnicy skroniowej, stwardnienie rozsiane, zespół przewlekłego zmęczenia, chorobę Bradesa-Basedowa, chorobę Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę. Nie wiadomo, dlaczego organizm zwraca się przeciw samemu sobie. Przyczyną mogą być po prostu geny, ale nie zostało to udowodnione. Wiadomo natomiast, że pewne czynniki szczególnie sprzyjają zaburzeniom. To infekcja wirusowa lub bakteryjna, silny stres, a nawet długie przebywanie na ostrym słońcu. Wspólną cechą chorób z autoagresji jest to, że zaczynają się nagle, zwykle przed trzydziestką. Choroby autoimmunologiczneto niestety schorzenia przewlekle, w których nawet właściwe, bardzo obciążające leczenie nie gwarantuje okresów bez zaostrzeń. Diagnozuje się je poprzez wykrycie, jaki autoantygen został zaatakowany podczas choroby.

- W krajach rozwiniętych choroby autoimmunologiczne to już istna epidemia, występują na drugim miejscu schorzeń. Nikogo nie zadziwia Hashimoto, podobnie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. To jednak niejedyne choroby, które zaliczamy do autoimmunologicznych - tych możemy wyróżnić aż około 100 - mówi Olga Chaińska.

Przyczyny występowania chorób autoimmunologicznych nie są dobrze znane. - W chorobach autoimmunologicznych ciało wytwarza przeciwciała przeciwko własnym organom czy tkankom, stopniowo prowadząc do ich niszczenia. Za taki stan rzeczy odpowiedzialność mogą ponosić przewlekłe zatrucia dodatkami do żywności czy toksynami, spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie, nietolerancje pokarmowe, regularny stres lub predyspozycje genetyczne. Podkreślam - mogą, bo nie zdiagnozowano jeszcze dokładnej przyczyny - zaznacza Olga Chaińska.

Czy w takich przypadkach można trenować? - Trening w większości przypadków nie powinien być nadmiernie obciążający, aby nie spowodować zwiększonej ilości stanów zapalnych, a przede wszystkim mocniejszego ataku autoagresji. Sprawdza się lekka aktywność aerobowa, jak na przykład spacery, pływanie, jazda na rowerze czy lekki trening funkcjonalny bez maksymalnych obciążeń. Intensywne ćwiczenia, tabaty, chroniczne cardio będą prowokować reakcję stresową. W przypadku chorób dotykających bezpośrednio mięśnie czy stawy, jak na przykład stwardnienie rozsiane, przywrócenie ich funkcji poprzez ruch jest niezbędne. Treningi siłowe z obciążeniem są bardzo istotne, jeśli chcemy podnieść swoją przemianę materii. Treningi z obciążeniem - nawet własnego ciała - pompki, podciąganie się spowodują rozrost włókien mięśniowych, zwiększenie ilości mięśni, a co za tym idzie podniesienie podstawowej przemiany materii - wyjaśnia Olga Chaińska.

W przypadku problemów ze stawami warto wybrać się na basen, pływanie będzie korzystnie działało na układ ruchu bez nadmiernego obciążania stawów. Podobnie jest z ćwiczeniami izometrycznymi oraz automasażem. Może sprawdzić się pilates lub joga.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ćwicz z Olgą Chaińską. Poznaj zasady treningu w chorobach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska