MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci. Rząd straszy mandatami, bo do Polski wracają groźne choroby zakaźne

Monika Fajge
Rząd straszy mandatami, bo do Polski wracają groźne choroby zakaźne
Rząd straszy mandatami, bo do Polski wracają groźne choroby zakaźne Dariusz Bloch/Polska Press
Na Dolnym Śląsku przybywa rodziców, którzy nie godzą się na obowiązkowe szczepienia swoich maluchów. To trend ogólnopolski, który sprawił, że straciliśmy już odporność populacyjną wobec wirusa odry. Powracają też inne groźne choroby zakaźne. Główny Inspektor Sanitarny zapowiada mandaty dla rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dziecka. Mandat ma zastąpić karę administracyjną, której egzekwowanie trwa obecnie długie miesiące, a nawet lata.

Spis treści

Rodzice nie szczepią dzieci, choć szczepienia są obowiązkowe

Szczepienie dzieci to prawny obowiązek ciążący na ich opiekunach. Tak wynika z art. 5 pkt. 1 oraz art. 17 ustawy (z 5 grudnia 2008 roku) o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Rodzice, którzy uchylają się od obowiązku szczepień, muszą liczyć się z konsekwencjami. Grzywna może wynieść od kilkuset złotych do nawet 10 tys. złotych. Kara może być nakładana wielokrotnie.

Mimo to, rodziców od mawiających zaszczepienia swojej pociechy przybywa.

– W roku 2023 odnotowano 6255 osób (rodziców lub opiekunów prawnych) uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych u ich małoletnich dzieci. Nie zostało zaszczepionych 5011 dzieci. Dla porównania, w 2022 roku liczba osób uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych wyniosła 5301 osób. Nie zaszczepiono 4223 dzieci – informował nas niedawno Witold Paczosa, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Jak czytamy w Ocenie stanu bezpieczeństwa sanitarnego województwa dolnośląskiego w 2023 roku przygotowanej przez wojewódzką stację sanepidu, w ubiegłym roku zarejestrowano nowe 954 osoby, uchylające się od obowiązku szczepień. Z kolei jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w skali kraju odmów szczepienia dziecka było aż 87 344. Każdego roku, od prawie dekady, jest około 10 tys. odmów więcej.

Odra powróciła. Co z innymi chorobami zakaźnymi?

W ubiegłym roku (2023) potwierdzono w Polsce 36 przypadków odry, z czego dwa w woj. dolnośląskim. To o dziewięć więcej niż rok wcześniej. W tym roku, odnotowano już 9 przypadków.

Przybywa też pacjentów z innymi chorobami zakaźnymi, przeciwko którym można się zaszczepić. W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku odnotowano 9249 przypadki ospy wietrznej (w 2022 r. - 7683). Na różyczkę zachorowało 17 osób, aż o dziesięć więcej niż w roku poprzednim. 36 osób chorowało na świnkę. Dla porównania, w 2022 r. takich pacjentów było 29.

Alarmująco wyglądają statystyki dotyczące zachorowań na krztusiec. To jedna z najbardziej zaraźliwych chorób, która przenosi się drogą kropelkową i atakuje układ oddechowy. W pierwszym kwartale bieżącego roku (do 15 kwietnia 2024) w samym tylko Wrocławiu zarejestrowano 103 przypadki krztuśca. To o ponad 70 więcej niż w całym poprzednim roku. Z kolei wtedy na Dolnym Śląsku zgłoszono 44 przypadki krztuśca, czyli ponad 2-krotnie więcej niż w 2022 r. (16 przypadków).

Szczepionki są, jest też gdzie szczepić. W samych oddziałach opieki okołoporodowej oraz gabinetach zabiegowych w woj. dolnośląskich działało 101 punktów szczepień.

Mandat zamiast kary administracyjnej za nieszczepienie dziecka

To pomysł Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Chodzi o to, by odejść od kar administracyjnych, bo taka procedura są zwykle długotrwała. Jak wygląda?

"W 2023 r. pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa dolnośląskiego przeprowadzali rozmowy indywidualne z rodzicami i opiekunami prawnymi, osobom tym wysyłane były również upomnienia, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku szczepień z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę egzekucji administracyjnej" – czytamy w Ocenie stanu bezpieczeństwa sanitarnego naszego województwa.

Krótko mówiąc, odmawiający szczepień swoich dzieci dostają z sanepidu wezwania do szczepienia. Jeśli to nie poskutkuje, pojawiają się upomnienia. Dopiero na końcu może zostać nałożona grzywna. GIS chce, żeby sanepid mógł wlepiać mandaty – od razu.

– W wielu krajach, w tym w Polsce, widzimy wzrost zachorowań na odrę i krztusiec, choroby, którym możemy skutecznie zapobiegać przez szczepienia – zwrócił uwagę dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. – Dlatego pracujemy nad przywracaniem zaufania do szczepień i budowaniem szerokiej koalicji na rzecz zwiększenia liczby zaszczepionych dzieci. Ufaj i chroń – takie hasło przyświeca nam w tych działaniach.

GIS już zmienił sposób gromadzenia danych o przypadkach nieszczepionych dzieci. Do systemu trafia numer PESEL i adres osoby niezaszczepionej. Wcześniej opierano się na kartach szczepień i odmowach.

Zaszczep dziecko, bo nie poślesz malucha do żłobka

Taka zasada obowiązuje m.in. we Wrocławiu.

– Zgodnie z uchwałą nr XII/266/19 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 4 lipca 2019 od 1 stycznia 2020 roku do żłobków przyjmowane są tylko te dzieci, które posiadają obowiązkowe szczepienia ochronne, zgodne z aktualnym kalendarzem szczepień – tłumaczy Agata Dzikowska, dyrektorka Wydziału Komunikacji Społecznej wrocławskiego ratusza.

Na podstawie ww. uchwały, w elektronicznym systemie rekrutacji, we wniosku, pojawiły się dodatkowe pola: TAK, NIE oraz ZAŚWIADCZENIE/INNE, które należy wypełnić, odpowiadając na pytanie: "Czy zgłaszane dziecko posiada szczepienia ochronne zgodne z programem szczepień ochronnych ogłaszanym przez GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO na dany rok kalendarzowy i adekwatnych do wieku dziecka?". We wnioskach złożonych przed 1 stycznia 2020 r. rodzice/opiekunowie prawni będą wypełniali odpowiednie pola podczas przedłużania ważności wniosku.

– Dokumentem potwierdzającym szczepienia jest książeczka szczepień, którą rodzice mają obowiązek przedstawić do weryfikacji wraz z innymi dokumentami składanymi w żłobku. Dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych, muszą posiadać ważne zaświadczenia wydane przez lekarza, potwierdzające przeciwwskazania do wykonania szczepień lub informację o objęciu dziecka indywidualnym kalendarzem szczepień – dodaje Dzikowska.

Obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci. Co jest na liście?

W Polsce mamy obowiązek szczepienia dzieci przeciwko następującym chorobom zakaźnym:

  • gruźlicy
  • błonicy
  • krztuścowi
  • poliomyelitis
  • odrze
  • śwince
  • różyczce
  • tężcowi
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZWB)
  • pnenumokokom
  • Haemophilus influenzae typu B (HIB)
  • rotawirusom

Obowiązkowym szczepieniom podlegają dzieci w wieku od 0. do 19. roku życia. Wszystkie szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska