Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej małych Ukraińców we wrocławskich szkołach (LICZBY)

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Szkoła podstawowa nr 53 przy ul. Strachocińskiej. Dzieci z Ukrainy uczą się razem z Polakami. Na zdjęciu Ilia Sobkov oraz Anastasia Hrushvitzka
Szkoła podstawowa nr 53 przy ul. Strachocińskiej. Dzieci z Ukrainy uczą się razem z Polakami. Na zdjęciu Ilia Sobkov oraz Anastasia Hrushvitzka Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Ukraińcy pracujący we Wrocławiu sprowadzają do miasta swoje dzieci. We wrocławskich szkołach podstawowych uczy się dziś ponad dwa razy więcej ukraińskich dzieci niż rok temu.

Według danych magistratu, w tym roku szkolnym na 881 obcokrajowców uczących się we wrocławskich podstawówkach, aż 736 uczniów pochodzi z Ukrainy. Dla porównania jeszcze rok temu w szkołach podstawowych uczyło się 322 młodych Ukraińców. Do wrocławskich przedszkoli uczęszcza z kolei 187 dzieci pochodzenia ukraińskiego. Rok temu było ich 88. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych uczy się 121 Ukraińców.

Obcokrajowcy uczący się w polskich szkołach mogą korzystać z dodatkowych lekcji języka polskiego oraz zajęć wyrównawczych. We wrocławskich szkołach podstawowych z takiej formy pomocy korzysta w sumie 285 dzieci. Łącznie mają dodatkowych ponad 600 godzin nauki języka polskiego oraz 150 godzin zajęć wyrównawczych.

- Nie chcemy, żeby cudzoziemcy zamykali się w swoim środowisku i tworzyli getta. Brak znajomości języka, to bariera, która może utrudniać funkcjonowanie – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, kiedy opowiadał o rozpoczęciu projektu, dzięki któremu Wrocław uczy języka polskiego cudzoziemców.

Manuela Pliżga-Jonarska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego mówi, że dzięki miejskiemu projektowi „Wrocław na językach świata” realizowanemu z ponad 80 partnerami wolontariusze uczą chętne osoby języka polskiego.

- Obecnie jest więcej obcokrajowców chcących uczyć się języka polskiego niż wolontariuszy, dlatego zapraszamy każdego kto chce poświęcić godzinę czasu tygodniowo i poznać ciekawą osobę z innego kraju. Często spotkania te przeradzają się w dobrą znajomość, a nawet przyjaźń. Można się bezpłatnie zarejestrować na www.wnjs.pl, a koordynator następnie szuka nam odpowiedniego partnera. W ten sposób wspieramy cudzoziemców mieszkających we Wrocławiu i pomagamy im w integracji – mówi Manuela Pliżga-Jonarska.

Dodaje też, że we wrocławskich szkołach i przedszkolach działa już ponad 200 Ambasadorów Dialogu, którymi są głównie pedagodzy i nauczyciele różnych przedmiotów. - Uczą dzieci wzajemnego szacunku, zrozumienia i dialogu. Pomagają obcokrajowcom zaadaptować się w nowym środowisku – dodaje Manuela Pliżga-Jonarska.

Aby dzieci z Ukrainy miały szybszą i łatwiejszą adaptację, w Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Menniczej, polskie dzieci mogą się także uczyć języka ukraińskiego.

ZOBACZ TEŻ: AMBASADOR UKRAINY W POLSCE O NASZYCH WSPÓLNYCH RELACJACH
- Jest ostra dyskusja, wymiana zdań, ale tylko w kwestii polityki zagranicznej. Rozwój i współpraca w innych dziedzinach jest dobra i dynamiczna – ocenił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. - Chcemy budować z Polską partnerstwo strategiczne, chcemy być równoprawnym partnerem. Jeżeli są jakieś wątki sporne, to możemy i powinniśmy je rozwiązywać w trakcie rozmów i negocjacji – powiedział dyplomata.

Ambasador Ukrainy odniósł się także do ewentualnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie. - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby przyjąć pana prezydenta i omawiać różne kwestie, także polityki historycznej – zapewnił. - Jesteśmy za tym, żeby mieć z Polską jak najlepsze stosunki. Jeżeli są jakieś napięcia, to trzeba je zgasić – podsumował Andrij Deszczycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska