Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codzienne życie zamienili na szkolenie. Oto terytorialsi z Dolnego Śląska

Maciej Sas
Maciej Sas
16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej
Ponad stu kolejnych Dolnoślązaków postanowiło wstąpić w szeregi 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od razu rozpoczęli 16-dniowe szkolenie na poligonie w Żaganiu.

Kolorowe ubrania zamienili na zielone mundury WOT, sportowe obuwie na wojskowe „trepy”, czapkę na hełm, a telefon komórkowy na karabinek maszynowy. Tak niedzielny poranek rozpoczęła grupa ponad 100 Dolnoślązaków i Dolnoślązaczek, którzy zdecydowali się służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Po spełnieniu formalności na terenie koszar przy ul. Hallera we Wrocławiu wszyscy tego samego dnia trafili do Żagania. Tam zostali podzieleni na plutony, sekcje, poznali swoich dowódców i dostali pierwsze zadania, związane głównie z zapoznaniem się z zasadami bezpieczeństwa.

– Będą się uczyć przede wszystkim bezpiecznego posługiwania się bronią, poruszania się w terenie, poznawanie podstaw taktyki wojskowej i dbanie o własną sprawność fizyczną – mówi kpt Renata Mycio, rzeczniczka 16. Brygady.

Szkolenie podstawowe na żagańskim poligonie ma trwać trwało 16 dni. Zakończy się uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się 27 września na pl. Wolności we Wrocławiu. Ta będzie wyjątkowa uroczystość, bo tego dnia 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej zaprezentuje swój sztandar.

Warto dodać, że po ostatnim powołaniu Brygada liczy już ponad tysiąc żołnierzy. Tysięcznym terytorialsem został szeregowy Marek Tymiak. – Dla mnie służenie ojczyźnie jest bardzo ważną sprawą. Dzięki wstąpieniu w szeregi 16. Dolnośląskiej Brybady OT będę mógł zdobyć wojskowe doświadczenia i tym samym zrealizować swoje marzenia o byciu żołnierzem. Docelowo chciałbym zostać oficerem. Dołożę wszelkich starań, aby służba w WOT przybliżyła mi realizację moich planów – mówił po przyjęciu do służby.

Zadowolenia z przyjęcia kolejnej licznej grypy Dolnoślązaków nie krył dowódca 16. DBOT pułkownik Artur Barański. – Są to głównie młodzi ludzie, którzy podjęli niełatwą decyzję, aby porzucić na jakiś czas swoje przyzwyczajenia i często wygodne życie. Postanowili wstąpić do naszej brygady, aby służyć krajowi i społeczeństwu. A warunki tej służby nie zawsze są łatwe – wyjaśniał pułkownik.

Dowódca dolnośląskich terytorialsów podkreślał też wagę przyznania jego Brygadzie sztandaru. Jak powiedział, sztandar to znak uosabiający ojczyznę, symbol najwyższych wartości, sławy wojennej i tradycji oraz wierności honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy. – Sztandarowi oddajemy najwyższy szacunek i honor. To obiekt czerpania siły i morale każdego żołnierza brygady – podkreślał płk Barański.

Po powrocie ze szkolenia żołnierze rozpoczną służbę połączoną z 3 letnim procesem kształcenia, prowadzoną w formie praktycznej na strzelnicach, poligonach oraz w formie e-learningowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska