Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby mieć milion w chwili przejścia na emeryturę

Marek Arent
Im wcześniej zaczniemy odkładać na starość, tym lepiej. Inaczej zapomnijmy o dostatku

Analitycy sprawdzili, ile należy odkładać co miesiąc, by przejść na emeryturę z magicznym milionem w portfelu. Założenia, jakie przyjęto do dalszych wyliczeń, to inflacja równa 3 proc., realny wzrost kwoty regularnej inwestycji o 3 proc. rocznie oraz 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, który jest płatny na koniec okresu inwestycji.

Natomiast jako oczekiwaną średnioroczną stopę zwrotu dla portfela 25-, 35- i 45-latka przyjęto 8 proc., a 55-latka - 6 proc. Należy jednak pamiętać, że ostateczna strategia powinna uwzględniać preferencje każdego inwestora, na które wpływa m.in. wiek czy też poziom akceptacji ryzyka.

Przy takich założeniach 25-latkowi wystarczy, że będzie oszczędzał około 150 zł miesięcznie, by zakończyć karierę zawodową z milionem w kieszeni. Okres ten związany jest również ze wzmożonymi wydatkami, takimi jak samochód, wakacje czy mieszkanie. Dlatego tak często decyzja o rozpoczęciu oszczędzania odsuwana jest na później.

Tymczasem, by nadrobić stracony czas, 35-latek będzie musiał odkładać już 400 zł miesięcznie. W wieku 45 lat jesteśmy już w połowie kariery. Nadal jednak mamy czas, by jeszcze zaplanować swoją emeryturę. Teraz, by uzbierać milion, powinieneś wpłacać 1200 zł co miesiąc.

Jednak, jeśli nie zaczniesz odkładać w tym momencie ani grosza, nie masz co liczyć na dostatnie życie na starość. Pamiętaj, że za 20 lat wypłacana emerytura wyniesie około 40-60 proc. twojego ostatniego wynagrodzenia.

Osoba w wieku 55 lat, aby uzbierać milion na starość, musiałaby co miesiąc odkładać już 5000 złotych. Oczywiście niewielu będzie na to stać.

Rozwiązujemy problem
Pamiętajmy: inwestowanie w instrumenty związane z rynkiem akcji jest zawsze ryzykowne.
Im młodsi jesteśmy, tym bardziej możemy ryzykować. Tak więc stosownie do naszego wieku powinniśmy zmieniać swój portfel inwestycyjny. Osoba starsza musi zdecydowaną większość swoich oszczędności lokować w tzw. bezpieczne instrumenty, czyli np. obligacje Skarbu Państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska