Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z plastikowymi odpadami - czyli maraton innowacji

opr. BMK
Od lat 50., czyli momentu, w którym ruszyła masowa technologia produkcji tworzyw sztucznych, wyprodukowano ich łącznie ponad 9,1 mld ton. Większość trafiła na wysypiska i do środowiska - wynika z globalnych analiz przedstawionych w "Science Advances".
Od lat 50., czyli momentu, w którym ruszyła masowa technologia produkcji tworzyw sztucznych, wyprodukowano ich łącznie ponad 9,1 mld ton. Większość trafiła na wysypiska i do środowiska - wynika z globalnych analiz przedstawionych w "Science Advances". Jakub Kołodziej
Science Challenge Day całodniowy maraton innowacji, odbędzie się już 27 października na terenie Politechniki Wrocławskiej. Jest to szansa dla naukowców, ekostart-upów, studentów, zespołów i osób zaangażowanych w ochronę środowiska na przedstawienie własnych pomysłów, sprawdzenie ich potencjału biznesowego, a nawet na rozwój własnego biznesu.

10 października Komisja Ochrony Środowiska PE przyjęła projekt rezolucji w sprawie eliminacji odpadów z tworzyw sztucznych z ekosystemu. Zobowiązała ona państwa członkowskie m.in. do opracowania planów zachęcających do stosowania produktów wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu. Cała Europa aktywnie podchodzi do ochrony środowiska.

W Polsce do starań o uwolnienie ekosystemu z plastikowych odpadów przyłącza się SciTech Group, uruchamiając program PlasticRE, którego pierwszym etapem będzie Science Challenge Day, wydarzenie organizowane we współpracy z Politechniką Wrocławską i wspierane przez Partnera Strategicznego Nestlé Polska.

Science Challenge Day to całodniowy maraton innowacji, który odbędzie się już 27 października na terenie Politechniki Wrocławskiej. Jest to szansa dla naukowców, ekostartupów, studentów, zespołów i osób zaangażowanych w ochronę środowiska na przedstawienie własnych pomysłów, sprawdzenie ich potencjału biznesowego, a nawet na rozwój własnego biznesu. Prezentacje pomysłów będą odbywały się w 6 kategoriach:

* REdesign: rozwój nowych materiałów mających potencjał do zastąpienia plastiku;

* REinvent: technologie i procesy skracające czas biodegradacji;

* REcycle: technologie i procesy recyklingu;

* REduce: zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych, zmniejszenie ilości użytego plastiku/ odzyskiwanie odpadów produkcyjnych;

* REuse: wykorzystanie składników odnawialnych/ naturalnych w produkcji plastiku;

* REthink: rozwiązania podnoszące społeczną świadomość znaczenia redukcji/ eliminacji plastiku z ekosystemu.

Aby uczestniczyć w wydarzeniu, wystarczy zarejestrować swój pomysł na www.sciencechallengeday.eu.

Najwyżej oceniony projekt weźmie udział w procesie preakceleracji o wartości 10 000 Euro w ramach SciTech Fund. Nagroda ta to szansa na dalszy rozwój projektu i założenie własnego biznesu.

- Obecność plastiku w ekosystemie to problem globalny, który może rozwiązać tylko szybka i odpowiednia reakcja – efektywne poszukiwanie rozwiązań. Program PlasticRE i Science Challenge Day to inicjatywa, w której wykorzystujemy nasze doświadczenie w rozwoju innowacyjnych pomysłów w oparciu o autorską metodologię akceleracji, gwarantując jednocześnie wsparcie i doświadczenie naszych mentorów i specjalistów działających w ramach naszej grupy. Stanowi ona przestrzeń oraz możliwość aktywnego poszukiwania rozwiązań w środowisku naukowym i start-upowym. Tym samym SciTech Group przyłącza się w swoich działaniach do realizacji unijnej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych, uruchamiając program prowadzący do zmian w projektowaniu i wytwarzaniu opakowań, zwiększenia ich wtórnego wykorzystania, usprawnienia infrastruktury recyklingowej oraz wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu – mówią Łukasz Czernecki i Artur Kupczunas, współzałożyciele SciTech Group.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska