Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ze zdewastowanym pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej we Wrocławiu?

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Uszkodzony pomnik ofiar zbrodni katyńskiej we Wrocławiu czeka gruntowny remont.
Uszkodzony pomnik ofiar zbrodni katyńskiej we Wrocławiu czeka gruntowny remont. Paweł Relikowski/Gazeta Wrocławska
Uszkodzenie pomnika w Parku Słowackiego w centrum Wrocławia zauważono blisko 2 tygodnie temu. Ktoś zerwał z niego kilka granitowych płyt pokrywających jeden z pomnika. Wrocławscy urzędnicy przekonują, że uzupełnienie zerwanych płyt granitowych niewiele da. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej.

Cztery duże granitowe płyty, którymi pokryty jest pomnik ofiar zbrodni katyńskiej najprawdopodobniej zerwano w nocy z 1 na 2 października. Ich brak przedstawiciele Stowarzyszenia Dolnośląskich Rodzin Katyńskich opiekującego się pomnikiem, zauważyli 2 października.

Pisaliśmy o tym tutaj:

"Nie wygląda mi to na dzieło wandala. Ktoś oderwał płyty od betonowego postumentu i je ukradł. Gdyby ktoś zamierzał zniszczyć lub uszkodzić postument, to pewnie popękane płyty zostałyby na miejscu" - mówi Teresa Gwara, prezes stowarzyszenia.

Teresa Gwara powiadomiła natychmiast wrocławską policję i Zarząd Zieleni Miejskiej, który sprawuje pieczę nad pomnikiem. Policja na razie milczy w sprawie kradzieży płyt, za to przedstawiciele ZZM zapowiedzieli gruntowny remont pomnika, który w ich ocenie nie jest w najlepszym stanie.

"Zniszczenia pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskich niekoniecznie wynikają z dewastacji. Pewne detale jego konstrukcji są wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną i pod płyty dostaje się woda. Z przeprowadzonej oceny wynika, że wymagany jest gruntowny remont. Oczywiście możliwa jest naprawa doraźna, ale remont bez korekty wadliwych rozwiązań nie ma większego sensu, ponieważ wilgoć, zwłaszcza w okresie zimowym, spowoduje ponownie i dalsze odspajanie płyt. To mogłoby być niebezpieczne" - powiedział nam Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej.

Miejska spółka zleci opracowanie programu naprawczego firmie, która w porozumieniu ze specjalistami od konserwacji zabytków przygotuje renowację.

"Zakończyliśmy negocjacje z wykonawcą, na dniach podpiszemy umowę. W tym roku powstanie operat techniczny, na podstawie którego będzie można określić niezbędny zakres i koszty robót, umożliwi to także wystąpienie o finansowanie. Realizacja będzie możliwa najszybciej w przyszłym roku. Obiekt pozostaje zabezpieczony" – zapowiedział Szempliński.

Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej w Parku Słowackiego pokryty jest granitem pochodzącym ze Strzegomia. Został wzniesiony w 2000 roku staraniem członków Stowarzyszenia Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, fundusze pochodziły też od osób prywatnych i firm. Zaprojektował go Tadeusz Tchórzewski. Pomnik zajmuje powierzchnię 380 mkw. Założeniem przestrzennym jest krzyż ułożony z szarej kostki granitowej. Liczba kostek odpowiada liczbie zamordowanych – ponad 22 tysiące. Cztery postumenty tworzą symboliczny grobowiec. Na północnym postumencie wyryte są nazwy miejsc zbrodni: Katyń, Miednoje, Charków. Na postumencie południowym nazwy obozów: Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. W centrum grobowca, na symbolicznej mogile stoi rzeźba Pieta Katyńska ukazana jako matka opłakująca zamordowanych synów. Nad całością od strony wschodniej wznosi się najwyższy postument z rzeźbą Anioła Śmierci. Od 2002 roku pomnik pozostaje pod opieką wrocławskiego magistratu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska