Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ze zdalnym nauczaniem? Czy wróci? Nauki zdalnej chce część uczniów. Czy szkoły zostaną zamknięte? Najważniejsze informacje [13.10.20]

OPRAC.:
Joanna Sarnat
Joanna Sarnat
Co ze zdalnym nauczaniem? Czy wróci? Domaga się tego część uczniów
Co ze zdalnym nauczaniem? Czy wróci? Domaga się tego część uczniów Robert Wozniak
Czy szkoły zostaną zamknięte? Czy znowu zostanie wprowadzone nauczanie zdalne? W ostatnich kilku tygodniach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 eksplodowały. Wielu Polaków uważa, że winą za ten stan rzeczy należy obarczyć obowiązek szkolny. Dzieci po wakacjach masowo wróciły do szkół i roznoszą chorobę między sobą. Premier Mateusz Morawiecki nie podziela jednak tego zdania. - Nie widzimy konieczności wprowadzenia nauki zdalnej – tak twierdził na sobotniej konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów.

Zdalne nauczanie na razie nie wraca. Nie cichną jednak apele o jego wprowadzenie

Na razie władze kraju nie zdecydowały się na wprowadzenie nauczania zdalnego w całej Polsce. Poszczególne placówki edukacyjne są jednak sukcesywnie zamykane – coraz więcej notowanych jest przypadków zakażeń koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli. Jeśli SARS-CoV-2 zostanie wykryty w konkretnej szkole, wprowadzane są tam lekcje zdalne.

Tak stało się m.in. w Warszawie, Lublinie, Zielonej Górze i Ustrzykach Dolnych.

Pomimo tego, Ministerstwo Edukacji Narodowej ogranicza się do wydawania lakonicznych komunikatów o konieczności zachowania reżimu sanitarnego:

Aktualne zasady i obostrzenia dotyczące szkół w całym kraju. MEN wypuścił zalecenia

Od 10 października 2020 r. w całej Polsce obowiązuje tzw. żółta strefa obostrzeń – została wprowadzona w związku z wyraźnym skokiem zakażeń SARS-CoV-2 w całym kraju.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomniało w związku z tym o zaleceniach, do których powinni stosować się dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół i placówek. Zalecenia te dotyczą higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, organizacji pracy burs/internatu oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły/internatu/bursy.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie, regularne czyszczenie pomieszczeń.

Ponadto:

  • do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych;
  • uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych;
  • przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego;
  • w miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum.

Więcej zaleceń dla szkół znajdziesz pod tym linkiem: KLIK

Premier Mateusz Morawiecki: Nie widzimy konieczności wprowadzenia obowiązku nauki w trybie zdalnym

Na konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat ewentualnego powrotu do nauki zdalnej:

Na dzień dzisiejszy 98 proc. szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym i tylko niewielki ich procent funkcjonuje w systemie zdalnym albo hybrydowym. Ta strategia, którą zaproponowało w sierpniu MEN zdaje egzamin i dlatego, na dzisiaj, nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym.

Premier podkreślił, że takie rozwiązanie łączy kilka celów. Po pierwsze, tego typu system nie paraliżuje codziennego funkcjonowania, poza tym pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji psychicznych:

Słyszymy wyraźnie, że są bardzo poważne uszczerbki na zdrowiu, również psychicznym, w sytuacji długotrwałej izolacji. To dlatego dzisiaj szukamy i znajdujemy rozwiązania hybrydowe, mieszane, które z jednej strony pozwalają uczyć zdalnie, gdy dochodzi do szerokiego rozprzestrzeniania się COVID-19, ale z drugiej strony chcemy możliwie w wysokim stopniu utrzymać normalne funkcjonowanie społeczeństwa.

Warto podkreślić, że wielu uczniów nie zgadza się ze stwierdzeniami władzy. Od 12 października trwa specyficzna akcja. Uczniowie, obawiający się o bezpieczeństwo swoje i bliskich, w miarę możliwości, mają od poniedziałku pozostawać w domach. Akcja jest znana w mediach społecznościowych jako "Protest uczniowski":

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska