Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co ze spowiedzią przed Wielkanocą? Spowiedź online wykluczona. Ale możesz wyspowiadać się sam w domu

Wojciech Matusiak
Przynajmniej raz w roku spowiadać się, w czasie wielkanocnym komunię świętą przyjmować - mówią kościelne przykazania. Jak wierni mają to zrobić w czasie epidemii? Dziś wszyscy księża z archidiecezji wrocławskiej dostaną w tej sprawie zalecenia od arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Na spowiedź możemy umówić się indywidualnie. - Albo wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego u siebie w domu, a już po epidemii wyspowiadać się księdzu - tłumaczy portalowi GazetaWroclawska.pl ks. Rafał Kowalski z wrocławskiej Kurii Metropolitarnej.

Czas wielkanocny trwa od środy popielcowej do niedzieli Trójcy Świętej - do czerwca. Bez wątpienia niektórzy wierni przystąpili już do katechezy zaraz po środzie popielcowej, jeśli nie to mogą do niej przystąpić aż do 7 czerwca.

We wskazaniach, które księża dziś otrzymają od arcybiskupa ten napisał, że księża mają być do dyspozycji wiernych. - W parafiach będą podawane numery telefonów, by móc umówić się na spowiedź indywidualnie. Ta spowiedź ma się odbyć w bezpiecznym miejscu, raczej nie będzie to konfesjonał. Zakrystia, boczna kaplica lub kancelaria parafialna. Chodzi o miejsce, gdzie spowiednik i spowiadający będą w bezpiecznej odległości. Ale i musi być to miejsce bezpieczne również dla zachowania dyskrecji spowiedzi - tłumaczy nam ks. dr Rafał Kowalski z kurii.

Msza na żywo

Co z osobami chorymi lub w kwarantannie?

Polskie prawo zabrania odwiedzania i spotykania się z osobami chorymi na koronawirusa bądź przebywającymi w kwarantannie. Osoby te nie mogą więc przystąpić do spowiedzi. - W takiej sytuacji ta osoba może wzbudzić akt żalu doskonałego - mówi ksiądz. Będzie wówczas w stanie łaski uświęcającej. - Może wzbudzić w sobie akt przyjęcia komunii świętej - wyjaśnia kapłan.
Gdy zakończy się epidemia, powinniśmy przystąpić do tradycyjnej spowiedzi. Ta możliwość dotyczy nie tylko osób w krarantanie, ale i tych które po prostu chcą wychodzić z domu ze względu na sytuację.

Czy można wyspowiadać się przez telefon albo online?
To niestety nie wchodzi w grę. - Nie istnieje spowiedź na odległość, mówi portalowi GazetaWrocławska.pl ksiądz Kowalski. - Konieczna jest fizyczna obecność i odpowiednia kondycja psychiczna. Jest ona inna bezpośrednio niż przez środki komunikacji.

Zobacz, to ważne!

W związku z zagrożeniem koronawirusem, arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, udzielił wiernym dyspensy od czynnego udziału w mszy świętej. Zezwolił na udział w niej przez internet, transmisję telewizyjną lub radiową. Wiele parafii z Wrocławia, ale także duże kościoły z całej Polski, udostępnia na żywo transmisje ze swoich mszy. Zobacz poniżej gdzie i jak oglądać mszę na żywo w internecie.

Parafia Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 18:00

Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia we Wrocławiu

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.30.

Parafia Św. Wawrzyńca w Wilkszynie

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 16.00

Parafia Miłosierdzia Bożego w Oławie

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. Godz. 7.00, 8.30, 9.30, 10.00, 10.30, 11.30, 13.00

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

„Codziennie Msze święte, odprawiane w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, będą transmitowane na stronach internetowych jasnagora.pl i episkopat.pl" - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Tu znajdziesz link do oficjalnego kanału YouTube klasztoru jasnogórskiego. Tam prowadzone są transmisje na żywo. Kliknij w obrazek

Klasztor jasnogórski, msza na żywo

Nie przegap tych informacji

To ważne - przeczytaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska