Co ze spowiedzią przed Wielkanocą? Spowiedź online wykluczona. Ale możesz wyspowiadać się sam w domu

Wojciech Matusiak
Udostępnij:
Przynajmniej raz w roku spowiadać się, w czasie wielkanocnym komunię świętą przyjmować - mówią kościelne przykazania. Jak wierni mają to zrobić w czasie epidemii? Dziś wszyscy księża z archidiecezji wrocławskiej dostaną w tej sprawie zalecenia od arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Na spowiedź możemy umówić się indywidualnie. - Albo wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego u siebie w domu, a już po epidemii wyspowiadać się księdzu - tłumaczy portalowi GazetaWroclawska.pl ks. Rafał Kowalski z wrocławskiej Kurii Metropolitarnej.

Czas wielkanocny trwa od środy popielcowej do niedzieli Trójcy Świętej - do czerwca. Bez wątpienia niektórzy wierni przystąpili już do katechezy zaraz po środzie popielcowej, jeśli nie to mogą do niej przystąpić aż do 7 czerwca.

We wskazaniach, które księża dziś otrzymają od arcybiskupa ten napisał, że księża mają być do dyspozycji wiernych. - W parafiach będą podawane numery telefonów, by móc umówić się na spowiedź indywidualnie. Ta spowiedź ma się odbyć w bezpiecznym miejscu, raczej nie będzie to konfesjonał. Zakrystia, boczna kaplica lub kancelaria parafialna. Chodzi o miejsce, gdzie spowiednik i spowiadający będą w bezpiecznej odległości. Ale i musi być to miejsce bezpieczne również dla zachowania dyskrecji spowiedzi - tłumaczy nam ks. dr Rafał Kowalski z kurii.

na żywo[/polecane]

Co z osobami chorymi lub w kwarantannie?

Polskie prawo zabrania odwiedzania i spotykania się z osobami chorymi na koronawirusa bądź przebywającymi w kwarantannie. Osoby te nie mogą więc przystąpić do spowiedzi. - W takiej sytuacji ta osoba może wzbudzić akt żalu doskonałego - mówi ksiądz. Będzie wówczas w stanie łaski uświęcającej. - Może wzbudzić w sobie akt przyjęcia komunii świętej - wyjaśnia kapłan.
Gdy zakończy się epidemia, powinniśmy przystąpić do tradycyjnej spowiedzi. Ta możliwość dotyczy nie tylko osób w krarantanie, ale i tych które po prostu chcą wychodzić z domu ze względu na sytuację.

Czy można wyspowiadać się przez telefon albo online?
To niestety nie wchodzi w grę. - Nie istnieje spowiedź na odległość, mówi portalowi GazetaWrocławska.pl ksiądz Kowalski. - Konieczna jest fizyczna obecność i odpowiednia kondycja psychiczna. Jest ona inna bezpośrednio niż przez środki komunikacji.

Zobacz, to ważne!

W związku z zagrożeniem koronawirusem, arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, udzielił wiernym dyspensy od czynnego udziału w mszy świętej. Zezwolił na udział w niej przez internet, transmisję telewizyjną lub radiową. Wiele parafii z Wrocławia, ale także duże kościoły z całej Polski, udostępnia na żywo transmisje ze swoich mszy. Zobacz poniżej gdzie i jak oglądać mszę na żywo w internecie.

Parafia Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15, 18:00

Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia we Wrocławiu

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.30.

Parafia Św. Wawrzyńca w Wilkszynie

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 16.00

Parafia Miłosierdzia Bożego w Oławie

Mszę świętą można zobaczyć Pod tym linkiem
Msze o godz. Godz. 7.00, 8.30, 9.30, 10.00, 10.30, 11.30, 13.00

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

„Codziennie Msze święte, odprawiane w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, będą transmitowane na stronach internetowych jasnagora.pl i episkopat.pl" - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Tu znajdziesz link do oficjalnego kanału YouTube klasztoru jasnogórskiego. Tam prowadzone są transmisje na żywo. Kliknij w obrazek

Klasztor jasnogórski, msza na żywo

Nie przegap tych informacji

To ważne - przeczytaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Żebyśmy tylko takie problemy mieli.

M
Marcin Luter

Protestanci już ponad 500 lat temu doszli do logicznego wniosku, że nie potrzebny jest żaden pośrednik - jeśli ktoś żałuje i przeprasza za swoje grzechy, to bezpośrednio Bóg go wysłu[wulgaryzm]e i przebacza, nie potrzeba tu jeszcze księdza pośrednika.

G
Gość
27 marca, 13:18, Gość:

http://skrip.pl/gry/inne/spowiedz/spowiedz.html . Tylko jak wiadomo w Toruniu u dyrektora wszystko płatne- tak że to też. Tyle się mówi o dorabianiu na ludzkiej krzywdzie i nieszczęściu ,a tu proszę ojciec dyrektor i w takich chwilach widzi pieniądz . Pozdrawiam

Akurat to jest fejk. Rydzyk jest pazerny ale do takiego numeru się nie posunie.

I
Iga

To jest wasz najwiekszy problem teraz? Smiechu warte! Pomodl sie w domu i nie rob dramatu!

G
Gość
27 marca, 13:46, Gość:

Serio ludzie mają takie problemy??? Na co komu potrzebna komunia, spowiedź, wizyta w kościele jak przecież " bóg jest wszędzie". Chodzą tam zaślepieni jak te stado baranów pod noz i jeszcze za to płacą...

No dokładnie. Uklęknąć i pomodlić się w gronie domowników, a na co dzień dawać świadectwo miłosierdzia, żeby to było Bogu miłe. A nie szopki ustanowione przez kościelną korporację.

A w ogóle, to wszyscy wiedzą, gdzie szukać odpowiedzi. Otworzyć można np. na Mt 6,6

G
Gość
27 marca, 13:00, Sylwester Włos:

Super że dali dyspensę. Fajnie jeszcze by było żeby księża mogliby przyjeżdżać do domu w naszych domach spowiadać

27 marca, 13:18, Gość:

Ty jakiś poje bany jesteś

Masz siedzieć z doopskiem w domu i żaden klecha ma się nie szwedać po domach

Odnoszę wrażenie, że ludzie rozumu nie mają za grosz. Przecież to nie chodzi o to, żeby prawa nie złamać, tylko żeby parafianie nie zdychali w męczarniach, nie kumasz tego ciole jeden z drugim?

To, że wirusa nie widać, to nie znaczy, że go nie ma. Kto jak kto, ale katolik powinien to wiedzieć.

G
Gość
27 marca, 13:18, Gość:

http://skrip.pl/gry/inne/spowiedz/spowiedz.html . Tylko jak wiadomo w Toruniu u dyrektora wszystko płatne- tak że to też. Tyle się mówi o dorabianiu na ludzkiej krzywdzie i nieszczęściu ,a tu proszę ojciec dyrektor i w takich chwilach widzi pieniądz . Pozdrawiam

To oszukańcza strona. Radio Maryja ostrzega przed oszustami podającymi się za związane z RM i wykorzystujące ich logo.

G
Gość

Zapytam inaczej

Ile KK dał pieniędzy na walkę z koronowirusem? Cpn żabka azoty wyłożyły zdrowe sumy. A KK udaje strusia łeb wsadzić w piach i przeczekać.

Dziady nad dziadami

D
Ddd

Do kontaktu z Panem Bogiem nie potrzebujecie pośrednika! Ludzie Oprzytomniejcie jaka spowiedź drugiemu człowiekowi co niby uzurpuje sobie kontakt z Bogiem!

W
Wow
27 marca, 13:00, Sylwester Włos:

Super że dali dyspensę. Fajnie jeszcze by było żeby księża mogliby przyjeżdżać do domu w naszych domach spowiadać

Wow, wow, ale super. Jeszcze fajniej jakby przyjeżdżali nam dzieci w domach dymać a nie na zakrystii.

S
Sylwester Włos

Super że dali dyspensę. Fajnie jeszcze by było żeby księża mogliby przyjeżdżać do domu w naszych domach spowiadać

A
Ania

Kazdy z nas na kosciol daje bo z naszych podatkow zyja i otrzymuja pensje nieroby jedne,teraz odczuja brak zaskorniakow z tacy

L
Leon

Pazerny polski Kościół jeszcze nie zrozumiał grozy epidemii i wydaje jakieś żałośnie śmieszne nakazy i dyspensy. Niech lepiej zaczną poprawiać świat od samych siebie.

...

Te wszystkie baby ze wsi chodzą do kościoła żeby popatrzeć na księdza, zdalne modły i tele-paciorki ich nie urządzą.

G
Gościu
27 marca, 11:53, Gość:

później wyspowiadasz się księdzu...tak zostało to ujęte, a to kardynalny błąd, bo NIGDY nie spowiadasz się księdzu!!! Osoby, które są na bakier z katechizmem piszą takie bzdury i wprowadzają w błąd!!!

27 marca, 12:04, Gościu:

A co, głusi są? Znam to środowisko. Później na imprezach przy flaszce mają bekę z najgłupszych spowiedzi. I z najmłodszych zdobyczy.

27 marca, 12:07, Gość:

Ile flaszek dzisiaj wypiłeś, że tak bełkoczesz?

Nie mierz wszystkich swoją miarą, panie Głódź.

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie