Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zamiast szpitala na pl. Jana Pawła II? Deweloper wyburzy prawie wszystko

Marcin Hołubowicz
Znamy szczegółowe plany zagospodarowania terenu dawnego szpitala przy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu. Nowy właściciel - firma I2 Development - zdradza Gazecie Wrocławskiej, które budynki będzie chciała wyburzyć (rozbiórka ruszy już wiosną), a które ocaleją.

Teren byłego szpitala im. Józefa Babińskiego przy placu Jana Pawła II zmieni się nie do poznania. Firma I2 Development kupiła w połowie lutego tę nieruchomość od urzędu marszałkowskiego za 35 milionów 855 tysięcy złotych. Deweloper zapłacił o 5 milionów więcej niż zakładała wycena przedstawiona przez rzeczoznawcę majątkowego. To jednak grosze w porównaniu z pierwotnymi ofertami przetargowymi. Gdy zamykano szpital, chodziły pogłoski o cenie zbliżonej nawet do 200 milionów złotych! Jednak urząd marszałkowski cały czas obniżał kwotę, a kolejne przetargi kończyły się fiaskiem. W końcu, 14 lutego teren zyskał nowego właściciela. Inwestor ma wielkie plany i spore doświadczenie w budowaniu obiektów w centrum miasta.

Które budynki do wyburzenia? Kliknij na zdjęcie, by powiększyć

Większość budynków czeka wyburzenie
Były szpital Babińskiego przylega do Odry, fosy miejskiej i ulicy św. Mikołaja. Posiada on miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zezwala na budowę m.in. mieszkań, obiektów biurowych, kongresowych, konferencyjnych i naukowych. Firma I2 Development dziś ma więcej pomysłów niż realnych planów. Trwa bowiem opracowywanie projektu.
– W tym tygodniu spotykamy się z architektami – mówi Marcin Misztal, wiceprezes zarządu I2 Development. – Musimy podjąć wstępne kroki co do zagospodarowania terenu. Zdjęliśmy już reklamę urzędu marszałkowskiego. Wyburzenie poszczególnych budynków będzie uzależnione od decyzji urzędników - dodaje.

Na początku zniknie narożnik znajdujący się przy ul. św. Mikołaja. Według wstępnych założeń mógłby tam powstać biurowiec lub hotel. Do budowy wykorzystano by zabytkową część szpitala z czerwonej cegły. - Ostateczne decyzje wynikną z kalkulacji. Musimy uwzględnić możliwości adaptacji poszczególnych pomieszczeń – tłumaczy Misztal.
Kolejna część szpitala (idąc wzdłuż ul. Wszystkich Świętych) pozostaje pod znakiem zapytania. W podziemiach znajdują się bowiem zabytkowe kazamaty i jeszcze nie wiadomo, jaką część tego budynku i czy w ogóle będzie można wyburzyć. Kolejne elementy szpitala prawdopodobnie zostaną rozebrane.

Inwestycja będzie powstawać etapami. W pierwszej kolejności - wspomniana część biurowa lub hotelowa, a także część mieszkaniowa w miej-scu budynku obok Arsenału (w pobliżu skrzyżowania ul. Nowy Świat i Cieszyńskiego).
W miejscu pozostałych budynków deweloper planuje wybudować apartamenty i mieszkania. Zaczynałyby się one od pierwszego piętra. Parter zajmowałyby lokale usługowe, a podziemia – parking. Najważniejszym atrybutem nowej inwestycji jest oczywiście lokalizacja. Ale ważne są również tereny zielone.

– Na tym etapie trudno ocenić, jak będzie zagospodarowany teren pomiędzy dawnym szpitalem a fosą – mówi Marcin Misztal. – Zależy nam na tym, aby znacząca część terenu była otwarta dla wszystkich, np. z kawiarenkami i restauracjami. Z pewnością chcielibyśmy zapewnić przyszłym mieszkańcom kawałek zielonej przestrzeni.
W przypadku innych inwestycji w ścisłym centrum miasta najczęściej mieszkańcy wychodzą z domów prosto na ulicę. Tutaj mogliby mieć własne podwórko czy plac zabaw dla dzieci. Osiedle przypominałoby te, które znajdują się dalej od centrum miasta, a jednocześnie dzięki lokalizacji byłoby wszędzie blisko.

Już 28 marca nastąpi finalizacja umowy sprzedaży z urzędem marszałkowskim. Pierwsze prace rozbiórkowe mogą się więc rozpocząć na przełomie kwietnia i maja. Według szacunków I2 Development, minie ok. 5-7 lat do momentu zakończenia komercjalizacji tego terenu.

Czy warto mieszkać w samym centrum?
Teren po dawnym szpitalu ma powierzchnię 2,64 hektara, z czego na prawie 2 hektarach można by stworzyć zieloną przestrzeń. Inwestycja zakłada stworzenie kilkuset nowych mieszkań i apartamentów. Chętnych z pewnością nie zabraknie.
– Mieszkanie w centrum miasta ma swoje plusy i minusy – mówi Beata Strzelczyk, która mieszka niedaleko nowej inwestycji. – Na pewno wszędzie jest blisko. Ale w pobliżu jest sporo klubów i hałasujących po nocach imprezowiczów. Przede wszystkim panuje tu spory ruch samochodów i komunikacji miejskiej. Trzeba jednak zapłacić pewną cenę za taką lokalizację – dodaje wrocławianka.
Nowa inwestycja podoba się również Piotrowi Fokczyńskiemu, architektowi miejskiemu: – Planowane inwestycje z pewnością będą sprzyjały aktywności tego terenu. Nie będzie on wymierał po godzinach pracy dzięki wielofunkcyjności – twierdzi architekt. – Teren po dawnym szpitalu Babińskiego ma bardzo dobre położenie ściśle związane z historią Wrocławia. Jest tu przecież fosa miejska, dawny park.

Jeśli deweloper zdecyduje się na otwarcie terenu zielonego dla wszystkich mieszkańców, to na pewno otoczenie na tym zyska. Atrakcyjne byłyby np. promenady wzdłuż fosy. Większość budynków można wyburzyć, dzięki czemu architekci mogą na nowo ukształtować ten teren. To jednak spore wyzwanie, ponieważ wokół dawnego szpitala napotykamy na zabytkową zabudowę.
– Jeżeli całość inwestycji miałaby powstać w przeciągu 5-7 lat, to tempo byłoby naprawdę imponujące. Zdarza się, że proces budowy jednego obiektu trwa 4 lata – twierdzi Fokczyński.

Miasto dąży do ujednolicenia bulwaru wzdłuż Odry. Gdyby udało się połączyć poszczególne odcinki i stworzyć przejście dla mieszkańców wzdłuż bulwaru, byłoby to z pewnością niebywałą atrakcją dla wrocławian.
Miejski lazaret ma bardzo długą historię
Wojewódzki Szpital im. Józefa Babińskiego we Wrocławiu był najstarszym wrocławskim szpitalem miejskim. Przed II wojną światową nosił nazwę Allerheiligen Hospital, czyli Szpital Wszystkich Świętych. Już w 1526 r. powstało w tym miejscu izolatorium dla zakaźnie chorych. Gdy na początku XIX wieku otwarto wydział lekarski na Uniwersytecie Wrocławskim, to właśnie w tym szpitalu odbywały się zajęcia praktyczne dla studentów medycyny.

Wraz z upływem lat szpital się rozrastał. Na miejscu współczesnej dobudówki widocznej od strony ul. św. Mikołaja stał bank Alexanderhaus, wybudowany w 1827 r. Budynek uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Ruiny już nie odbudowano, a w jego miejsce powstał nowy gmach.
Lecznica zakończyła swoją działalność w 2007 r. Większość oddziałów została przeniesiona do szpitala przy ul. Borowskiej.
O budynkach poszpitalnych krążą miejskie legendy. Niektórzy boją się miejsc, w których chorowali i często umierali ludzie. Najczęściej mieszkańcy obawiają się zarazków, które miałby „zimować” w starych budynkach.
Sanepid uspokaja: – Ludzie mają bardzo często takie wyobrażenie o budynkach po-szpitalnych – mówi Magdalena Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. – Jednak są bardzo małe szanse, aby bakteria lub wirus przetrwały bez materii żywej. Przy nowych inwestycjach z reguły skuwany jest stary tynk. Po upływie kilku lat od zamknięcia obiektu raczej nie ma szans, aby w pomieszczeniach pozostały groźne dla człowieka zarazki.
Deweloper ciągle coś buduje w centrum

Firma I2 Development znana jest z licznych inwestycji w centrum Wrocławia. Należą do nich m.in. apartamentowce Golden House, Royal Apartments czy Rezydencja Dubois, które budowane są w kwartale ulic Drobnera, Dubois, Brodatego i Rydygiera.
Tuż obok Arsenału Miejskiego powstaje Old Town Residence. Apartamentowiec stoi już u zbiegu ul. Cieszyńskiego i Wszystkich Świętych. Jest to 7-kondygnacyjny, kameralny budynek składający się z 24 luksusowych apartamentów. Na parterze, tradycyjnie już przy tego typu inwestycjach, znajdą się lokale usługowe. Obiekt będzie monitorowany, a w środku znajdą się cichobieżne windy i duże przeszklenia. Dzięki klinkierowej elewacji obiekt bardzo dobrze wkomponowuje się w staromiejską zabudowę Starego Miasta. W pobliżu, oprócz zabytkowych kamienic, znajduje się bowiem Arsenał Miejski, szpital czy – nieco dalej – prawosławny kościół Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

W apartamentowcu trwają prace wykończeniowe. Gotowa jest już większość mieszkań i klatki schodowe. Pierwsi mieszkańcy prawdopodobnie wprowadzą się już w pierwszym kwartale 2014 r.

Dawny szpital Babińskiego to niejedyna inwestycja firmy I2 Development, w której skład wchodzi zabytkowy obiekt. Na ul. Piłsudskiego 89 i 91, przy skrzyżowaniu z ul. Stawową, stoją dwie zabytkowe kamienice. Deweloper kupił od miasta działkę wraz z budynkami. Powstanie tam apartamentowiec, który będzie przyłączony do kamienic. Stare budynki przechodzą właśnie rewitalizację.
Kolejną taką inwestycją jest The Avenue przy ul. Dembowskiego, na której terenie stoi zabytkowy schron z XIX wieku. Będzie tam kameralne osiedle, w którym znajdzie się 40 mieszkań. Każdy lokal z balkonem, tarasem lub prywatnym ogrodem. Zaniedbany schron będzie odnowiony i dostępny dla mieszkańców osiedla, a być może też dla osób z zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska