Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co z ekranami akustycznymi na części AOW? Wyjaśniamy

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Mieszkańcy i rada osiedla Kuźniki o montaż ekranów akustycznych na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia na wysokości swojego osiedla walczą od 2009 roku. Marszałek wydał decyzję, że muszą zostać zainstalowane. Termin realizacji inwestycji upływa z końcem lutego tego roku. Jednak na miejscu nie trwają żadne prace.

Ekrany akustyczne, o które od lat walczą wrocławianie, miałyby znaleźć się na odcinku 750 metrów poczynając od ulicy Żernickiej i kierując się na północ. Początkowo rada osiedla Kuźniki wnioskowała o dwa razy tyle, ale ostatecznie do analizy i przyszłej realizacji przyjęto krótszy wariant.

Pierwsze pisma w tej sprawie zostały złożone do Urzędu Miasta w 2009 roku. Ekrany akustyczne w tym miejscu zainstalowano jednak tylko po drugiej stronie AOW, co stanowi jeszcze większy problem dla mieszkańców.

- Dociera do nas po pierwsze hałas z nitki, gdzie ekranów nie ma, ale także ten odbity od barier zamontowanych przy jezdni w drugą stronę. Przez te wszystkie lata trzykrotnie wykonywane były pomiary poziomu hałasu w tym miejscu. Wszystkie wykazały przekroczenia - mówi Stanisław Grocholski, przewodniczący zarządu osiedla Kuźniki.

Sprawa trafiła do marszałka, który wydał decyzję dotyczącą ograniczenia oddziaływania akustycznego AOW A8 na tereny chronione przed hałasem, stanowiące teren posesji przy ul. Żernickiej 152 i 154 we Wrocławiu. Termin realizacji inwestycji wyznaczono na koniec lutego tego roku. Dziś już wiadomo, że nie uda się go dotrzymać.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o przesunięcie terminu realizacji ekranów akustycznych o rok. Aby możliwa była zgoda urzędu, muszą wyrazić swoją zgodę wszystkie strony postępowania administracyjnego, do których wystąpiono w tej sprawie - mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Mieszkańcy i rada osiedla są zawiedzeni. Czują się zmęczeni uciążliwym hałasem.

- Czekamy ze zniecierpliwieniem na montaż tych ekranów. Dzisiaj huk na naszym osiedlu jest nie do wytrzymania - dodaje Grocholski.

- Informujemy, że obecnie trwa procedura uzgadniania w Ministerstwie Infrastruktury niezbędnych dokumentów do realizacji zabezpieczeń akustycznych, wynikających z wydanych wcześniej decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego odnośnie ograniczenia oddziaływania akustycznego pochodzącego od AOW A8 w ww. lokalizacji - wyjaśnia Magdalena Szumiata z dolnośląskiego oddziału GDDKiA.

Sprawa jest wciąż na etapie procedowania, choć powinna być już finalizowana. Na początku stycznia GDDKiA wystąpiła z wnioskiem do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o zmianę terminu realizacji inwestycji do dnia 30 kwietnia 2021 r. Nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska