Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co z cenami materiałów budowlanych? Tylko w marcu ceny wzrosły średnio o 30 procent! Co zdrożało najbardziej?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przez utrudniony dostęp do niektórych materiałów koniecznych do wykończenia, budowa może się znacznie przeciągać, a jej koszty z miesiąca na miesiąc rosną.
Przez utrudniony dostęp do niektórych materiałów koniecznych do wykończenia, budowa może się znacznie przeciągać, a jej koszty z miesiąca na miesiąc rosną. pixabay
Nie od dzisiaj wiadomo, że wiosna sprzyja remontom domów. Jednak duży popyt na usługi remontowo-budowalne połączony z trudnościami w dostępie do materiałów przekładają się na wzrost kosztów takich przedsięwzięć. Tylko w marcu ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 30 proc., wynika z danych PSB. – Kwoty, jakie obecnie trzeba wydać na remont czy wykończenie własnego „M”, potrafią mocno odbić się na domowym budżecie – komentuje ekspertka.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w I kwartale 2022 oddano do użytkowania 54,7 tys. mieszkań, o 3,2 proc. więcej niż przed rokiem oraz o 14 proc. więcej w porównaniu do lutego. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 29,3 tys. mieszkań – o 3,6 proc. mniej niż w I kwartale 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 24,2 tys. lokali, czyli o 12,6 proc. więcej.

Na remont trzeba wydać jeszcze więcej

– Najwięcej mieszkań w I kwartale oddano do użytkowania w województwie mazowieckim (9,3 tys.), wielkopolskim (6,7 tys.) i małopolskim (5,9 tys.). Dla właścicieli to czas pełen wydatków, szczególnie w obliczu rosnącej inflacji i cen produktów budowlanych. Kwoty, jakie obecnie trzeba wydać na remont czy wykończenie własnego „M” potrafią mocno odbić się na domowym budżecie – wskazuje Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspertka Wiener.

Prawie 870 tys. mieszkań w budowie

W I kwartale 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym dla 77,8 tys. mieszkań. To 8 proc. mniej niż̇ w analogicznym okresie 2021 roku. W marcu, w porównaniu do lutego br. zanotowano wzrost o 17,8 proc. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku rozpoczęto budowę 53,3 tys. mieszkań, to aż 16,3 proc. mniej niż przed rokiem. Ich liczba w samym marcu wzrosła w porównaniu do lutego o 32,4 proc. Według szacunków na koniec marca 2022 roku w budowie pozostawało prawie 870 tys. mieszkań.

– Nie możemy też zapomnieć o osobach budujących własne domy, które z powodu czynników zewnętrznych znalazły się teraz w niełatwej sytuacji. Przez utrudniony dostęp do niektórych materiałów koniecznych do wykończenia, budowa może się znacznie przeciągać, a jej koszty z miesiąca na miesiąc rosną – dodaje ekspertka. – Jednocześnie część osób czeka z ubezpieczeniem budynku dopiero do momentu ukończenia prac. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że można ubezpieczyć dom już w trakcie jego budowy, a wraz z nim m.in. narzędzia i materiały budowlane.

Koszty budowy rosną

Według danych Grupy PSB ceny materiałów budowlanych wzrosły w marcu 2022 r. średnio o prawie 30 proc. w stosunku do marca 2021 r. Podwyżki odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. Najmocniej podrożały izolacje termiczne (+63 proc.), płyty OSB (+50 proc.) i sucha zabudowa (+43 proc.). Wyższe ceny zanotowały również dachy i rynny (+37 proc.), ściany, kominy (+37 proc.), izolacje wodochronne (+33 proc.), instalacje, ogrzewanie (+26 proc.) oraz wykończenia (+25 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z cenami materiałów budowlanych? Tylko w marcu ceny wzrosły średnio o 30 procent! Co zdrożało najbardziej? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska