Co z bonem turystycznym w przyszłych latach? Wypowiedź wiceministra gospodarki

NG
Czy możemy spodziewać się kontynuacji bonu turystycznego?
Czy możemy spodziewać się kontynuacji bonu turystycznego? Violeta Carlos/Getty Images
Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologi, w rozmowie z Onetem wypowiada się o perspektywach dla branży turystycznej. Za nami połowa tegorocznych wakacji, branża próbuje odrobić straty po minionych lockdownach.

Andrzej Gut-Mostowy ocenia pierwszą połowę letniego sezonu turystycznego:

Chciałbym zacząć od tego, że oddziaływanie pandemii na przedsiębiorstwa turystyczne nie jest jednakowe. Dane z połowy lipca pokazują, że branża turystyczna działająca w okresie letnim może liczyć na odrobienie strat lub częściowy powrót zysków do poziomu sprzed okresu pandemicznego. Świadczy o tym wzmożony krajowy ruch turystyczny. Wielomiesięczny zastój lub częściowy przestój szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest oczywiście nie do odrobienia np. w przedsiębiorstwach nastawionych stricte na turystykę zimową. Warto jednak zwrócić uwagę, że przesunięcie około 15-20 proc. preferencji Polaków z turystyki zagranicznej na turystykę krajową w pewnej mierze rekompensuje spadek przyjazdów do Polski turystów zagranicznych. We wszystkich krajach europejskich dominuje turystyka dystansu i niepewności, a to oznacza, że wybieramy destynacje bliższe i decydujemy się na indywidualne środki transportu. To przesunięcie preferencji w przypadku Polski wspomaga znacząco nasz rynek krajowy.

Andrzej Gut-Mostowy mówi również o problemie braku rąk do pracy w branży turystycznej. Przez długie przestoje część pracowników przebranżowiła się i nie wróciła do poprzedniej pracy. Część pracowników obawia się transmisji koronawirusa i wstrzymuje się przed powrotem do pracy.

Wypowiada się również w temacie rosnących cen usług hotelarskich i gastronomicznych:

Inflacja jest wskaźnikiem, mocno uogólnionym, który pokazuje kierunek i skalę zmian cen. Ze względu na epidemię i towarzyszące jej zjawisko znacznego rozrzutu cen czy trudności w dostępie do danych, okazuje się, że metodologia obliczania inflacji nie jest w takim okresie doskonała, a zastosowane uśrednienie, nie w pełni obrazuje wzrost cen. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to proces złożony. Wpływa na niego zarówno koszt zaopatrzenia i materiałów wykorzystywanych w sektorze, ale także koszty związane z utrzymaniem podwyższonych standardów sanitarnych. Są to jednak koszty okresowe czy jednorazowe, dostosowujące działalność do nowych warunków funkcjonowania. Obserwujemy także podwyżki w innych sektorach, chociażby na rynku nieruchomości, czy budowlanym, które wynikają ze zwiększonego popytu, a ograniczają możliwości inwestycyjne tych przedsiębiorstw. Z jednej strony obserwujemy wysoki sezonowy popyt i mniejszą konkurencję na rynku krajowym, co skłania do nadmiernego podnoszenia cen, jednak należy zaznaczyć, że są to przypadki odosobnione. Z drugiej jednak konkurencja zagraniczna w tym sektorze, w przypadku ustania ograniczeń w przekraczaniu granic Polski będzie działać na spadek cen.

Co z branżą turystyczną będzie dziać się jesienią oraz zimą? Wszystko zależeć będzie od ewentualnej czwartej fali pandemii. Niewykluczone jest, że działania podejmowane będą lokalnie w zależności od liczby zachorowań oraz poziomu zaszczepienia mieszkańców.

Andrzej Gut-Mostowy o bonie turystycznym:

Na pewno obserwujemy pozytywny wpływ polskiego bonu turystycznego, który zachęcił rodziny - zwłaszcza te, które dotychczas nie mogły sobie pozwolić na wakacje – do różnych form aktywności i wypoczynku w Polsce. Widać, że takie osoby dużo szybciej aktywowały bon i korzystają już z dobrodziejstw wakacji. Ten unikatowy w skali całej Europy instrument ma duży walor, jeśli chodzi o politykę społeczną. Dodam, że przekroczyliśmy próg 1 mld zł, który został wprowadzony na rynek dzięki bonowi turystycznemu. To ogromny stymulator rozwoju turystyki, szczególnie jeśli chodzi o turystykę dzieci i młodzieży.

dodaje:

Jeżeli okaże się to konieczne, to na jesieni przystąpimy do prac przedłużających ważność bonu turystycznego. Obecnie program trwa do końca marca 2022 roku. Natomiast jeśli chodzi o programowanie na przyszłość to rekomendujemy w MRPiT stworzenie takiego, programu, który będzie dalej łączyć ważne elementy polityki społecznej i wsparcie branży turystycznej.

Źródło:Onet.pl

Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

Wideo

Materiał oryginalny: Co z bonem turystycznym w przyszłych latach? Wypowiedź wiceministra gospodarki - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie