Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co w Noc Laboratoriów 2019 zaprezentują wrocławskie uczelnie

BMK
Politechnika Wrocławska przygotowała bardzo zróżnicowany program na tegoroczne wydarzenie propagujące naukę
Politechnika Wrocławska przygotowała bardzo zróżnicowany program na tegoroczne wydarzenie propagujące naukę Noc laboratoriów
19 października wrocławianie będą mogli zajrzeć do miejsc zazwyczaj dla nich niedostępnych. Wrocławskie firmy, uczelnie, instytucje państwowe i naukowe w nocy 19 października już po raz piąty otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Podobnie jak w poprzednich latach organizatorem Nocy Laboratoriów jest NOKIA. Wraz z kilkunastoma partnerami akcji przygotowuje warsztaty, pokazy i dużo atrakcji dla młodych wrocławian.

Uniwersytet Ekonomiczny
przygotował wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Tematami przewodnimi będą technologia żywności i żywienie człowieka. W programie:

- Zbadaj sam żywność w laboratorium
W trakcie zajęć poznamy budowę i wartość odżywczą jaja kurzego. Dowiemy się, m.in. co wynika z tego, że skorupka jaja kurzego zbudowana jest z wapienia.

Właściwości przeciwutleniające produktów, które jemy. Co to takiego i czy nam szkodzi?
Naukowcy pomogą odpowiedzieć na wiele pytań, m.in.: Czym są wolne rodniki? Czy owoce są lekarstwem na choroby cywilizacyjne? Czego można dowiedzieć się z etykiet produktów spożywczych? Czy trzeba bać się dodatków do żywności?

Magia eksperymentowania.
Pokaz udowodni, że eksperymentowanie nie jest uzależnione od wieku. Poczuć się jak chemik może każdy, wystarczy, że ma trochę wolnego blatu w kuchni i odpowiednie produkty spożywcze, a świat eksperymentów będzie stał przed nim otworem.

Sprawdź czy Twój organizm jest dobrze odżywiony witaminą C oraz wykryj jej obecność w wybranych wzbogacanych produktach spożywczych.
Celem ćwiczeń jest: ocena stopnia wysycenia organizmu witaminą C poprzez wykonanie testu językowego oraz jakościowe wykazanie obecności witaminy C w wybranych wzbogacanych produktach spożywczych.

Chemia od kuchni
Warsztaty dotyczą naukowych podstaw zwykłych kulinarnych czynności, jak gotowanie, smażenie czy pieczenie. Uczestnicy będą mieli możliwość przygotowania domowych karmelków.

Wymienione spotkania odbędą się w budynku H (wejście od skrzyżowania ul. Wielkiej i Komandorskiej) .

Sprawdź czy Twoja dieta jest zbilansowana pod względem wartości energetycznej i odżywczej . Celem ćwiczeń jest: określenie w programie komputerowym „Diety 6.0”. Na zajęcia niezbędne jest przyniesie spisanych własnych jadłospisów z 3 dni (w tym 1 weekendowym, bez pracy/ szkoły).
Miejsce-budynek Z wejście od skrzyżowania ul. Ślężnej i Kamiennej).

Politechnika Wrocławska
podczas Nocy Laboratoriów zaplanowano następujące spotkania:

Technologia w życiu osób z niepełnosprawnościami.
Podczas zwiedzania Laboratorium Tyfloinformatycznego goście będą mieć szansę poznania nie tylko urządzeń specjalistycznych zaprojektowanych specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami, lecz także urządzeń stosowanych powszechnie, zaadaptowanych do ich potrzeb, m.in. audiodeskrypcji, technologii wydruku 3D, dźwięków binauralnych, echolokacji czy systemów multisensorycznych opartych o łączność radiową.
Limit miejsc: 20. Wiek uczestników: 13+

Superkomputer BEM. Po co nam superkomputery?
Wyobraźmy sobie sztuczny mózg, który jest tak wielki, że zajmuje kilka pomieszczeń i może pracować non stop. Wrocławski superkomputer BEM wykorzystują głównie naukowcy. Dosłownie wszystko można zapisać w liczbach, algorytmach i programach komputerowych. Chemicy obliczają tu dane do swoich badań na poziomie molekularnym, fizycy wykorzystują go zarówno w badaniach nano, jak i w ogromnych skalach, np. tzw. fizyki dużych obiektów, czyli do badań astronomicznych.

Są też obliczenia bardziej nam bliskie. Jeszcze przed fazą testów klinicznych komputer może przewidzieć skuteczność nowych leków, sprawdzić, jak będą na siebie wpływać wykorzystywane w nich substancje. Inżynierowie dzięki niemu mogą obliczyć wytrzymałość różnych materiałów oraz obiektów. W Bemie sprawdzano np. wytrzymałość przedwojennych mostów wrocławskich. Superkomputer analizował też poziom zanieczyszczenia we Wrocławiu, by pomóc przewidzieć, jak będzie ono wzrastać w kolejnych sezonach grzewczych. Podobnie można dać zadania meteorologiczne i sprawdzić, czy lato będzie gorące, a zima śnieżna.
Limit miejsc: 15. Wiek uczestników: 12+

Eyetracking w praktyce - dowiedz się, na co naprawdę patrzysz.

Eyetracking, czyli śledzenie tego, na co patrzymy, jest fascynującą dziedziną. Dzięki niej można przekonać się, czy strona internetowa jest dobrze zaprojektowana, czy produkty na sklepowych półkach są ułożone w sposób zapewniający optymalną sprzedaż i ekspozycję.
Limit miejsc: 10. Wiek uczestników: 16+

Zachować od zapomnienia.
Jak wyglądały dolnośląskie miasteczka przed II wojną światową? Jakie budynki w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat zniknęły z mapy Wrocławia? Ideą projektu, który można będzie zobaczyć podczas Nocy Laboratoriów, jest ułatwienie dostępu do zdjęć, szkiców i dokumentów - ukrytych dotychczas w szafach bibliotecznych opatrzonych klauzulą „specjalne/tylko dla badaczy”. Teraz dosłownie każdy będzie mógł do nich sięgnąć. Zdjęcia, negatywy, stare dokumenty oraz sposób, w jaki się je digitalizuje - to wszystko pokażą pracownicy Politechniki Wrocławskiej.
Limit miejsc: 15. Wiek uczestników: 12+.

Wszystkie spotkania o godz. 18 i 19, przy pl. Grunwaldzkim 11.

Uniwersytet Wrocławski
W magiczną noc, 19 października o godz. 18 swoje tajemnice zdradzą laboratoria Zakładu Spektroskopii Elektronowej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pasjonaci wiedzy będą mogli obserwować powierzchnię krystalicznej próbki w skali makro i mikroskopowej. Używane metody badawcze oparte są na wykorzystaniu właściwości elektronów czyli dyfrakcji nisko-energetycznych elektronów (ang. LEED) oraz skaningowej mikroskopii prądu tunelowego (ang. STM). Zapraszamy dwie grupy po 10 osób o godz. 18, pl. Maksa Borna 9, wejście od placu (róg budynku), pok. 303/310.

Tych, którzy lubią patrzeć w gwiazdy na wspólne obserwowanie nocnego nieba zapraszają uniwersyteccy astronomowie. Miłośnicy astronomii odwiedzą Laboratorium optyki geometrycznej w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Poznają zasady budowy i działania teleskopów optycznych, zapoznają się z różnymi ich typami i zastosowaniami, a następnie wykorzystają je do obserwacji nocnego nieba.

Zapraszamy cztery grupy po 10 osób (wiek 13+) w godz. 20, 21, 22, 23, Instytut Astronomiczny, przy ul. Mikołaja Kopernika 11A.
BMK

Zapamiętaj tę datę
Noc Laboratoriów 19 października

Organizator: NOKIA

Partnerzy:
- 3M
- Dolby Wrocław- Fundacja Pro Mathematica
- Hydropolis
- Euroimmun
- Nanores
- Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu
- Politechnika Wrocławska
- Sieć Badawcza Łukasiewicz
- PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
- Uniwersytet Przyrodniczy
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Ekonomiczny
- Whirpool
- Wrocławski Park Technologiczny
- Instytut Łączności

Zapisy od 5 października od godz. 12.

Program na:
www.noclaboratoriow.pl

Nie przegap tego!
O akcji
Organizowana przez firmę Nokia Noc Laboratoriów jest pierwszym tego typu wydarzeniem (a piątą już edycją) we Wrocławiu i w Polsce. W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki. Wszystkich spragnionych wrażeń i chętnych do odkrywania tajników nauki organizatorzy zapraszają na to niezwykłe wydarzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska