MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co trzecie przebadane dziecko ma problemy z mową. 20 lat Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej dla najmłodszych wrocławian

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Miejski Program Profilaktyki Logopedycznej realizowany jest w 19 przedszkolach i szkołach podstawowych we Wrocławiu.
Miejski Program Profilaktyki Logopedycznej realizowany jest w 19 przedszkolach i szkołach podstawowych we Wrocławiu. Dariusz Bloch
W Miejskim Programie Profilaktyki Logopedycznej, który we Wrocławiu konsekwentnie realizowany jest od 20 lat, bierze udział prawie 3,5 tysiąca wrocławskich maluchów, 280 nauczycieli i 6,5 tys. rodziców.

Tylko w ubiegłym roku przebadano ok. 1800 dzieci, głównie przedszkolaków, stwierdzając problemy logopedyczne u 70 procent z nich.

Miejski Program Profilaktyki Logopedycznej (MPPL) realizowany jest w 19 przedszkolach i szkołach podstawowych. W jego ramach organizowane są m.in.: grupowe zajęcia stymulujące rozwój mowy i języka prowadzone przez nauczycieli, indywidualne i specjalistyczne zajęcia logopedyczne, warsztaty oraz szkolenia i konsultacje z rodzicami czy nauczycielami.

Problemy z artykulacją i rozróżnianiem dźwięków

– Głównym celem programu jest osiągnięcie przez dzieci sprawności artykulacyjnej, gramatycznej i leksykalnej oraz umiejętności komunikowania o swoich potrzebach i emocjach. Wszystko po to, by w jak najlepszy sposób przygotować je do nauki w szkole i wspierać w pokonywaniu trudności, również w kontaktach z rówieśnikami – tłumaczy Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

W 2021 r., pod kątem problemów logopedycznych, przebadano blisko 1800 wrocławskich maluchów.

– Średnio 70 procent dzieci przystępujących do programu wymaga wsparcia logopedycznego. Natomiast typowe problemy z mową ma co trzecie z nich. I jak obserwujemy, takie statystyki utrzymują się na podobnym poziomie już od kilku lat – mówi Magdalena Paszkiewicz, koordynator MPPL, wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4. – Dzieci mają problemy m.in. w zakresie artykulacyjnym czy odróżniania poszczególnych dźwięków. Spora część z nich zagrożona jest też dysleksją – dodaje.

Im wcześniej, tym lepiej
Specjaliści podkreślają, że rozwój mowy u dzieci trwa do 7 roku życia. Dlatego, im wcześniej problem zostanie wykryty, tym łatwiej i szybciej można go wyeliminować. W tym przypadku kluczowe są systematyczne ćwiczenia od najmłodszych lat.

– Zajęcia, w ramach programu, prowadzone są w formie zabaw i dostosowane są do wieku dziecka. Najmłodsi zaczynają od ćwiczenia prawidłowego gryzienia i połykania, po m.in. naukę poprawnego wymawiania słów, zdań oraz budowanie dłuższych wypowiedzi – podkreśla Magdalena Paszkiewicz.

Ważnym elementem Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej jest poszerzenie kompetencji nauczyciela z zakresu logopedii wychowawczej. W tym celu, w ramach programu, przechodzi on szkolenia. Na bieżąco wspierany jest też przez logopedę, który koordynuje działaniami profilaktycznymi w placówce.

– W tym programie nauczyciel jest osobą kluczową. Jest ogniwem pośrednim między logopedą i innymi specjalistami oraz rodzicami. Dzięki swojej wiedzy z podstaw profilaktyki logopedycznej, psychologii rozwojowej, pedagogiki oraz znajomości dynamiki rozwoju mowy i myślenia dzieci, może wcześniej niż rodzice dostrzec pewne dysharmonie lub dysfunkcje. Chcemy to wykorzystać – wyjaśnia Magdalena Paszkiewicz.

W ramach obchodów 20-lecia MPPL odbyła się konferencja naukowa pt. "Profilaktyka logopedyczna drogą do efektywnego wsparcia dziecka w środowisku edukacyjnym". Analizowano tam m.in. fakty i mity o diagnozie i terapii logopedycznej i znaczenie opieki logopedycznej.
ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska