Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co się zmieniło w prawie budowlanym?

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Miesiąc temu znowelizowano prawo budowlane. Czy przepisy są łaskawsze dla inwestorów?

Od miesiąca obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego. Wprowadzono zmiany, które mają ułatwić życie ludziom marzącym o własnym domu. Najważniejszą zmianą prawa budowlanego jest zniesienie obowiązku uzyskania decyzji pozwolenia na budowę dla tradycyjnych domków jednorodzinnych. Dotyczy to tylko budowy wolno stojących budynków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości w granicach działki. Zamiast pozwolenia wystarczy teraz zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie wymaganych dokumentów. Starosta, zamiast 65 dni ma teraz 30 dni na ewentualny sprzeciw.
To, że nie jest już wymagane pozwolenie na budowę nie oznacza, że można stawiać dom samowolnie. Konieczny jest projekt budowlany domu sporządzony przez projektanta z uprawieniami. Do wniosku o zgłoszenie trzeba też dołączyć cztery egzemplarze tego projektu, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o warunkach zabudowy. Nie jest ona jednak wymagana przy przebudowie domu jednorodzinnego.
Kto budował dom ten wie, ile czasu poświęcił na zebranie dokumentacji zapewniającej o dostępie do mediów (prąd, woda, gaz, kanalizacja itp.) Po zmianie uchylono ten punkt - dotyczący obowiązku przedłożenia oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła , gazu i odbioru ścieków na etapie uzyskania zgłoszenia budowy budynku mieszkalnego, co nie znaczy , że w trakcie inwestycji inwestor o takie warunki nie musi wystąpić aby być pewien że po wybudowaniu budynku zostanie podłączony do poszczególnych mediów.

Garaż i altana bez pozwolenia

Kolejna zmiana dotyczy budowy parterowych budynków gospodarczych, w tym również garaży, altan czy ganków oraz oranżerii. Aby je postawić nie trzeba będzie pozwolenia na budowę, o ile ich powierzchnia zabudowy nie przekroczy 35 mkw.
Do tej pory do budowy każdego zjazdu z drogi publicznej, trzeba było mieć zgodę na budowę. Według nowego prawa wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy takiego zjazdu. To samo dotyczy teraz budowy przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m 3 na dobę, oraz zbiorników bezodpływowych o poj. do 10 m3.
Nowością jest też to, że do zawiadomienia zgłoszeniu budowy lub wydania pozwolenia na użytkowanie inwestor musi dołączyć tak zwane dokumenty geodezyjne - o zgodności ustawienia budynku budowlanego z projektem zagospodarowania działki.
Adam Mordarski, kierownik budów twierdzi, że choć zmiany w przepisach to dobry krok w przód, ale wciąż nie ma powodów do radości.
- Owszem, zmieniono przepisy i to bardzo się chwali, ale nie ma do nich szczegółowych rozporządzeń i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będą - przyznaje fachowiec. - Przykład? Do wydawanego wcześniej pozwolenia na budowę można było zgłaszać zmiany. Teraz, gdy obowiązuje zgłoszenie, ustawa nie przewiduje czegoś takiego, jak wprowadzanie zmian. Obawiam się, że później może to być powodem wielu problemów.
Zmianami w przepisach nie interesuje się już pani Anna, która lada dzień, razem z mężem Gustawem wprowadza się do nowego domu w Zaborni. Po trzech latach wyrzeczeń i ciężkiej pracy, mieszkańcy Borku dopięli swego i spełnili swoje marzenie. Dla tych, którzy planują to samo, ma radę.
- Etap pozwolenia na budowę, czyli wszystkich niezbędnych dokumentów trzeba oddać w ręce fachowców - mówi pani Anna. - My zaufaliśmy w tej kwestii kierownikowi budowy, który wszystko załatwił. Pozostałe roboty budowlane wzięliśmy już na własne barki. Nie było łatwo, ale jak człowiek czegoś bardzo chce, to jest w stanie to osiągnąć - zapewnia kobieta, którą zastaliśmy akurat przy malowaniu salonu.

Jerzmanowa i Głogów budują

Według danych z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Głogowie, w ubiegłym roku dokonano 119 odbiorów budowanych domów jednorodzinnych. Kolejnych 155, to odbiory mieszkań wybudowanych przez deweloperów. W 2014 roku inspektorzy nadzoru budowlanego odebrali też 2o mieszkań po adaptacji. Najwięcej nowych domów i mieszkań powstało w gminie Jerzmanowa i gminie wiejskiej Głogów.
Do czerwca tego roku inspektorzy odebrali 137 mieszkań i 55 budynków mieszkalnych. W tym roku najczęściej odwiedzali place budów w gminie Jerzmanowa oraz na terenie naszego miasta.

Liczba wydanych pozwoleń na budowę w latach 2010- 2015 w pow. głogowskim

Budynki mieszkalne jednorodzinne:
2010 r. - 154
2011 r. - 134
2012 r. - 115
2013 r. - 110
2014 r. - 108

Mieszkalne wielorodzinne:
2010 r. - 13
2011 r. - 8
2012 r. - 2
2013 r. - 6
2014 r. - 6

Budynki użyteczności publicznej (w tym obiekty gastronomiczne i biurowo-usługowe):
2010 r. - 15
2011 r. - 28
2012 r. - 14
2013 r. - 23
2014 r. - 13

Budynki przemysłowo - magazynowe:
2010 r. - 11
2011 r. - 9
2012 r. - 12
2013 r. - 7
2014 r. - 4

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska