Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robi Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych? Czy tylko zajmuje się koncesjami?

Ewa Wilczyńska
.
. Piotr Smolinski
- Jakie działania w 2014 roku przeprowadziła Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a jakie ma zaplanowane na 2015 rok? Oprócz negatywnego rozpatrywania wniosków o zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Na co są przeznaczane pieniądze ze środków wpłacanych za zezwolenia na alkohol? Profilaktyka, działania, projekty? - pyta nasz Czytelnik Paweł Krupa.

Odpowiedzi szukała reporterka Gazety Wrocławskiej, Ewa Wilczyńska:

Zadaniem Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych faktycznie jest rozpatrywanie wniosków o sprzedaż alkoholu. Zdecydowanie częściej niż odmowy wydawane są jednak pozwolenia. W roku 2014 Komisja zaopiniowała 1830 wniosków o wydanie zezwoleń, w tym 31 wniosków - negatywnie, a 1799 pozytywnie. Do dnia 31 maja 2015 r. do Komisji wpłynęło 700 wniosków , z których pozytywnie zaopiniowano 691, a jedynie 9 negatywnie.

Ale Komisja nie tylko wydaje koncesje. Do jej zadań należy także poradnictwo dla osób uzależnionych i prowadzenie terapii odwykowych. Poza tym jest współodpowiedzialna za prowadzenie postępowania dotyczącego „Niebieskich Kart”.

I tak poradnictwo dla osób uzależnionych odbywa się za pośrednictwem m.in. Stowarzyszenia „Jestem!”, gdzie pomoc może uzyskać młodzież. Komisja wspiera także Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN, które świadczy pomoc psychologiczną, a także prowadzi oddział dzienny dla osób uzależnionych.

Pogramy terapii uzależnienia i współuzależnienia (nie tylko od alkoholu, ale także innych substancji psychoaktywnych) jest prowadzone przez partnerów komisji, czyli Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ i Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED.

Komisja angażuje się także w Kluby Abstynenta, przeznaczając na nie środki finansowe. A te zajmują się zarówno organizacją czasu wolnego, pomocą terapeutyczną dla osób uzależnionych i ich rodzin, a także prowadzeniem akcji propagujących ideę trzeźwości. Partnerami Komisji są: Klub Krzewienia Abstynencji „Odnowa”, Wrocławskie Stowarzyszenie Abstynentów „Starówka” i Klub Abstynenta „Most”.

Myli się ten, kto działanie komisji wiąże jedynie z bezpośrednio z alkoholem. Angażuje się ona także w prowadzenie świetlic środowiskowych dla dzieci i młodzieży oraz pomoc ofiarom przemocy domowej.

Działania komisji regulowane są ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także uchwałami rady miejskiej. Zakres zadań zarówno w 2014, jak i w 2015 roku jest więc taki sam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska