Co nowego w kinie? Propozycje od DCF

Materiał promocyjny Dolnośląskie Centrum Filmowe
W DCF czekają na Was kolejne premiery

Przejście

W wyniku nawałnicy został uszkodzony most łączący świat żywych ze światem umarłych. W związku z tym do Marii wiadomość o jej śmierci dociera z opóźnieniem. Maria jak gdyby nic wychodzi do pracy, ale ludzie wokół zaczynają ją lekceważyć. Widzą ją bliscy, dla innych staje się obojętna. Maria nie wie, co zrobić, wraca do domu Matki, do miejsca, które opuściła za życia. Tam przywieziono już jej ciało. Zaczynają się tradycyjne obrzędy. Łapiduch oporządza ciało przed pochówkiem. Rodzina stara się nakłonić Marię, by się zidentyfikowała. To warunek konieczny, by dotarło do niej, że nie żyje. Pogodzenie się z tym faktem ma jej oraz jej bliskim przynieść ulgę. Ale Maria buntuje się. Nie zgadza się na śmierć.
Obsada: Rafał Majewski, Agnieszka Mandat, Jacek Braciak, Jan Peszek, Jowita Budnik, Wiktoria Gorodeckaja

Rytmy Casablanki

„Rytmy Casablanki” zostały uznane przez krytyków najbardziej pozytywnym filmem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. To wzruszająca, pełna empatii opowieść o nadziejach młodości, szukaniu własnej drogi oraz rodzinnych sekretach. Film jest tegorocznym marokańskim kandydatem do Oscara oraz pierwszą w historii canneńskiego festiwalu marokańską produkcją pokazywaną w konkursie głównym.

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania „Rytmy Casablanki” zarażają optymizmem i pozytywną energią. Film dla wielbicieli hip-hopu i dla tych, którzy go nie są jego fanami.

Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka – Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach.

Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni, tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania. Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który, gdy raz wybrzmiał, jest niemożliwy do zatrzymania.
Obsada: Ismail Adouab, Meriem Nekkach, Abdelilah Basbousi

Książę

Oparta na niesłychanych, lecz prawdziwych wydarzeniach komedia o zwykłym człowieku, który dokonał brawurowej kradzieży.

Zdobywcy OSCARÓW Jim Broadbent i Helen Mirren w zabawnej i wzruszającej opowieści o tym, że o swoje przekonania warto walczyć nawet z całym państwem.

Film producenta wywołujących łzy śmiechu i wzruszenia hitów „BOSKA FLORENCE”, „JUDY”, „KRÓLOWA”, „SLUMDOG, MILIONER Z ULICY”, „ŻELAZNA DAMA”.

Wielką Brytanią wstrząsa szokująca wiadomość o zuchwałym skoku na Galerię Narodową. Policja twierdzi, że za kradzieżą bezcennego portretu Księcia Wellingtona pędzla wielkiego Goyi, stoi prawdopodobnie potężna międzynarodowa szajka. Czytając te wiadomości skromny taksówkarz Kempton Bunton nie może powstrzymać śmiechu. Bezcenny Książę ukryty jest, bowiem w jego własnej szafie w skromnym domu w Newcastle. Bunton lubi swoje proste życie, kocha żonę i synów, ale nie znosi wszelkiej niesprawiedliwości. Pod tym względem jest niepoprawnym idealistą, co nierzadko wpędza go w mniejsze lub większe kłopoty. Kradzież bezcennego obrazu to z pewnością jego największy życiowy wyskok, ale cel jak zawsze jest szlachetny. Kempton w anonimowych listach proponuje władzom zwrot dzieła, pod warunkiem wprowadzenia pewnych świadczeń na rzecz najbiedniejszych. Gdy policja wpadnie na jego trop, Robin Hood z Newcastle będzie musiał zmierzyć się z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości oraz, co gorsze, z gniewem własnej żony.
Obsada: Helen Mirren, Jim Broadbent, Matthew Goode, James Wilby, Andrew Havill

Więcej na: https://dcf.wroclaw.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska