3/12 Zamknij

Dla napojów alkoholowych wykazywano już pozytywny wpływ na zdrowie, ale dotyczy to tylko niektórych jego aspektów, niewielkich ilości i wybranych rodzajów

citalliance/123RF

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

Picie alkoholu

Dla napojów alkoholowych wykazywano już pozytywny wpływ na zdrowie, ale dotyczy to tylko niektórych jego aspektów, niewielkich ilości i wybranych rodzajów trunków. Problem w tym, że zwyczajowe picie jest w Polsce dalekie od uznanego za bezpieczne.

Już we wcześniejszych badaniach ustalono, że niezagrażająca zdrowiu dawka wynosi 100 g czystego alkoholu, co odpowiada 10 standardowym porcjom polskim (porcja to w Polsce 10 ml etanolu, w USA to 14 g). W tych opisanych w piśmie „The Lancet” wykazano, że każda spożyta ilość ponad tę dawkę skraca życie w sposób, który da się oszacować!

Osoby wypijające 20-25 porcji alkoholu tygodniowo żyją o 1-2 lata krócej, natomiast te, u których spożycie przekracza 25 standardowych porcji, umierają o 4-5 lat szybciej.

Wyniki uzyskano drogą analizy 83 prac naukowych, obejmującej prawie 600 tys. osób w 19 krajach.

Dla przypomnienia, 2 porcje alkoholu to: 1 półlitrowe piwo, 1 kieliszek wina (12 proc.) o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki albo innego alkoholu o mocy 40 proc. vol. Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy