18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co na komary? [SPOSOBY NA KOMARY]

red.
Sposoby na komary są różne. Jedną ze skuteczniejszych metod są urządzenia przeciwko komarom podłączane do gniazdka elektrycznego/zdjęcie ilustracyjne
Sposoby na komary są różne. Jedną ze skuteczniejszych metod są urządzenia przeciwko komarom podłączane do gniazdka elektrycznego/zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Co na komary? Moskitiery i gęste siatki w oknach wystarczą? Jak skutecznie walczyć z tymi uciążliwymi owadami? Podpowiadamy Wam jakie są skuteczne skuteczne sposoby na komary.

Co na komary - jak pozbyć się komarów
Larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym, dlatego uciążliwość tych owadów odczuwają głównie mieszkańcy okolic podmokłych. Zdarzają się lata, kiedy - zwłaszcza wieczorami - całe chmary komarów patrolują łąki, okolice jezior i rzek. Czasami, np. po powodzi, ich występowanie może osiągać rozmiary plagi. Wtedy lokalne władze wdrażają programy masowego zwalczania komarów.

Sposoby na komary - jak walczyć z komarami
Sposoby na komary są różne. Skuteczne są gęste siatki w oknach i moskitiery, przez które owady się nie prześlizną. Niektórzy z nas stosują dźwiękowe odstraszacze, jak przekonują specjaliści, nie są one raczej godne polecenia. Skuteczną walkę z komarami zapewniają natomiast tzw. elektryczne fumigatory - urządzenia przeciwko komarom podłączane do gniazdka elektrycznego. W sklepach dostępne są też odstraszające spiralki (kadzidełka) oraz spraye, żele, sztyfty i płyny. Opinię najskuteczniejszych mają preparaty zawierające środek o nazwie DEET, jednak w wysokich stężeniach może on drażnić skórę. Preparaty lepiej zmyć ze skóry po kilku godzinach. W przypadku dzieci należy spryskiwać raczej odzież niż delikatną skórę i używać odpowiednich, łagodnych środków.

Domowe sposoby na komary
Wśród metod naturalnych wymienia się olejki eteryczne (np. z trawy cytrynowej, który odstrasza także muchy i meszki, goździkowy, z mięty pieprzowej, geranium, lawendowy czy bazyliowy). Po zmieszaniu ze zwykłym olejem lub alkoholem można nimi spryskać włosy albo ubranie (ale nie skórę, zwłaszcza u dzieci, gdyż mogą uczulać). Dość rozbieżne są opinie o skuteczności nacierania octem, witaminy B czy kamfory.

Komary atakują głównie wieczorem. Spotkanie z komarami to nic miłego - wiedzą o tym wędkarze, grzybiarze i inni miłośnicy spacerów, grilla, pikników i tym podobnego relaksu na świeżym powietrzu. Komary niestety znajdują nas bez trudu. Wabi je bowiem podwyższone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez nas powietrzu, a także kwas mlekowy i inne składniki naszego potu. Komary są wrażliwe na temperaturę ciała - kogo atakują najczęściej? Pędzą przede wszystkim do kobiet w okresie owulacji, młodych mężczyzn i dzieci.

Samce komarów są dla nas niegroźne. Żywią się bowiem nektarem kwiatów. Nam dokuczają samice komarów i to one atakują. Przykładają nam do skóry kłujkę, a potem puszczają w ruch szczęki w kształcie lancetu zaopatrzonego w haczyki. Do ranki wstrzykują ślinę, która zapobiega krzepnięciu krwi. Odlatują, kiedy nie są w stanie przełknąć już kropli więcej.

Choroby przenoszone przez komary
Tropikalne gatunki komarów mogą przenosić różne choroby, np. malarię, żółtą febrę czy dengę. W Polsce nie ma tego problemu. Ślina samicy zawiera jednak substancję chemiczną podrażniającą skórę, co może prowadzić do reakcji alergicznej. Po jej ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi. Pomagają na to chłodne okłady, łagodzące żele czy środki w rodzaju panthenolu. W przypadku poważniejszych problemów, zwłaszcza u dzieci, warto się zgłosić do lekarza, który zaleci np. wapno i leki przeciwhistaminowe.

A jakie masz sposoby na komary? Podziel się swoimi pomysłami. Czekamy na komentarze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska