Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ma człowiek ze świni i ryby? Wiele bardzo dobrego

Janusz Michalczyk
archiwum polska press
Podczas gdy mnóstwo ludzi pasjonuje się nowinkami technicznymi, które w niedalekiej przyszłości mają zamienić nas w cyborgów wspomaganych sztuczną inteligencją, naukowcy wciąż korzystają z faktu, że biologicznie jesteśmy zwierzętami.

Parę dni temu doniesiono o udanym eksperymencie w Nowym Jorku, gdzie pacjentce przeszczepiono nerkę pobraną od świni i organizm jej nie odrzucił. A to dzięki temu, że najpierw nerkę zmodyfikowano genetycznie, by usunąć zagrożenia wynikające z różnic gatunkowych. Na trwający tylko trzy dni eksperyment zgodziła się rodzina kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgu i nie było najmniejszej szansy, by ją uratować. W ocenie specjalistów nowatorski przeszczep otwiera drogę do dalszych badań, co w perspektywie może dać nadzieję na przedłużenie życia tym, wobec których zwykła transplantacja nie wchodzi w grę, chociażby z braku odpowiedniego dawcy i śmiertelnej choroby.

Dla zachowania zdrowia pomocne mogą się także okazać ryby. Skóra islandzkich dorszy została właśnie dopuszczona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w chirurgii plastycznej i leczenia przewlekłych ran. Islandczycy od lat rozwijają takie technologie, przełamując z powodzeniem bariery międzygatunkowe. Po przeszczepieniu na uszkodzoną ludzką tkankę rybia skóra namnaża własne komórki, co przynosi podobno niesamowite efekty. Co istotne w dobie szalejącego koronawirusa, eksperci twierdzą, że dzięki sprytnym modyfikacjom nie istnieje ryzyko przenoszenia chorób pomiędzy zimnowodnymi rybami a ludźmi.

Podziwiając postępy nauki warto zachować ostrożność w samodzielnych kontaktach ze światem dzikich zwierząt. Ostatnio w Tatrzańskim Parku Narodowym 72-latek zszedł ze szlaku i przy silnym wietrze zaskoczył w krzakach niedźwiedzia. Ten niegroźnie ugryzł turystę w nogę, po czym dał dyla. Opatrunki z rybiej skóry nie były potrzebne. Miśkowi życzmy zdrowego, zimowego snu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska