Pierwszy etap budowy obwodnicy Psiego Pola (roboczo nazwaną ulicą Nowolitewską) to odcinek od ulicy Krzywoustego do ulicy Rycerskiej. Ma długość blisko 300 metrów, a kierowcy korzystają z niej od wiosny.
Miała być obwodnica, a jest jednokierunkowa droga
Następne fragmenty trasy – drugi i trzeci – mieli wybudować deweloperzy, którzy współpracują z miastem przy tej inwestycji. Formalnie nie zaczęto jeszcze prac nad kolejnymi etapami ulicy Nowolitewskiej, a już pojawił się asfalt w miejscu, gdzie ta trasa ma być kontynuowana. Jest znacznie węższy niż ten, który był zapowiadany.
- To część tymczasowego układu drogowego w tej części Psiego Pola. Ten fragment biegnie w śladzie przyszłej ulicy Nowolitewskiej (budowanej w ramach 2 i 3 etapu). Deweloper na swój koszt wylał masę bitumiczną, aby zminimalizować powstawanie wyżłobień w drodze i unoszenia się kurzu. Po uruchomieniu, będzie to jednokierunkowa ulica, którą mieszkańcy jadący od centrum ulicą Zielną, będą mogli dojechać do nowych budynków – mówi Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZDiUM-u.
Trwają prace nad kontynuacją pełnowymiarowej obwodnicy
Obecnie trwa projektowanie etapu II i III. Dokumentację przygotowuje firma Dom Development. Po zakończeniu prac nad nią, ZDiUM przystąpi do budowy kolejnego odcinka ulicy Nowolitewskiej. Podobnie, jak deweloper, który zobowiązał się do wybudowania etapu trzeciego ulicy Nowolitewskiej. Prace rozpoczną się najwcześniej w 2025 roku. ZDiUM przygotowuje się też do realizacji czwartego etapu obwodnicy Psiego Pola w ramach którego droga zostanie włączona do skrzyżowania ulic Litewskiej, Szewczenki i Gorlickiej.
- Układ drogowy w tej części osiedla będzie się zmieniał wraz z postępem prac przy budowie ulicy Nowolitewskiej, ponieważ z każdym etapem, będą powstawały też drogi dojazdowe, które połączą osiedla z tą ulicą. Przypomnijmy, że ulica Nowolitewska będzie wyposażona m.in w kanały sieci miejskich, chodniki czy ścieżki rowerowej i oświetlenie – dodaje Tomasz Jankowski.
Nie Nowolitewska, a ulica Dywizjonu 303
Obwodnica będzie położona na zachód od początku dotychczasowej Litewskiej i połączy się z nią przy numerze jeden. Co do zasady, we Wrocławiu nie tworzy się nazw ulic z przedrostkiem "nowa", jeżeli dalsza część proponowanej nazwy jest już gdzieś użyta. A „Nowolitewska” jest nazwą roboczą.
Dlatego w lipcu, wśród mieszkańców, odbył się plebiscyt na nazwę. Wygrała „ulica Dywizjonu 303. Propozycja uzyskała 91 głosów. Żadna z pozostałych siedmiu propozycji nie dobiła do liczby 50 głosów. Ten wynik jest zbieżny z opinią rady osiedla, która w jednej ze swoich uchwał w tej sprawie proponowała dwa warianty: Zawidawską albo Dywizjonu 303.
- Zawidawskiej nie poddaliśmy pod miejskie głosowanie, gdyż jest zbyt podobna w pisowni i wymowie do istniejącej już Zawidowskiej w zachodniej części miasta - ryzyko pomyłek np. operatorów karetek, pomyłek adresowych – mówi Michał Guz z biura prasowego urzędu miasta we Wrocławiu.
W najbliższym czasie pod głosowanie rady miejskiej zostanie poddany wniosek o nadanie tzw. Nowolitewskiej oficjalnego patrona w postaci Dywizjonu 303. W myśl prawa lokalnego, to radni decydują i zatwierdzają nazwy każdej ulicy stosowną uchwałą. Mimo głosów mieszkańców nazwa jeszcze nie jest oficjalna.
Planowany przebieg obwodnicy Psiego Pola:
***
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?