Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co czeka Dolnoślązaków w 2011 roku

Jerzy Wójcik
Rok 2011 na pewno zapisze się w historii. Będzie to bowiem rok kończenia wielkich inwestycji, przełomowych dla naszego regionu. Niestety, będzie to też rok sporych podwyżek - pisze Jerzy Wójcik.

Choć jeszcze się nie zaczął, już widać, że w 2011 roku nie będziemy się nudzić. Na szczęście, poza zmianami cen (głównie w górę) spowodowanymi zmianą stawek VAT-u, czekają nas także milsze chwile. Wrocławianie wreszcie poczują korzyści z toczących się w mieście inwestycji. Zamiast się wściekać na korki i objazdy, skorzystamy z nowych dróg. Ale po kolei, oto co będzie najważniejsze w tym nadchodzącym roku.

Początek roku przywita nas nowym dniem wolnym - 6 stycznia, (Trzech Króli). To dobra wiadomość. Zła jest jednak taka, że od 2011 roku nie będziemy już mogli odbierać dni wolnych za święta przypadające w sobotę. Jednak jeśli postanowiłeś nieco zwolnić i odpocząć w przyszłym roku, jest ku temu doskonała okazja. 2011 rok przyniesie nam aż 8 tzw. długich weekendów.

Zmienią się stawki podatku VAT. Przykładowo, żywność będzie teraz opodatkowana jedną stawką - 5 proc. To oznacza, że sery i wędliny (dotychczas 7 proc.) powinny potanieć, a jaja, warzywa i owoce (dotychczas 3 proc.) - podrożeją. Jednoprocentowy wzrost podatku na paliwa oznacza, że na stacjach zapłacimy za olej napędowy i benzynę o kilka groszy więcej. Bardziej dotkliwy będzie wzrost VAT-u (z 7 na 8 proc.) na mieszkania. Tu jeden procent różnicy oznacza wzrost cen nawet o 4-5 tys. złotych.

Od nowego roku wzrosną też ceny odzieży dla niemowląt i obuwia dla dzieci. Artykuły te do tej pory były opodatkowane VAT-em 7-procentowym. Teraz wzrośnie on do poziomu 23 proc. - podniesienie stawki nakazała nam Unia Europejska i nie pomogły tłumaczenia strony polskiej, że obniżona stawka stymuluje przyrost naturalny. Zdaniem ekspertów, trudno dziś przewidzieć, jak w rzeczywistości przełoży się zmiana VAT-u na ceny wielu produktów.

Podrożeje energia, mniej zapłacimy natomiast za gaz. Od stycznia Dolnoślązacy zapłacą za prąd średnio o około 4 proc. więcej, za to rachunki za gaz obniżą się o nieco ponad 3 procent. Od kwietnia wzrosną ceny książek. Eksperci twierdzą, że średnio o około 10 proc. Jednym z powodów jest wprowadzenie 5 proc. VAT-u na książki (do tej pory mieliśmy zerową stawkę). Coraz słabszy jest także rynek wydawniczy, stąd wzrost cen.
Do 1 maja w gabinetach lekarskich i kancelariach adwokackich muszą zostać zainstalowane kasy fiskalne. Lekarze i adwokaci będą musieli je stosować do ewidencji świadczonych usług. Szacuje się, że w całym kraju trzeba będzie zamontować ok. 300 tys. kas.

Od nowego roku akademickiego czekają nas zmiany na wszystkich polskich uczelniach. Chodzi o opłaty za studia na drugim kierunku, więcej pieniędzy dla najlepszych polskich uczelni, zwiększenie pomocy materialnej dla najbiedniejszych studentów czy uproszczenie kariery naukowej.

Wszyscy studenci do ukończenia 26 lat będą mieli większą ulgę przy zakupie biletu PKP i PKS. Wyniesie ona 51 proc. przy przejazdach jednorazowych w pociągach ekspresowych, osobowych i pospiesznych. Analogiczna ulga obejmie też przejazdy w pociągach osobowych i pospiesznych na podstawie imiennych biletów miesięcznych.

Niestety, jednocześnie bilety kolejowe podrożeją (i to dla wszystkich) średnio o 3,5 proc. To efekt zmiany podatku VAT. Np. jednorazowy bilet normalny z Wrocławia do Trzebnicy kosztował 8 zł. Za ten sam przejazd od 1 stycznia będziemy musieli zapłacić 8,40 zł.

Będą zmiany dla osób starających się o prawo jazdy: dodatkowy nadzór nad młodymi kierowcami, zielony listek na samochodzie dla świeżo upieczonych kierowców, prawo jazdy na motocykl dopiero po skończeniu 24 lat i obowiązkowy egzamin na kartę rowerową w szkole podstawowej.
Nie weźmiemy już tak łatwo popularnego kredytu z dopłatą w ramach "Rodziny na swoim". Po pierwsze, będą się mogły o niego ubiegać tylko osoby przed 35. rokiem życia. Nie będzie można kupować mieszkań z rynku wtórnego, zmniejszy się też limit cen za metr kwadratowy.

Uczniowie z województwa dolnośląskiego rozpoczną w tym roku ferie zimowe 12 lutego. Przerwa potrwa do 27 lutego. Razem z młodzieżą z naszego województwa wypoczywać będą uczniowie z opolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Przerwa wielkanocna potrwa od 21 do 26 kwietnia.

W połowie czerwca robotnicy powinni zakończyć wszystkie prace przy ostatnim odcinku autostradowej obwodnicy Wrocławia (z lotniska do Długołęki). Wtedy zaczną się odbiory. Teoretycznie całą obwodnicą moglibyśmy pojechać już w lipcu. Problem w tym, że już teraz wykonawcy zgłaszają, że inwestycja ma nawet do dwóch miesięcy opóźnienia. Tak czy inaczej, w drugiej połowie roku droga powinna odciążyć miasto.

W marcu powinien być już gotowy nowy terminal wrocławskiego lotniska. Będzie on w stanie obsłużyć nawet ponad trzy miliony pasażerów rocznie. Otwarcie we wrześniu.

Pod koniec roku we Wrocławiu zaczną kursować długo oczekiwane wozy Tramwaju Plus. Dwie linie szybkich (teoretycznie) tramwajów miejskich połączą Gaj z Maślicami i Kozanowem oraz Stadion Olimpijski z budowanym na Pilczycach. Sam stadion gotowy ma być w czerwcu (zobacz zdjęcia z budowy).

Jeśli wszystko pójdzie po myśli urzędników, od maja wrocławianie skorzystają z wypożyczalni rowerów miejskich. Chciałoby się powiedzieć - wreszcie. Bo inwestycja była zapowiadana już 3 lata temu. W całym mieście ma powstać 17 wypożyczalni.

W sierpniu powinna rozpocząć się budowa wału przeciwpowodziowego na wrocławskim Kozanowie. To spowoduje, że ok. 30 tys. mieszkańców będzie mogło spać spokojniej. W drugiej połowie roku w mieście pojawi się ponad 200 nowych parkomatów. Zastąpią stare, wysłużone urządzenia, które pożerają monety i nie wydają reszty.

Sporo będzie się działo nie tylko we Wrocławiu. Swoją obwodnicę budują przecież Jelenia Góra i Wałbrzych, Legnica ma mistrzostwa świata juniorów w łucznictwie, a Świdnica festiwal reżyserii - w 2011 z Katarzyną Figurą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska