Co byłoby, gdyby nie wsparcie w postaci 1%?

Materiał informacyjny Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci działa nieprzerwanie od 2007 r. Początkowo misją organizacji było pozyskiwanie środków na prowadzenie domowego hospicjum dla dzieci. Wówczas było to jedyne tego typu hospicjum na Dolnym Śląsku. Obecnie organizacja, ze względu na rosnące potrzeby Rodzin opiekujących się terminalnie chorymi dziećmi, otworzyła pokoje opieki wytchnieniowej w Żmigrodzie i rozpoczęła budowę domu opieki wyręczającej we Wrocławiu.

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki temu, istnieje możliwość przekazania na rzecz Podopiecznych 1% podatku dochodowego w ramach rozliczenia rocznego PIT. Dlaczego to tak ważne, opisujemy poniżej.

Działalność takich organizacji jak Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci możliwe jest przede wszystkim dzięki przekazywanym datkom. Część środków, dzięki którym Fundacja realizuje swoje działania, pochodzi właśnie z przekazania 1 %. Przejdżmy zatem do konkretów, którymi Fundacja zajmuje się na co dzień.

Przede wszystkim zapewnia opiekę około medyczną dla 62. podopiecznych na terenie całego Dolnego Śląska. W praktyce oznacza to zakup leków i specjalistycznych odżywek da dzieci, opłacenie rehabilitacji czy usług logopedycznych. Warto wspomnieć, że każdy pacjent hospicyjny wymaga indywidualnego leczenia. Ponad to organizacja zakupuje środki medyczne takie jak pieluchy i podkłady. Nie zapominajmy również o sprzęcie medycznym, który rodzice muszą mieć w domu, podczas sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Są to m.in. łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, ssaki, strzykawki, igły; rurki tracheostomijne, ułatwiające dziecku oddychanie – takich dzieci mamy pod opieką 10.

Z pomoc Fundacji zapewniane są również gastrostomie – stosowane u 10 Podopiecznych. Niestety, niektóre dzieci nie mogą ze względu na jednostki chorobowe, przyjmować pokarmów doustnie. To skutkuje utratą masy ciała, ich osłabieniem i w końcu może doprowadzić do zaburzeń pracy narządów i układów w organizmie. Lekarze i pielęgniarki z Fundacji, robią wszystko co w ich mocy, by nie dopuścić do sytuacji, kiedy dziecko zasłabnie lub jego stan zdrowia pogorszy się. W takich właśnie przypadkach stosowane jest żywienie pozaustrojowe. Tutaj warto przytoczyć historię Emila – sześciolatka, który od urodzenia zmaga się z podejrzeniem zespołu genetycznego niewydolności jelit, co powoduje, że chłopiec waży niecałe 6kg! Wyobraźcie sobie 6 letniego chłopca, który jeździ w głębokim wózku. Walka o każdy gram jego wagi trwa codziennie. Dziecko nie ma siły samodzielnie jeść, bawić się, czy nawet mówić. W przypadku Emila stosowany jest broviac, który jest urządzeniem, ratującym życie. Dodatkowo trzeba bardzo zwinnie go wymieniać, ponieważ nawet 5 minutowe przerwanie działania, może doprowadzić do krytycznego niedożywienia i śmierci.

Pamiętajmy, że oprócz Hospicjum domowego, Fundacja prowadzi również Hospicjum Perinatalne, którego celem jest otoczenie opieką rodzin, które stają w obliczu ciężkiej, nieuleczalnej choroby swego, jeszcze nienarodzonego, dziecka. Pracownicy Fundacji, pomagają w tym najtrudniejszym czasie, pełnym obaw, pytań i wątpliwości. Towarzyszą rodzicom zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Rodziny mogą liczyć na bezpłatne wsparcie medyczne, psychologiczne, socjalne, a także duchowe. Trzeba tutaj wspomnieć, że kontrakt z NFZ kończy się w momencie straty dziecka. A przecież tacy rodzice nadal, a może właśnie w tym momencie najbardziej, potrzebują pomocy.

Gdyby nie środki z 1 %, nie można by było zapewnić wsparcia dla tych rodzin. Tymczasem Fundacja gwarantuje do roku po stracie, opiekę psychologiczną dla rodziców. Dodatkowo sam Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa całości działać opieki perinatalnej. Środków starcza na ok. 1/2 działań.

Dodatkowo Fundacja organizuje turnusy rehabilitacyjne dla podopiecznych, wyjazdy wakacyjne zdrowego rodzeństwa do Lubiatowa, dofinansowanie do wypoczynku letniego dla całej rodziny podopiecznego. Wszystko to potrzebne jest, by rodziny wychowujące dziecko terminalnie chore, mogły, choć przez chwilę odpocząć i zregenerować siły do dalszej walki każdego dnia.

Przekazać 1 % dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, możesz wpisując w deklaracji podatkowej numer KRS 00002879820287982

Tu podaj tekst alternatywny

Wideo

Dodaj ogłoszenie