Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepliczanie będą wybierali swoją radę

Rafał Święcki
Cieplice przestały być odrębnym miastem w 1975 roku; wtedy przyłączono je do Jeleniej Góry
Cieplice przestały być odrębnym miastem w 1975 roku; wtedy przyłączono je do Jeleniej Góry fot. marcin oliva soto
Cieplice będą miały własną radę. Samorząd Jeleniej Góry zdecydował się podzielić odrobiną władzy. Uzdrowisko stanie się odrębną dzielnicą. Mieszkańcy starali się o to od ponad 10 lat.

Ciepliczanie wiążą sporo nadziei ze zdobytą odrobinką autonomii. Liczą, że ich głos będzie teraz lepiej słyszany w jeleniogórskim ratuszu. Swoich kandydatów do rady wystawi z pewnością stowarzyszenie miłośników Cieplic. - Już sama informacja o wyborach zaktywizowała ciepliczan. Na ostatnim zebraniu do stowarzyszenia dołączyło pięć kolejnych osób - mówi jego wiceprezes Robert Futerhendler.

Przyznaje, że zainteresowanie niektórych mieszkańców, może też wynikać z pobudek finansowych, bo dopytują o wysokość wynagrodzenia za posiedzenia rady. Ci, którzy liczą na diety, nie powinni kandydować. Radni dzielnicy, w przeciwieństwie do radnych miejskich, nie będą brali za tę pracę pieniędzy. Kompetencje rady reguluje statut dzielnicy. Według prezydenta Marcina Zawiły, będzie ona pełnić funkcję opiniującą w sprawach dotyczących ciepliczan. Rada miejska ma być zobowiązana do zasięgania opinii, ale nie muszą być one dla niej wiążące. Zwykle jednak samorządy wsłuchują się w takie głosy lokalnych środowisk.

Zdaniem Futerhendlera Cieplice, które przeżywają dziś inwestycyjny boom (prywatyzacja uzdrowiska, budowa term i rewitalizacja parku Zdrojowego oraz remont nowej siedziby Muzeum Przyrodniczego) wkrótce przyciągną kolejne inwestycje.

- Powinniśmy się na to przygotować, by nie zaśmiecić architektonicznie uzdrowiska. Trzeba pilnie uszczegółowić ogólny plan urbanistyczny, bez tego grozi nam przestrzenny chaos - uważa wiceprezes stowarzyszenia. Ustalono już termin wyborów do pierwszej rady dzielnicy - odbędą się one 20 marca. Urząd Miejski w Jeleniej Górze i Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęły już przygotowania do głosowania. Uprawnionych do udziału w wyborach jest 12 tysięcy ciepliczan. Głosować będą w siedmiu obwodach wyborczych; są one analogiczne jak podczas jesiennych wyborów samorządowych.
Rada dzielnicy ma liczyć 15 członków. Komitety wyborcze będą mogły zgłaszać kandydatów od 8 lutego w komisji wyborczej w siedzibie Urzędu Miejskiego przy placu Ratuszowym. Zamknięcie list wyborczych nastąpi 25 lutego.

Kandydatem na radnego może być osoba pełnoletnia, stale zamieszkująca w Cieplicach. Może to również być obcokrajowiec, obywatel Unii Europejskiej. Ordynacja wyborcza nie pozwala na kandydowanie mieszkańcom karanym za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.
Cieplice są pierwszą i jedyną dzielnicą Jeleniej Góry. Jej powstanie uzasadnia uzdrowiskowy charakter. Coraz częściej słychać głosy, że swoją specyfikę ma także Zabobrze i ono również powinno uzyskać status dzielnicy.

Czy Zabobrze, Jagniątków, Sobieszów też powinny być dzielnicami? Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska