Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe ruchy kadrowe w drugiej drużynie Śląska Wrocław (Śląsk II Wrocław transfery)

Piotr Janas
Piotr Janas
Bartosz Marchewka
Bartosz Marchewka Fot. Dawid Antecki/slaskwroclaw.pl
Rywalizujący na poziomie centralnym Śląsk II Wrocław dokonał w tym oknie kilku ruchów transferowych zarówno z jak i do klubu. Co najmniej kilka z nich zasługuje na uwagę.

Śląsk II Wrocław rozpoczął swój drugi sezon w eWinner II lidze. W poprzednim drużynę prowadził duet Piotr Jawny - Marcin Dymkowski i choć dysponujący jednym z najmłodszych składów WKS był skazywany na walkę o utrzymanie, to zajął 8. miejsce, mając tyle samo punktów (52 pkt) co 6. Skra Częstochowa, która załapała się tym samym do barażów o awans do Fortuna 1 ligi!

Ten wyczyn młodej drużyny Śląska nie przeszedł bez echa. Trenerzy Jawny i Dymkowski dostali propozycję przejęcia spadającego z ekstraklasy do I ligi Podbeskidzia Bielsko-Biała, a Sebastian Bergier, który z 20 bramkami na koncie został wicekrólem strzelców (więcej zdobył tylko Kamil Wojtyra ze Skry, a tyle samo Dawid Wolny z Sokoła Ostróda) dostał szansę od trenera Jacka Magiery w pierwszej drużynie Śląska i ponownie został do niej na stałe włączony.

Nie brakowało także piłkarzy, którzy z różnych przyczyn jeszcze nie zdążyli zabłysnąć w drugiej drużynie, ale mimo to nie mieli problemów ze znalezieniem nowych klubów. Do tej pory odeszło dziewięciu zawodników, w większości bardzo młodych. 19-letni napastnik Paweł Fediuk, który w poprzednim sezonie eWinner II ligi rozegrał 19 spotkań, związał się z trzecioligową Ślęzą Wrocław, która zamierza powalczyć w tym sezonie o awans. Wraz z Fediukiem do klubu mającego siedzibę - i efektowną bazę - na wrocławskich Kłokoczycach przeniósł się Oskar Hampel. Ten 17-letni pomocnik był w kadrze rezerw WKS-u, ale w II lidze nie zagrał.

Odejść takich piłkarzy - będących w kadrze w poprzednim sezonie, lecz bez gry w eWinner 2 lidze - było najwięcej. Trzeba tu wspomnieć przede wszystkim 17-letniego obrońcę Kubę Wiśniewskiego, który trafił do trzecioligowych rezerw Legii Warszawa, podpisując z mistrzem Polski trzyletni kontrakt. To wielokrotny młodzieżowy reprezentant Polski (U-15 i U-16), grający przede wszystkim na prawej obronie.

Warto też zwrócić uwagę na bramkarza z rocznika 2005 Sebastiana Sobolewskiego, który odszedł do Chojniczanki Chojnice i 17-letniego Marcina Bartonia (w poprzednim sezonie II ligi 1 mecz i 1 gol). Ten drugi będzie kontynuował karierę w juniorach Wisły Kraków.

Dwóch innych ciekawych piłkarzy wyciągnął trzecioligowy Piast Żmigród. Kontrakty podpisali tam wyróżniający się dużą skutecznością w rozgrywkach juniorskich Kacper Głowieńskowski (19-letni napastnik) oraz 21-letni lewy obrońca Łukasz Sztylka (syn Dariusza, mistrza Polski ze Śląskiem z 2012 roku, obecnie dyrektora sportowego klubu), z tym że ten drugi został tam tylko wypożyczony. Młody Sztylka w przeszłości był kapitanem drużyny grającej w Centralnej Lidze Juniorów, a ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w trzecioligowej Polonii-Stali Świdnica, w której zagrał 32 mecze.

Fediuk i Hampel poszli do Ślęzy, a w drugą stronę powędrował niespełna 27-letni Filip Olejniczak, od lat uważany za najlepszego lub jednego z najlepszych piłkarzy 1KS-u . Olejniczak to rodowity wrocławianin, który ze Ślęzą związany był od 2016 roku, z krótkimi przerwami na występy w klubie Orzeł Pawłowice. Wcześniej miał epizody m.in. w Polonii Leszno, Ruchu Chorzów, a nawet niemieckim JFC Frankfurt (jeszcze jako junior).

Innym ciekawym transferem jest pozyskanie 20-letniego napastnika LKS-u Goczałkowice-Zdrój Bartosza Marchewki. W ostatnim sezonie III ligi rozegrał 36 spotkań i zdobył 15 goli, czym przykuł uwagę kilku klubów grających w wyższych klasach rozgrywkowych.

Zarówno Olejniczak jak i Marchewka podpisali roczne kontrakty z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy i mają za sobą pierwsze występy w eWinner 2 lidze. Olejniczak wchodził z ławki w spotkaniach z Hutnikiem Kraków i Pogonią Siedlca, a Marchewka w Siedlcach zagrał od początku i strzelił bramkę.

Oczywiście najgłośniejszymi "transferami" do drugiej drużyny WKS-u jest przesunięcie tam na stałe Mariusza Pawelca i Piotra Celebana. Ten pierwszy jest przy okazji jednym z asystentów trenera Krzysztofa Wołczka, a Celeban ma pomagać trenerowi przygotowania fizycznego, bo być może w przyszłości będzie sam pełnił tę rolę. Nie jest wykluczone, że Celebana lub Pawelca
zobaczymy jeszcze w tym sezonie na boiskach PKO Ekstraklasy, ale stanie się tak tylko w awaryjnej sytuacji. Na tę chwilę obaj mają służyć swoim doświadczeniem młodszym kolegom i rozwijać się jako trenerzy.

W najbliższej kolejce na Oporowską przyjedzie Motor Lublin (niedziela 15.08, godz. 12). Jako że kibice obu klubów od lat się ze sobą przyjaźnią należy spodziewać się całkiem sporej jak na ten poziom rozgrywkowy frekwencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska