18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe inwestycje uczelni artystycznych Wrocławia

Marcin Torz
A oto złotawa fasada Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu
A oto złotawa fasada Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu Paweł Relikowski
Do końca tego roku zakończy sie budowa nowego gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej przy ulicy Braniborskiej. Już widać, że budynek będzie okazały. W oczy rzuca się przede wszystkim złotawa fasada.

Wygląda pięknie, zwłaszcza w pełnym słońcu. - Jest wykonana z miedzi - zdradza Katarzyna Kostenko z PWST. - Ale za dwa lata będzie wyglądała jeszcze ładniej - zapowiada.

Jak to możliwe? Miedź ma się pokryć patyną. Będzie nieco ciemniejsza niż obecnie. Aby tak się stało, potrzeba dwóch mroźnych zim.

Rozbudowa siedziby PWST była konieczna. Wszystko dlatego, że dotąd uczelnia miała aż trzy siedziby rozrzucone po całym Wrocławiu. W efekcie zarówno studenci, jak i wykładowcy musieli przemieszczać się między gmachami przy ul. Braniborskiej, Powstańców Śląskich i Jastrzębiej. Od nowego roku wszystko będzie w jednym punkcie.

W piwnicy zaplanowano magazyny, malarnię i dekoratornię. Na pierwszym piętrze znajdzie się administracja z pomieszczeniami dziekanów i rektoratu. Na tym poziomie będą również sala zajęć praktycznych, trzy sale prób scenicznych, sala konferencyjna i biblioteka. Na poziomie drugim znajdą się sale prób, pracownie, magazyn kostiumów i studio nagrań.

Natomiast w czerwcu przyszłego roku gotowy będzie nowy gmach Akademii Sztuk Pięknych, który powstaje u zbiegu ul. Traugutta i Krasińskiego. Obiekt ma mieć cztery piętra i kondygnację pod-ziemną. Na razie budowlańcy wykonują tam prace betonowe. Gdy inwestycja się zakończy, można się spodziewać budynku, który zrobi duże wrażenie. - Cała elewacja będzie ze szkła - zachwala Wojciech Orzechowski, kanclerz uczelni. - W Polsce to nowość. Do tej pory jedynie w Poznaniu budynki częściowo były pokryte szkłem, między innymi na Malcie - dodaje kanclerz.

43 i 52 miliony złotych kosztują budowy gmachów PWST i ASP we Wrocławiu

Budynek wyrośnie na 25 metrów. Od strony ul. Traugutta nieco przewyższy sąsiednie kamienice. Dlatego też gmach będzie lekko się zniżał w kierunku istniejących domów, tak aby ich nie przytłaczał.

Co znajdzie się w środku? Na parterze zaprojektowano pracownie warsztatowe i laboratoria poszczególnych wydziałów. Studenci będą tu mogli pracować m.in. w specjalnie zbudowanej dla nich minihucie.

Oprócz pracowni i laboratoriów, na pierwszym powstanie ogólnodostępna galeria sztuki. A na wyższych poziomach - m.in. trzy sale seminaryjne: dwie mniejsze i jedna większa, która będzie mogła pomieś-cić 150 studentów. W części podziemnej, poza parkin-giem, umieszczono magazyny pracowni rzeźby, ceramiki, wzornictwa oraz szkła. Autorem projektu jest Pracownia Architektury Głowacki Tomasza Głowackiego we Wrocławiu.

Budowa pochłonie nieco ponad 50 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska