Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwile grozy na przejeździe kolejowym. Taki przejazd to normalna procedura

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Pociąg towarowy przejechał tuż przed pieszym idącym ul. Bardzką w stronę Jagodna. - Jakim prawem pociąg tam przejechał z otwartymi rogatkami? Jestem ciekawy, kto zatrzymał ruch. Bo jeśli nie, to skandal – denerwuje się pan Andres i przypomina, że w tamtym miejscu nie ma znaku stop dla kierowców ani działających sygnalizatorów. Ruch samochodowy natomiast jest bardzo duży.

Sporo strachu najadł się pan Andres, który szedł ul. Bardzką w kierunku Jagodna. Kiedy był pod wiaduktem, tuż przed nim, po torze poprowadzonym po ziemi przez ulicę, przejechał pociąg towarowy. - Jakim prawem pociąg tam przejechał z otwartymi rogatkami? Jestem ciekawy, kto zatrzymał ruch. Bo jeśli nie, to skandal. Stopu tam nie ma. Szlabany i światła wyłączone, sygnalizatory przecież dalej są oklejone. A nie widziałem po przejeździe jakiegoś stróża – denerwuje się pan Andres. Zdarzenie miało miejsce w środę, 4 marca, około godz. 17.30. Pociąg jechał linią kolejową nr 285 Wrocław Główny – Jedlina Zdrój.

Zdaniem rzecznika PKP PLK wszystko odbyło się zgodnie z przepisami: - Na przejeździe z niewielkim ruchem kolejowym stosowane jest następujące zabezpieczenie: pociąg zatrzymuje się przy ustawionym przy torach znaku, tzw. wskaźniku W4, a uprawniony do kierowania ruchem pracownik drużyny pociągowej wstrzymuje ruch na drodze. Lokomotywa podaje sygnał dźwiękowy „baczność” i dopiero wtedy, z niewielką prędkością, pociąg przejeżdża przez drogę – tłumaczy Mirosław Siemieniec. Rzecznik przekonuje, że w przypadku linii kolejowych, którymi pociągi jeżdżą bardzo rzadko, takie rozwiązanie jest wygodniejsze dla wszystkich uczestników ruchu, którzy powinni jeździć zgodnie z przepisami, w tym także zachowując dozwoloną prędkość maksymalną.

Podobne sytuacje mogą zdarzyć się na całym odcinku tej linii w granicach Wrocławia. W taki sam sposób pociągi przejeżdżają przez ulice Grota Roweckiego, Ołtaszyńską, Zwycięską, Kobierzycką i Przystankowa.

Linia kolejowa nr 285 Wrocław Główny – Jedlina Zdrój jest obecnie remontowana. Pociągi pasażerskie na odcinku Wrocław Główny – Świdnica mają zacząć nią jeździć na początku 2021 r. Prace będą kosztowały około 200 mln zł.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska