Chrobry i Zagłębie zagrają o siódme miejsce

Mikołaj Fijakowski, Rafał Bajko
Chrobry odniósł pyrrusowy triumf nad Górnikiem
Chrobry odniósł pyrrusowy triumf nad Górnikiem Arkadiusz Lawrywianiec
Szczypiorniści Zagłębia Lubin w dwumeczu okazali się gorsi od KPR-u Legionowo i zagrają o siódmą lokatę PGNiG Superligi. Ich rywalem będzie Chrobry Głogów, który przegrał rywalizację z Górnikiem Zabrze.

W rewanżowym spotkaniu półfinałowym o miejsca 5-8 w PGNiG Superlidze Mężczyzn SPR Chrobry Głogów pokonał we własnej hali Górnik Zabrze 31:23.

Głogowianom nie udało się odrobić strat z pierwszego meczu, w którym ulegli rywalom aż 25:38.

Szczypiorniści z Głogowa przystąpili do starcia z Górnikiem pozytywnie naładowani. Od początku narzucili swój styl gry, czego efektem był widniejący na tablicy wynik 3:0 w 5. min meczu. Zabrzanie mieli problem ze sforsowaniem szczelnej obrony gospodarzy, a sami nie potrafili powstrzymać skutecznych graczy Chrobrego.

Bodziec do lepszej gry gości dał ich najbardziej doświadczony zawodnik, a zarazem grający trener, Mariusz Jurasik. Niestety dla Górnika nikt nie poszedł w jego ślady. Drużyna ewidentnie nie weszła wystarczająco dobrze w ten mecz, a kolejne trafienia głogowian pozwoliły na osiągnięcie czterobramkowej przewagi. W bramce Chrobrego zgrany duet tworzyli Michał Kapela oraz Rafał Stachera. Pierwszy z nich zanotował kilka udanych interwencji z gry, a drugi był asem z rękawa trenera gospodarzy, Piotra Zembrzuskiego, bowiem obronił dwa rzuty karne z rzędu.

Po imponującym początku w szeregach Chrobrego nastąpiło małe rozluźnienie, które skrzętnie wykorzystali goście i zniwelowali stratę do jednej bramki. W 25. min - po golu najskuteczniejszego zawodnika meczu Rafała Biegaja (9 bramek) - Chrobry odzyskał dwubramkowe prowadzenie, lecz nieskuteczność w końcowej części I połowy sprawiła, że Górnik dopadł przeciwnika, a zawodnicy schodzili do szatni przy remisie 14:14.

Druga połowa to również lepsze rozpoczęcie ze strony Chrobrego. Po kontrze wykończonej przez Arkadiusza Miszkę było 17:15. Kolejne minuty to systematyczne budowanie przewagi głogowian. Przyczyniła się do tego słaba dyspozycja rzutowa zabrzan oraz sporo błędów własnych z ich strony, m.in. faulów w ataku. W 50. min, po dokładnym dograniu na koło, piłkę w siatce umieścił najmłodszy szczypiornista na parkiecie Kacper Pawłowski (rocznik 96'). Trzy minuty później było już 26:19, goście pogodzili się z porażką, ale 13 goli przewagi po pierwszym spotkaniu, dawało im psychiczny komfort i wiedzieli, że Chrobry nie jest w stanie wydrzeć im zwycięstwa w dwumeczu.

Końcowe minuty to przede wszystkim gra bramka za bramkę i mniejsze zaangażowanie w defensywie z obu stron. Kilka sekund przed ostatnim gwizdkiem sędziego skutecznym zagraniem ze skrzydła popisał się Andrzej Kryński i tym samym zmniejszył rozmiar porażki swojej drużyny do ośmiu bramek.

Ekipa z Dolnego Śląska, mimo okazałego triumfu, musi zadowolić się jedynie rywalizacją o 7. miejsce w lidze. Podopieczni Piotra Zembrzuskiego zmierzą się z Zagłębiem Lubin, natomiast zabrzanie powalczą o 5. miejsce z KPR Legionowo.

W PGNiG Superlidze kobiet porażkę w pierwszym meczu o miejsca 5-8 poniosły z kolei zawodniczki Metraco Zagłębia Lubin. Lepszy okazał się AZS Łączpol Gdynia. Rewanż - pod koniec miesiąca.

PGNiG Superliga mężczyzn
Faza play-off. O miejsca 5-8 (Rewanże)

KPR RC Legionowo - Zagłębie Lubin 22:22 (10:10)
Zagłębie: Małecki, Skrzyniarz - Gumiński 1, Kużdeba 2, Marciniak, Macharaszwili, Szymyślik 2, Wolski 2, Pietruszko 1, Krieger 2, Gudz 1, Czuwara 5, Bartczak 1, Dżono 5.

W pierwszym meczu: 30:24 dla KPR-u.
Awans: KPR.

Chrobry Głogów - Górnik Zabrze 31:23 (14:14)
Chrobry:Kapela, Stachera - Miszka 1, Pawłowski 2, Płócienniczak 3, Świtała 1, Sadowski 5, Bąk 4, Babicz, Gujski, Tylutki, Sobut 1, Biegaj 9, Kandora 2, Kubała, Jurecki 3
Górnik: Witkowski, Kornecki – Daćko 1, Piątek 3, Jurasik 5, Tatarinstev 3, Gliński 1, Adamuszek 1, Niedośpiał 4, Tomczak 1, Kryński 2, Bushkov 2, Mogielnicki, Ścigaj.

W pierwszym meczu: 38:25 dla Górnika.
Awans: Górnik.

Półfinały (do trzech zwycięstw)

MMTS Kwidzyn - Vive Tauron Kielce (przełożony na 30.04). Stan rywalizacji: 2:0 dla Vive. Azoty Puławy - Orlen Wisła Płock 22:25 (12:10). Stan rywalizacji: 3:0 dla Orlen Wisły.

Faza play-out - 26. kolejka

PGE Stal Mielec - Śląsk Wrocław 27:20 (14:11)
Śląsk: Prus, Wojciechowski - Łucak 6 (3/3), Krupa 5, Dudkowski 3, Białaszek 2 (1/2), Królikowski 2, Koprowski 1, Tkaczyk 1, Andreou, Burzyński, Misiurka, Piłat.

Inny mecz: Pogoń Szczecin - PE Gwardia Opole 33:30.
9. PE Gwardia Opole 26 23 666:688
10. Pogoń Szczecin 26 21 688:702
11. PGE Stal Mielec 26 12 667:789
12. Śląsk Wrocław 26 4 594:831
Następna kolejka (30.04): Wrocław - Szczecin (30.04, godz. 13.30), Mielec - Opole.

PGNiG Superliga kobiet
Faza play-off. O miejsca 5-8 (I mecz)

AZS Łączpol AWFiS Gdańsk - Metraco Zagłębie Lubin 28:23 (15:11)
Metraco: Chojnacka, Wąż, Powaga - Załęczna 6, Wiertelak 4, Obrusiewicz 4, Jochymek 2, Premović 2, Konofał 2, Paluch 1, Lalewicz 1, Belmas 1 oraz Robótka, Grzyb, Walczak.

Rewanż: 30.04 lub 1.05.

Pogoń Baltica Szczecin - Vistal Gdynia 23:20 i 27:28. Stan rywalizacji: 1:1. Selgros Lublin - Start Elbląg 26:25 i 36:25. Stan rywalizacji: 2:0 dla Selgrosu. Trzecie i ew. czwarte spotkania odbędą się 30.04 i 1.05.