Choroba nie poczeka na lepsze czasy. Zadbajmy o swoje zdrowie już teraz

Materiał promocyjny

Pandemia COVID-19 zmieniła zachowania zdrowotne wielu Polaków. Część chorych przestała korzystać z pomocy lekarzy nawet, gdy było to konieczne. Często wynikało to z obawy przed zakażeniem koronawirusem, z trudności lub wręcz braku możliwości skontaktowania się ze specjalistą, a czasem z przekonania, że krótka przerwa w leczeniu nie będzie miała negatywnych skutków dla zdrowia. Nic bardziej mylnego!

Chociaż epidemia koronawirusa ciągle trwa, to wizyty i leczenia u specjalisty nie należy odkładać. Poradnie dostosowały organizację pracy do zaostrzonego reżimu sanitarnego i czekają na pacjentów. Specjaliści apelują, aby zaniedbywać swojego zdrowia, szczególnie dotyczy to pacjentów onkologicznych.

Profilaktyka to podstawa

Zdaniem ekspertów o stanie zdrowia każdego z nas decydują cztery rodzaje czynników: genetyka, organizacja systemu ochrony zdrowia, środowisko życia oraz jego styl.

Specjaliści największe znaczenie przypisują codziennym nawykom. Szacuje się, że za ryzyko problemów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy nowotworem odpowiadają aż w 55 proc. Inwestycja w profilaktykę chorób to m.in. zbilansowana dieta, której podstawą są warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty, niskotłuszczowy nabiał, ryby i zdrowe tłuszcze.

Aktywność fizyczna to lekarstwo na wiele schorzeń somatycznych i ważny element profilaktyki zaburzeń psychicznych. Do zaleceń trzeba dopisać unikanie stresu i używek, odpowiedni odpoczynek oraz regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Przegląd zdrowia

Lekarze często powtarzają, że lepiej niż siebie traktujemy swój samochód, który raz w roku zawozimy na przegląd techniczny. Zmieńmy to koniecznie. Róbmy badania, by nie przegapić rozwijającej się choroby?

Co trzeba robić:

Podstawa to morfologia krwi, badanie moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Na takie badania warto wziąć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu raz w roku.
Panie, co najmniej raz na dwanaście miesięcy, powinny odwiedzić ginekologa,
Raz na 1-3 lata trzeba wykonać cytologię, a po 50. roku życia mammografię,
Osobom po 55. roku życia niezależnie od płci - zalecana jest kolonoskopia.

Szacuje się, że gdyby badaniami przesiewowymi, pozwalającymi na szybkie wykrycie rozwijających się chorób, objąć 75 proc. z nas, współczynnik umieralności w naszym kraju spadłby o jedną czwartą. Polacy profilaktycznej diagnostyki jednak unikają. Powody: lęk przed diagnozą, brak czasu czy utrudniony dostęp do lekarzy. Na kulejącą profilaktykę cieniem kładzie się też epidemia COVID-19. Strach przed zakażeniem koronawirusem spowodował, że liczba kobiet zgłaszających się na mammografię w ramach programu przesiewowego spadła o ponad 20 tys. Mniej wykonano też badań cytologicznych. Pacjenci onkologiczni podczas pandemii są w najgorszej sytuacji. Oni czekać nie mogą. Niestety, zdaniem specjalistów, jest duże prawdopodobieństwo, że pacjenci, którzy teraz z różnych powodów nie zostali przebadani, po pandemii trafią do szpitala z zaawansowanym, rozsianym nowotworem.

Pamiętajmy, że badania profilaktyczne odbywają się w reżimie sanitarnym, który do minimum ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem. Nie ma więc żadnego powodu, by odkładać je na okres „po epidemii”.

Gdzie się leczyć?

Aby przypomnieć o konieczności badań przygotowaliśmy specjalny dodatek - Gdzie się leczyć? Jest to spis placówek medycznych, które mają zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli leczymy się tam bezpłatnie.

Poradnik wraz z Gazetą Wrocławską 26 kwietnia trafił w ręce czytelników a Państwo mogą go pobrać klikają w link " Gdzie się leczyć"

Na Dolnym Śląsku czynne są praktycznie wszystkie poradnie specjalistyczne i prowadzą leczenie oraz diagnostykę pacjentów. W poszukiwaniu poradni, zachęcamy także do zaglądania na stronę internetową NFZ. Z kolei na stronie www.terminyleczenia.nfz.gov.pl , sprawdzimy, gdzie będziemy czekać najkrócej.

Specjalnie dla internautów gazetawroclawska.pl przygotowaliśmy także Mapę - Gdzie się leczyć, gdzie prezentujemy ofertę placówek medycznych w woj. dolnośląskim.

Dodaj ogłoszenie