Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chore dzieci z Ukrainy przyjadą na przeszczep szpiku do Wrocławia. Za leczenie zapłaci NFZ

Monika Fajge
Archiwum Gazety Wrocławskiej/zdjęcie ilustracyjne
Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie leczył chore onkologicznie dzieci z objętej wojną Ukrainy. Troje małych pacjentów przejdzie w USK przeszczep szpiku. Dzieci powinny dotrzeć do Wrocławia już jutro (we wtorek, 2 marca).

"Czekamy. Ile dokładnie dzieci do nas trafi, tego jeszcze nie wiemy. Troje na pewno wymaga przeszczepu komórek krwiotwórczych szpiku. Dzieci powinny dotrzeć do nas we wtorek, ale wszystko będzie zależało od sytuacji na przejściach granicznych z Ukrainą" - powiedziała nam Monika Kowalska, rzecznik prasowy szpitala.

Chorymi onkologicznie maluchami zajmą się specjaliści z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Mali pacjenci z Kijowa i Łucka są transportowani z tamtejszych klinik do granicy z Polską.

"Jesteśmy przygotowani na natychmiastowe przyjęcie na Oddział Przeszczepowy trójki dzieci, a jednego na oddział onkologii. Wysyłamy po nie ze szpitala transport medyczny" - zapewnia nas kierownik kliniki prof. Krzysztof Kałwak.

Za leczenie zapłaci NFZ

Akcję pomocy ukraińskim dzieciom z chorobą nowotworową koordynuje specjalna grupa robocza Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, która na bieżąco monitoruje potrzeby małych pacjentów i organizuje dla nich miejsca w specjalistycznych ośrodkach. Za leczenie w Polsce zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do naszego kraju w związku z agresją militarną Rosji. Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski" - wyjaśnia Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - "Cały czas trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale placówki zdrowia, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz nie powinni odmawiać mu pomocy, ani domagać się zapłaty za udzielone świadczenia".

Lekarze z Wrocławia udzielają pomocy

Przepisy dotyczą placówek medycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc również Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. USK we Wrocławiu jest jednym z ośrodków, wyznaczonych przez rząd do zaopatrzenia medycznego ofiar wojny. Kilku uchodźców wojennych trafiło już na tamtejszy szpitalny oddział ratunkowy. Lekarze udzielają pomocy także w innych miejscach, m.in. w akademiku przy ul. Wittiga, gdzie znaleźli schronienie uchodźcy. Wśród nich jest kilkudziesięcioro dzieci. Obywatele Ukrainy mogą się też zgłaszać do przyklinicznej Poradni Zdrowia Psychicznego USK, gdzie otrzymają wsparcie i pomoc psychiatry - w swoim języku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska