Chcesz zdjęcie z Halą Ludową? Możesz dostać rachunek na 5...

  Chcesz zdjęcie z Halą Ludową? Możesz dostać rachunek na 5 tysięcy złotych

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Każdy może zrobić zdjęcie Hali Ludowej. Żądanie opłaty nie ma uzasadnienia i można je zaskarżyć do sądu
  1/2
  przejdź do galerii

  Każdy może zrobić zdjęcie Hali Ludowej. Żądanie opłaty nie ma uzasadnienia i można je zaskarżyć do sądu

  Spółka Hala Ludowa chce pobierać opłaty za wykorzystanie wizerunku. Okazuje się jednak, że bezprawnie. Hala Ludowa to nie Jasna Góra i jej wizerunek nie jest zastrzeżony.
  Czy za zrobienie sobie zdjęcia z Halą Ludową w tle musimy płacić? Niemiła niespodzianka spotkała zespół discopolowy Shine z Białegostoku, którego członkowie chcieli zrobić zdjęcia w okolicach Hali. Poinformowali o tym wrocławską spółkę i dostali odpowiedź, że mają... zapłacić.

  - Zdjęcia chcieliśmy wykorzystać do celów prywatnych. Ku naszemu zdziwieniu otrzymaliśmy odpowiedź z działu sprzedaży Hali Ludowej z żądaniem zapłacenia 5 tys. zł za wykorzystanie wizerunku - mówi Wojciech Woner, menedżer zespołu Shine.

  O wyjaśnienia poprosiliśmy spółkę Hala Ludowa. - Pismo, w którym przedstawiciele zespołu Shine proszą o wyrażenie zgody na wjazd na teren naszego obiektu w celu zrealizowania sesji zdjęciowej, zinterpretowaliśmy jako zapytanie związane z komercyjnym wykorzystaniem wizerunku Hali Stulecia - tłumaczy Bożena Rudyk, rzecznik Hali Ludowej.

  Dodaje, że Hala Ludowa prowadzi działalność komercyjną, dlatego odpłatnie udostępnia wizerunek obiektu, np. do wykorzystania w materiałach marketingowych. Szczegóły są określane w umowach z kontrahentami. - Opłata za wykorzystanie wizerunku nie obowiązuje na polu prywatnym, niekomercyjnym, tak więc oczywiście turyści nie są zobowiązani do takich opłat ani też do informowania nas o tym, że chcą wykonać zdjęcia - mówi Rudyk. Dodaje, że doszło do nieporozumienia, a zespół Shine nie musi płacić za robienie zdjęć do celów prywatnych.

  Pytanie jednak, czy spółka ma prawo pobierać opłaty za wykorzystanie zdjęć obiektu do celów komercyjnych. - Zgodnie z ustawą budynki mogą być chronione, ale dotyczy to tylko projektu. To znaczy, że nie można wykorzystać projektu budowlanego i na jego podstawie wykonać kopii budowli - tłumaczy dr Marek Chyliński, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego.

  Można ochronić wizerunek obiektu, zgłaszając go do urzędu patentowego, by zakazać wykorzystania zdjęć budynku do celów komercyjnych. Jednak Hala Ludowa tego nie zrobiła.

  Jak potwierdziliśmy w urzędzie patentowym, spółka zastrzegła znak towarowy: czarno-białe logo z wizerunkiem Hali Ludowej i iglicy. Spółka nie zastrzegła wykorzystywania wizerunku Hali Ludowej jako budynku. - Jasna Góra zastrzegła swój wizerunek i nie można go wykorzystywać do celów komercyjnych czy reklamowych - podaje przykład Marek Chyliński.

  Nastąpiło to po tym, jak jeden z producentów wody mineralnej bez pytania wykorzystał wizerunek Jasnej Góry na etykietach. Nie można więc bez zgody właściciela obiektu wydać np. przewodnika po Częstochowie ze zdjęciem Jasnej Góry na okładce. Można za to zrobić sobie tam zdjęcie i powiesić je w pokoju.

  A co ze zdjęciami i filmami na portalach w internecie? - Gdy swoje zdjęcia albo film z Jasnej Góry opublikujemy w internecie i będą mogli oglądać go wszyscy, odpowiadamy za treści, które publikujemy i powinniśmy mieć do tego prawo. Teoretycznie więc publikujemy wizerunek Jasnej Góry bez zgody, ale w praktyce nikt nas za to nie będzie ścigać - wyjaśnia Marek Chyliński.

  W razie wątpliwości kwestie sporne rozstrzyga sąd. Hala Ludowa to jednak nie Jasna Góra i jej wizerunek nie jest zastrzeżony. - Hala Ludowa to budynek w przestrzeni publicznej. Jest ogólnodostępny, a więc można go fotografować do dowolnych celów - uspokaja Chyliński.

  Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak Aleksandra Wacławczyk z Polskiego Komitetu ds. UNESCO powiedziała nam, że nie spotkała się z przypadkiem, by zarządca obiektu UNESCO zastrzegał prawo do jego wizerunku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (90)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opłaty za zdjęcia

  przodownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Hala Ludowa to jeszcze pół biedy. W Karkonoskim Parku Narodowym trzeba nawet płacić za robienie zdjęć Karkonoszy. Poczytajcie sobie tę dyskusję:...rozwiń całość

  Hala Ludowa to jeszcze pół biedy. W Karkonoskim Parku Narodowym trzeba nawet płacić za robienie zdjęć Karkonoszy. Poczytajcie sobie tę dyskusję: http://www.prw.pl/articles/view/22514/Awantura-o-smiglowiec

  Smaczku zarządzeniom dyrektora parku dodaje fakt, że on sam jest zapalonym fotografikiem, sprzedającym fotografie różnym gazetom, portalom ,wydawnictwom do przewodników turystycznych itd. Czyżby chodziło o wykończenie konkurencji i zrobienie sobie monopolu na bądź co bądź intratny interes jakim jest zarabianie na zdjęciach popularnego pasma górskiego ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo za Ludowa

  Historyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nazwa Hala Stulecia to hańba dla miasta. Taką nazwę nadali jej Niemcy dla uczczenia 100 rocznicy zwycięstwa nad Napoleonem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mnie to już nie dziwi

  eTam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Coraz gorzej we Wrocławiu .... sitwa i klika już nawet się nie kryje z niczym. Parking płatny przy zoo, spółka budująca forum muzyki itd itd ....same afery i niejasne interesy. Mieszkańcy to...rozwiń całość

  Coraz gorzej we Wrocławiu .... sitwa i klika już nawet się nie kryje z niczym. Parking płatny przy zoo, spółka budująca forum muzyki itd itd ....same afery i niejasne interesy. Mieszkańcy to tłuszcza służąca do zarabiana kasy ... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozen,Danzig und Breslau.D.

  DD (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Jahrhunderthalle in Breslau.Ehemalige Volkshalle in 1913 gebaut.Wspaniałe zabytki zbudowane przez Niemcôw.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie ma ludowej

  wr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Jest hala stulecia


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hala

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  byla 70 lat temu i odeszła razem z Breslau

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteś agentem BND?

  Stop germanizacji Wrocławia! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dlaczego w Polsce mamy uczcić akurat to "stulecie" ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rtreter

  retreter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  co to jest za kraj chory to każdego dnia nie mogę się nadziwić od nowa!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podziękować Niemcom.

  Bobo.Deutschland. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  We Wrocławiu można się tylko tym pochwalić co pozostawili Niemcy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I jeszcze przeprosić Niemców, że nie daliśmy im wybudować eksterytorialnej autostrady w 1939 roku.

  Stop germanizacji Wrocławia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wykorzystanie wizerunku JEST BEZPLATNA REKLAMA DLA OBIEKTU !!!!!!!

  hala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  trzeba wiec zachecac by to robiono - nie ma to jak kolesiowy urzednik....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  hmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

  to jest właśnie kapitalizm w wersji PO, ciekawy jestem kidy zaczną zbierać opłaty za samo patrzenie na tą halę ludową.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poprzedni prezes pił za publiczne i kucharki ściągał po nocy do pracy, bo był głodny

  taka prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  Nie ma Hala szczęścia do prezesów z nadania mikstackiego.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo