Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz przenieść numer do nowego operatora? Teraz jest łatwiej

(maw)
Przeniesienie numeru do innego operatora jest teraz bardzo proste.
Przeniesienie numeru do innego operatora jest teraz bardzo proste. 123RF
Dobra wiadomość dla klientów sieci komórkowych. Nie muszą już wychodzić z domu, by załatwić formalności związane z przeniesieniem numeru do innego operatora. Nadal nic za to nie zapłacą.

Przepisy na korzyść abonentów zmieniły się 1 marca br. - Wniosek o zmianę lub przeniesienie numeru można składać nie tylko na piśmie, ale również np. e-mailem bez konieczności wychodzenia z domu. To znaczące ułatwienie i oszczędność czasu - podkreślają w biurze prasowym Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak dodają, wystarczy złożyć wniosek do wybranego dostawcy, a ten w oparciu o udzielone pełnomocnictwo dopełni za nas wszelkich formalności, w tym rozwiąże umowę z dotychczasowym dostawcą. Poinformuje nas o postępach w procesie przenoszenia numeru.

Przeczytaj także: Nowe stawki VAT. Podatek na jakie towary obniżono, a co podrożeje?

Koniec z przenoszeniem numerów wbrew naszej woli
Zgodnie z nowymi przepisami, od naszego dotychczasowego operatora uzyskamy informację telefoniczną albo SMS-em o rozpoczęciu procesu przeniesienia numeru do nowego dostawcy. To szczególnie ważne w przypadku, gdy nowy dostawca jest nieuczciwy i próbuje przenieść numer niezgodnie z naszą wolą.

Ten aspekt podkreślają również w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. - Aby ograniczyć przypadki przeniesienia numeru wbrew woli abonenta, dotychczasowy dostawca usług musi go poinformować o rozpoczęciu procesu przeniesienia numeru. Informacja, że numer będzie przeniesiony, zawiera nazwę dotychczasowego oraz nowego dostawcy. Powinna być przekazana nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili otrzymania tej przez dotychczasowego dostawcę w formie SMS-a albo - w przypadku sieci stacjonarnych - połączenia telefonicznego - informują w UKE.

Jeśli chcemy zrezygnować z przeniesienia numeru, może złożyć oświadczenie o rezygnacji do dotychczasowego lub nowego dostawcy usług. Oświadczenie należy złożyć najpóźniej dwa dni przed planowanym przeniesieniem numeru.

Uważajmy, by nie zapłacić słonej kary
O ile nie jest już możliwe nieuczciwe przeniesienie numeru do innej sieci, o tyle wciąż musimy uważać na niezgodne z prawem metody stosowane przez akwizytorów. Obiecują niższy abonament telefoniczny, ale "zapominają" powiedzieć o innych opłatach związanych z korzystaniem z telefonu. Podczas rozmowy celowo wprowadzają klienta w błąd tak, aby nie wiedział z przedstawicielem jakiej firmy rozmawia. Wykorzystują zaufanie rozmówców. Proszą ich o ostatnią fakturę, podsuwając do podpisu dokumenty z rezygnacją z usług dotychczasowego operatora i nową umowę. Często nie pozostawiają jej oryginału.

Zdarza się, ze po fakcie klient nawet nie wie z kim podpisał umowę, nie pamięta nazwy firmy, nie posiada danych kontaktowych. W następnym miesiącu od dotychczasowego operatora otrzymuje pismo z informacją, że w związku z wypowiedzeniem umowy przed terminem, na jaki została zawarta (np. na 12 czy 24 miesiące), musi zapłacić karę umowną. Wynosi ona nawet kilkaset złotych!

Zmiany w rozliczeniach PIT. Będzie prościej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz przenieść numer do nowego operatora? Teraz jest łatwiej - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska