Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz pracować w zoo? Powstał nowy kierunek studiów, po którym znajdziesz wymarzoną pracę

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Praca w zoo jest dla wielu osób wymarzonym zajęciem. Choć jest wymagająca i ciężka fizycznie, podczas rekrutacji do wrocławskiego ogrodu staruje nawet kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce. Wielu z kandydatów ma wyższe wykształcenie i nawet kilka fakultetów, ale żaden nie ma typowej specjalizacji dla tego środowiska pracy. Na potrzeby wykształcenia pracowników zoo uruchomiono nową specjalizację studiów podyplomowych, gdzie wykładać będą doświadczeni pracownicy wrocławskiego zoo.

Żaden z dotychczasowych kierunków studiów na polskich uczelniach nie przygotowywał dotąd kompleksowo do pracy w zoo. Teraz powstała - we współpracy z wrocławskim ogrodem zoologicznym - dedykowana temu zawodowi specjalizacja studiów podyplomowych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

"Program studiów powstał na bazie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, który współtworzyliśmy m.in. razem z Europejskim Stowarzyszeniem Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Miał on na celu określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów" - mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji, koordynator studiów z ramienia wrocławskiego zoo.

Zajęcia ruszą w nadchodzącym roku akademickim
Przyszłych pracowników ogrodów na tym kierunku kształcić będą m.in. specjaliści z wrocławskiego zoo. Mają oni długą praktykę zawodową i ogromne doświadczenie, a studentom przekażą praktyczną wiedzę z zakresu działalności ogrodów zoologicznych i życia zwierząt w warunkach ogrodu, tak by jak najbardziej były zbliżone do naturalnych.

"Mamy nadzieję, że studia te będą trampoliną do znalezienia pracy w zoo nie tylko we Wrocławiu, czy Krakowie, ale także w innych ogrodach" – dodaje Marta Zając-Ossowska.

Studenci podczas trwania nauki będą mieli okazję do odbycia praktyk w ogrodach. Dla nowopowstałego kierunku, to praktyki będą najważniejszym krokiem w edukacji. Podczas ich trwania studenci, będą mieli bezpośredni kontakt ze zwierzętami i zmierzą się z codziennymi obowiązkami opiekuna.

Uczestnicy studiów zdobędą wiedzę z zakresu: systematyki, biologii i ekologii gatunków, podstaw profilaktyki weterynaryjnej, dobrostanu, etologii z elementami szkolenia zwierząt, żywienia i rozrodu, metod stosowanych w realizowaniu programów hodowlanych oraz optymalizacji warunków utrzymania i opieki nad zwierzętami z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa.

Zasady rekrutacji

Studentem może zostać każdy absolwent z dyplomem studiów wyższych, co najmniej studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) dowolnego kierunku, także niezwiązanego z opieką nad zwierzętami. Warto jednak zaznaczyć, że pracownicy ogrodu zoologicznego dostają dodatkowe 10 pkt rekrutacyjnych, a osoby, które odbyły praktyki w zoo dostają 5 pkt.

Koszt studiów podyplomowych „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” to 5 500,00 zł (2 500 zł/semestr I i 3 000 zł/semestr II). Rekrutacja trwa do 15 września, a szczegóły można znaleźć TUTAK - KLIK!

Zajęcia prowadzone są w formie hybrydowej, czyli wykładów w formie zdalnej, ćwiczeń stacjonarnych, zajęć terenowych i praktyk w polskich i zagranicznych ogrodach zoologicznych oraz seminarium w formie zdalnej. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu w Zurychu oraz pracowników ogrodów zoologicznych we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Chorzowie, jak również krajowych konsultantów współpracujących z ogrodami zoologicznymi.

Zobaczcie, jak wygląda praca w ogrodzie zoologicznym:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska