Działki ROD cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak nie każdy wie, że kupuje się je inaczej niż inne typy działek. Chcąc zostać działkowiczem, trzeba zatem poznać przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych i przygotować się na pewne formalności. Przejdź do galerii, w której prezentujemy najważniejsze informacje związane z zakupem działki w ROD.
Sprawdź, jak zgodnie z prawem kupić działkę w ROD:
Działki ROD, czyli rodzinne ogrody działkowe. Co warto o nich wiedzieć?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że historia rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce sięga aż XIX wieku. Już w 1897 r. doktor Jan Jalkowski założył w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) pierwszy taki ogród: ROD „Kąpiele Słoneczne”. Wkrótce za przykładem Grudziądza podążyły inne miasta, m.in. Warszawa i Katowice. W pierwszej połowie XX w. ogródki ROD były już rozpowszechnione w kraju i z każdym rokiem cieszyły się coraz większą popularnością. Dość wspomnieć, że w 1939 r. w Polsce było 606 ogrodów o łącznej powierzchni ponad 3000 ha.
Ta forma wypoczynku na świeżym powietrzu jest popularna do dziś m.in. w krajach takich jak:
- Czechy,
- Słowacja,
- Dania,
- Szwecja,
- Norwegia,
- Finlandia,
- Niemcy,
- Francja,
- Rosja,
- Filipiny,
- Wielka Brytania,
- Stany Zjednoczone.
Liczba działek ROD i osób korzystających z nich wzrosła gwałtownie po drugiej wojnie światowej. Trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że wiele osób traktowało ogródek warzywny założony na działce w ROD jako jedno z głównych źródeł pożywienia. Nic dziwnego, że już w 1949 r. istniało ponad 1500 ogrodów.
Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby zostać właścicielem działki ROD:
Prawdziwa eksplozja popularności rodzinnych ogrodów działkowych nastąpiła jednak w latach 80. XX w. Stało się to po stworzeniu w 1981 r. Polskiego Związku Działkowców, który funkcjonuje do dziś. Zrzeszeni w tej organizacji działkowcy rozpoczęli fazę intensywnego rozwoju, która zaowocowała tym, że w niespełna 9 lat łączna powierzchnia działek ROD w Polsce wzrosła o połowę. Ponownie wiązało się to także z trudną sytuacją gospodarczą kraju: na ogródkach działkowych sadzono warzywa i hodowano króliki oraz drób.
Dziś ogródki działkowe służą przede wszystkim rekreacji i mimo rozmaitych dziejowych burz cieszą się niesłabnącą popularnością. Szacuje się, że z blisko miliona działek ROD w Polsce korzystają ok. 4 mln osób. Aż 84 proc. z tych ogródków znajduje się na obszarze miast, co zwiększa udział terenów zielonych i pozwala m.in. poprawić jakość powietrza na terenach miejskich.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Prestiżowe nagrody dla polskich domów