Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy wzbogacać ofertę naszej organizacji

artykuł sponsorowany
Ewa Dziwisz, pierwsza prezes Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży NIepełnosprawnej
Ewa Dziwisz, pierwsza prezes Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży NIepełnosprawnej
Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach działa już od 16 lat i jest znane w całym regionie.

Organizacja została założona 1 października 2001 roku. Powstała z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych. Pierwszą prezeską została Ewa Dziwosz. Od maja tego roku stowarzyszenie prowadzi Elżbieta Surgieniewicz. Dzisiaj zrzeszenie znane jest w całym regionie. Podopieczni pochodzą nie tylko ze Świebodzic, ale również z okolicznych miejscowości.

– Realizujemy zadania z zakresu rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej – mówi Ewa Dziwosz. Organizacja bez dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzi bezpłatną rehabilitację dla dzieci między innymi z porażeniem mózgowym.

– Dzięki temu stan zdrowia naszych dzieci nie uległ pogorszeniu, a w wielu przypadkach nawet się poprawił. Przez 16 lat funkcjonowania stowarzyszenia, członkowie naszej organizacji zdążyli już wydorośleć. Dlatego też nasze działania ewaluowały. W początkowym okresie działalności nastawieni byliśmy tylko na rehabilitację – opowiada Dziwosz.

Dzisiaj organizowane są także różnego rodzaju wyjazdy czy imprezy integracyjne dla podopiecznych stowarzyszenia. Kolejnym elementem naszej działalności jest rehabilitacja społeczna. To właśnie w ramach tych działań nasi członkowie zaczęli wyjeżdżać do kina, teatru, różnego rodzaju festiwale muzyczne i filmowe czy opery, a potem na wymiany międzynarodowe – opowiada Ewa Dziwosz.

Stowarzyszenie przez kilka lat prowadziło Akademię Nadziei.

– Włączaliśmy się między innymi w działania projektu ogólnopolskiego Szlachetna Paczka, organizując grupę wolontariuszy. W ubiegłym roku w naszym rejonie udało nam się przekazać potrzebującym aż 43 „szlachetne paczki“ – dodaje pani Ewa.

ROZMOWA

Ewa Dziwosz, pierwsza prezes Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przeznaczamy na różne wyjazdy

Czy mogą Państwo liczyć na duże wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego?
W ramach rehabilitacji społecznej nasza organizacja cyklicznie pozyskuje środki na udział w Festiwalu Filmów Kieślowskiego oraz na Festiwalu Woodstock. Oba działania w ostatnich trzech latach dofinansował nam Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, z czego bardzo się cieszymy.

Wyjazd na Woodstock to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Ważne, aby dobrać do tego działania odpowiedni sprzęt i wolontariuszy. My przecież wyjeżdżamy z wózkami inwalidzkimi, z osobami niesprawnymi intelektualnie, niedowidzącymi, którzy jak wszyscy tam na miejscu śpią pod namiotami, myją się w nieprzystosowanych dla niepełnosprawnych kabinach prysznicowych, korzystają z ogólniedostępnych na Woodstocku toalet.

Jak sobie radzą na tym festiwalu osoby niepełnosprawne?
Te wszystkie niedogodności rekompensuje nam wszechobecna na Woodstocku tolerancja, która jest tu normą i codziennością. Dlatego tak chętnie tam wracamy. Wyjeżdżamy na festiwal, ponieważ chcemy posłuchać dobrej muzyki, ale też po to, aby sprawdzić się w tej niecodziennej szkole przetrwania. Dla nas to poligon doświadczeń nafaszerowany trudnościami i barierami, ale też pełny troski i uwagi na potrzeby drugiego człowieka.

Festiwal Filmów Kieślowskiego organizowany w Sokołowsku to kolejna impreza o charakterze kulturalnym, którą dofinansował nam Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Festiwal cieszy się w całej Polsce dużym zainteresowaniem!
Traktujemy go, jak formę terapii. Mimo że filmy prezentowane podczas festiwalu nie poruszają łatwych tematów, członkowie stowarzyszenia dzięki niezwykłemu mikroklimatowi i stworzonym przez organizatorów warunkom, szybko wchodzą w rolę wyrafinowanego kinomana. W Sokołowsku pomimo upływającego czasu wyczuwa się ducha i geniusz Krzysztofa Kieślowskiego.

Czy na następne edycje obu imprez również Państwo pojadą?
Wszystko zależy od tego, czy uda nam się pozyskać dofinansowanie na wyjazd. Jednak Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspiera nasze działania i myślę, że następnym razem również nam pomoże.

Jest to dla nas bardzo cenne, że możemy liczyć na taką pomoc.

Członkowie stowarzyszenia zawsze z niecierpliwością czekają na kolejny festiwal filmowy, który jest dla niepełnosprawnych formą terapii. Wracają z niego z uśmiechem na twarzy, dlatego nie chcielibyśmy przerywać tych naszych wyjazdów.

Na jakich jeszcze działaniach Państwo się skupiają?
Dzisiaj Stowarzyszenie poza działaniami wyżej wymienionymi jest mocno zaangażowane w zadania związane z rehabilitacją zawodową. Aktywizujemy niepełnosprawnych członków naszego stowarzyszenia w formie wolontariatu czy stażu zawodowego doprowadzając w konsekwencji do zatrudnienia.

Aktywizacja zawodowa to ogromnie ważny aspekt życia osób z niepełnosprawnością. Trudno mówić o samodzielności, o dorosłym odpowiedzialnym życiu bez pracy i środków finansowych. Życie osób niepełnosprawnych jest kosztowne. Wiąże się z kupnem leków, wyjazdami na turnusy rehabilitacyjne, które rzadko zyskują dofinansowanie ze środków publicznych czy zakupem sprzętu rehabilitacyjnego. W tym zakresie niepełnosprawni powinni liczyć też na siebie i na własne finanse. Nasi członkowie, dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wsparciu darowiznami od firm oraz osób prywatnych i wpłat pochodzących z jednego procentu, czyli podatku od osób fizycznych, mogą liczyć na zatrudnienie w stowarzyszeniu.

Ile obecnie osób zatrudnionych jest w Stowarzyszeniu Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej?
Obecnie zatrudnionych mamy ośmiu pracowników, w tym sześć osób niepełnosprawnych – dwie pozostałe, to rehabilitant i asystent osoby niepełnosprawnej. Praca dla niepełnosprawnego to źródło dochodu, poprawy jego sytuacji materialnej, sposób na zaspokajanie własnych potrzeb, szansa rozwoju zainteresowań, ogromna satysfakcja, zwiększona samoocena, mobilizacja i bodziec do dalszej pracy nad sobą.

Bardzo prosimy pamiętać o nas wypełniając roczne rozliczenie podatkowe. Chcielibyśmy bardzo podziękować za każdą pomoc, którą otrzymujemy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dzięki pomocy finansowej możemy się rozwijać i jeszcze prężniej działać na rzecz osób niepełnosprawnych z naszego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska