Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zwolnić szefa filharmonii w Wałbrzychu

Artur Szałkowski
Dariusz Mikulski kieruje filharmonią od pięciu lat
Dariusz Mikulski kieruje filharmonią od pięciu lat Dariusz Gdesz
W urzędzie marszałkowskim zaakceptowano wniosek wydziału kultury, dotyczący rozpoczęcia procedury odwołania Dariusza Mikulskiego, dyrektora Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Decyzja została podjęta w związku z wynikami kontroli przeprowadzonej w filharmonii przez pracowników urzędu. Trwała od maja do września 2009 roku, a niedawno wyniki trafiły na biurko marszałka.

- Kontrola wykazała nieprawidłowości w zakresie przestrzegania ustaw: o rachunkowości, o finansach publicznych, prawo zamówień publicznych, o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz dokumentów wewnętrznych - wylicza Jacek Gawroński, dyrektor wydziału kultury urzędu marszałkowskiego.

Szczegółów dotyczących zastrzeżeń urzędnicy nie chcą jednak na razie ujawniać. Zasłaniają się trwającą procedurą odwołania dyrektora. Wiadomo tylko, że w trakcie kontroli wzięto pod lupę dokumentację filharmonii od 2005 roku. Czyli od momentu, kiedy Dariusz Mikulski został powołany na stanowisko dyrektora.

Jest on zdziwiony próbą odwołania go ze stanowiska dyrektora. Twierdzi, że eliminował panujące w filharmonii nieprawidłowości.

- Obowiązujący w placówce system księgowy nie uwzględniał np. wypłaty diet za próby dla goszczących u nas muzyków i dyrygentów. Dlatego trafiały do rubryki koncertów - mówi Dariusz Mikulski, dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. - Były to błędy formalne, nie wiedziałem o nich. Po kontroli straciłem zaufanie do głównej księgowej i ją zwolniłem.

Dyrektor podkreśla, że nie ucieka od odpowiedzialności. Nim zostanie jednak podjęta decyzja o jego odwołaniu, chciałby jeszcze jednej kontroli. Dodaje, że nie chce być kozłem ofiarnym, który ma ponieść odpowiedzialność za zastane przez niego w placówce nieprawidłowości.

W urzędzie marszałkowskim nie mogą podjąć samodzielnej decyzji o odwołaniu dyrektora. Zgodę na to musi przede wszystkim dać minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Przed dwoma laty uhonorował on dyrektora Dariusza Mikulskiego medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska