Chcą, żeby Wrocław refundował in vitro. Czy radni się zgodzą?

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Andy Wong
Sojusz Lewicy Demokratycznej we Wrocławiu zapowiedział złożenie na początku września projekt uchwały w sprawie dofinansowania z miejskiego budżetu procedury in vitro. SLD uważa, że to jedyny sposób pomocy osobom, które nie mogą mieć dzieci, po tym, jak rząd PiS zdecydował o zakończeniu finansowania metody in vitro z budżetu państwa. - Mamy nadzieję, że inni radni nas poprą - mówi Bartłomiej Ciążyński, przewodniczący wrocławskiego SLD. Na apel pierwsza odpowiedziała Nowoczesna. Dziś sama złożyła w radzie miejskiej projekt uchwały o refundacji in vitro w mieście.

Bartłomiej Ciążyński wierzy w to, że władze Wrocławia zgodzą się na finansowanie in vitro w stolicy Dolnego Śląska. - Tak już jest m.in. w Częstochowie i Łodzi, gdzie jest dofinansowanie w wysokości 5000 zł. Nie byłoby to znaczne obciążenie dla miejskiej kasy - mówi Ciążyński.

Wrocławskie SLD proponuje, żeby na metodę in vitro przeznaczyć we Wrocławiu około miliona złotych. - Za tę kwotę można uszczęśliwić 200 wrocławskich par - mówi Ciążyński. - We Wrocławiu rządzi Rafał Dutkiewicz i partia Nowoczesna. Czas pokazać, że są nowocześni nie tylko z nazwy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia niepłodność jest chorobą i odwracanie się plecami od ludzi nią dotkniętych jest po prostu nieludzkie i nie powinno mieć miejsca w państwie, w którym mamy mieć zapewnioną powszechną opiekę zdrowotną - dodaje szef wrocławskiego SLD.

Czy jest szansa na przyjęcie uchwały w tej sprawie? Jarosław Krauze, szef klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską zapowiada, że podczas ewentualnego głosowania nie będzie dyscypliny klubowej. - Każdy radny będzie głosował, zgodnie ze swoimi poglądami - mówi przewodniczący klubu. On sam uważa, że kwestie refundacji in vitro powinno się rozstrzygnąć ustawowo w Sejmie. Jarosław Krauze boi się także, że samorządy i tak mogą być już dodatkowo obciążone finansowo, przez zmiany w służbie zdrowia.

Według Piotra Uhle, przewodniczącego klubu Nowoczesna, jego radni są za tym, żeby samorządy finansowały metodę leczenia in vitro, skoro nie chce robić tego państwo.
I dziś w południe Nowoczesna przeszła od słów do czynów. Wyprzedziła SLD i sama złożyła projekt uchwały rady miejskiej w tej sprawie. - Chcemy, żeby Wrocław finansował in vitro od przyszłego roku. W projekcie zaznaczyliśmy, że program będzie trwał do 2019 roku. Rocznie chcemy wydać na ten cel 2,1 mln zł – mówi Magdalena Razik-Trziszka, radna Nowoczesnej.
- Rozmawialiśmy z przewodniczącym rady Jackiem Ossowskim, który powiedział, że będzie nam kibicował. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi radnymi, nawet tymi z PiS. Mamy nadzieję, że przekonamy większość – mówi Magdalena Razik-Trziszka.

Na kosztowny zabieg in vitro nie każdy może sobie pozwolić. Za in vitro trzeba zapłacić - w zależności od rodzaju, ilości leków a także badań - od 10 do nawet 15 tys. zł. Do tego nie ma gwarancji, że podczas zabiegu dojdzie do zapłodnienia, szanse wynoszą około 45 procent. Są pary, które muszą próbować kilkakrotnie

Podczas pierwszych 6 miesięcy funkcjonowania rządowego programu na Dolnym Śląsku, w ciąże zaszło aż 80 pacjentek. Pod koniec 2015 roku w Polsce urodziło się w sumie 3841 dzieci, dzięki metodzie in vitro, finansowanej z budżetu państwa. Ponad 17 tys. par było w trakcie leczenie. Na projekt wydano 150 mln zł z budżetu państwa. Rząd PiS zakończył ten projekt.

Wideo

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kate

Pewnie sam bierzesz 500 + a to też jest z naszych podatków. Każdy ma prawo do własnego dziecka. Ty pewnie jesteś przeciwnikiem in vitro a zwolennikiem aborcji

P
Parafrazujac

O tym na co powinny być przeznaczane pieniądze w budżecie powinni decydować obywatele a nie partie! Może obywatele mają inne priorytety i chcieliby aby te pieniądze przeznaczyć na inny cel? Jeśli partia chce się wypromować to niech zrobi coś sama a nie zajmuje się rozdawnictwem publicznych pieniędzy. Wykonują wole suwerena

A
Aa

Ok, jeśli będą takie kontrole jak przed adopcją. Dlaczego całe społeczeństwo ma dopłacać do zabiegu, a nie wiadomo czy dziecko będzie potem w prawidłowych warunkach?
Skoro tacy zapaleni, przyszli rodzice nie są w stanie odłożyć na wymarzonego, przyszłego potomka to coś jest nie tak.

A
AL

Ok, jeśli będą takie kontrole jak przed adopcją. Dlaczego całe społeczeństwo ma dopłacać do zabiegu, a nie wiadomo czy dziecko będzie potem w prawidłowych warunkach?
Skoro tacy zapaleni, przyszli rodzice nie są w stanie odłożyć na wymarzonego, przyszłego potomka to coś jest nie tak.

A
ANONIM

Jeśli kogoś nie stać, by zaoszczędzić na te zabiegi to jakim prawem ktokolwiek ma do tego dopłacać? Nie ma nawet minimum pewności, że ta rodzina potem będzie miała kasę na dzieci.
Jeśli sami nie płacą, to przed refundowanym zabiegiem powinna być kontrola jak przed adopcją.

g
gajowy

którą od dawna płacisz

A
Aaa

Nie jestem przeciwko in vitro. Jestem przeciwko finansowaniu in vitro z publicznych pieniędzy.

W
Wrocławianin

Nie mają żadnego rozsądnego pomysłu to wychodzą z "in vitro", żeby było o nich głośno.
W naszych realiach na zwykłe badanie czy leczenie trzeba czekać, albo płacić ze swojej kieszeni, a te świrusy chcą publicznej zrzutki na "zaspokojenie pragnień".
A jeśli ktoś bardzo chce mieć dziecko, to można adoptować.

A
As

Lewactwa w Polsce już nie ma, a betony z sld niech ida na emeryture i dadzą spokój, przestańcie się wygłupiać:)

f
fakty

Lepiej adoptować

S
Seba

Każdy ma sumienie i niech sobie sam osądzi. Jednak czemu wszyscy mają robić na to zrzutę? Dofinansowania do mieszkań, do dzieci... Wszyscy płacimy przez to coraz wyższe daniny.
Jeżeli ktoś chce mieć dziecko, to niech weźmie za to odpowiedzialność od samego początku i niech sobie zafunduje zabieg. Cena in vitro to nic przy pozostałych wydatkach które go czekają. Skoro kogoś nie stać nawet na taki zabieg, to czy taka osoba będzie w stanie zapewnić dziecku odpowiednią przyszłość? A co jeżeli urodzi się chore i trzeba będzie ponieść pięć razy tyle wydatków? Czy taka osoba nie zaszczepi w dziecku podobnej roszczeniowej postawy do życia?
Skoro już wydawane są społeczne pieniądze, to czemu nie wolno potem nigdzie umieścić adnotacji o sposobie poczęcia? Dzięki temu nauka mogła by iść do przodu. Wiadomo by było więcej na temat przyszłych społecznych konsekwencji tej metody. Może stosując in vitro psujemy pulę genów populacji ludzkiej i w przyszłości (za kilkaset lat) doprowadzimy do czegoś złego? Może już nie będzie dało się począć dziecka naturalnie? Ale kogo obchodzi to, jakie problemy będą miały pra pra pra pra wnuki. Ważne, że my się uszczęśliwimy.

z
znawca

W wyniku in vitro znacznie częściej rodzą się dzieci z ciężkimi defektami i dużym prawdopodobieństwem bezpłodności. Oto część danych
Za pomocą Szwedzkiego Rejestru Nowot­worów doko­nano porów­na­nia częs­tości nowot­worów w grupie dzieci z IVF oraz z pop­u­lacją dzieci poczę­tych w sposób nat­u­ralny. W grupie dzieci z IVF zaob­ser­wowano wzrost liczby nowot­worów (53 przy­padki), przy wartości oczeki­wanej –38 przy­pad­ków. Reprezen­tacja poszczegól­nych nowot­worów w grupie dzieci z IVF jest nierównomierna. Na 53 przy­padki nowot­worów aż 18 w grupie dzieci z IVF stanowią nowot­wory krwi, w tym na pier­wszym miejscu znalazła się ostra białaczka lim­foblasty­czna. Autorzy opra­cow­a­nia przed­staw­ili wzrost liczby nowot­worów u dzieci urod­zonych z zas­tosowaniem zapłod­nienia pozaus­tro­jowego (Kallen B, Finnstrom O, Lin­dam A i wsp. Can­cer risk in chil­dren and young adults con­ceived by in vitro fer­til­iza­tion. Pedi­atrics 2010: 126: 270) Autorzy kole­jnego opra­cow­a­niawykazali wzrost częs­tości siatków­czaka (retinoblas­toma) w grupie dzieci z IVF w porów­na­niu z grupą dzieci z pop­u­lacji ogól­nej (Moll AC, Imhof SM, Cruys­berg JR i wsp. Inci­dence of retinoblas­toma in chil­dren born after in vitro fer­til­iza­tion. Lancet 2003; 361) W innymstudium opar­tym na wynikach uzyskanych ze Szwedzkiego Rejestru urodzeń (Swedish Med­ical Birth Reg­is­ter). Opra­cow­anie obe­j­muje 31918 dzieci urod­zonych z zas­tosowaniem zapłod­nienia pozaus­tro­jowego (IVF). Autorzy opra­cow­a­nia wykazali wzrost ryzyka wys­tąpi­enia astmy u dzieci poczę­tych z IVF w sto­sunku do pop­u­lacji dzieci z pop­u­lacji ogól­nej (Kallen B, Finnstrom O, Nygren KG i wsp. Asthma in Swedish chil­dren con­ceived by in vitro fer­til­iza­tion. Arch Dis. Child. 2013; 98: 92) Następne studium naukowe udoku­men­towało zwięk­szone ryzyko wys­tąpi­enia wrod­zonych wad roz­wo­jowych u dzieci nar­o­d­zonych z zas­tosowaniem tech­nik IVF i ICSI (intra­cy­to­plas­mic sperm injec­tion). Autorzy posłużyli się wynikami trzech aus­tral­i­js­kich rejestrów urodzeń. Okres obserwacji wynosił 12 miesięcy. W grupie dzieci po IVF i ICSI odno­towano dwukrotny wzrost ryzyka tzw. dużych wad wrod­zonych w porów­na­niu z grupą dzieci nar­o­d­zonych z poczę­cia nat­u­ral­nego (Hansen M, Kur­inczuk JJ, Bow­erC, Webb S. The risk of major birth defects after intra­cy­to­plas­mic sperm injec­tion and in vitro fer­til­iza­tion. New Eng­land Jour­nal of Med­i­cine 2002; 346 (10): 725–730) W ostat­nim opra­cow­a­niu, które przed­staw­iam w tej audy­cji, przed­staw­iono dane doty­czące częs­tości wrod­zonych wad serca reje­strowanych przez paryski rejestr wad wrod­zonych (Paris reg­istry of con­gen­i­tal mal­for­ma­tions). Grupa dzieci w rejestrze po IVF obe­j­mowała 1583 osoby, grupa kon­trolna obe­j­mowała 4104 osoby. Badaniem objęto cztery rodzaje wrod­zonych wad serca. W tej grupie stwierd­zono wzrost częs­tości wys­tępowa­nia złożonej wrod­zonej wady serca– tetralogii Fal­lota. Tetralo­gia Fal­lota w grupie dzieci po IVF wys­tępowała ponad dwukrot­nie częś­ciej niż w grupie kon­trol­nej (Tarar­bit K, Lelong N, Thieulin AC i wsp. The risk for four spe­cific con­gen­i­tal heart defects asso­ci­ated with assisted repro­duc­tive tech­niques: a population-based eval­u­a­tion. Human Repro­duc­tion 2013; 28: 367–374

m
mela

Argument o spełnianiu marzeń dzięki in vitro jest nietrafiony. Ja muszę na spełnienie swoich marzeń pracować i z pewnością nie wszystkie uda mi się spełnić a Ty oczekujesz, że na spełnienie marzeń niektórych osób powinno się złożyć społeczeństwo. A niby dlaczego?

s
s

Ty tak serio czy ksiudz coś do kadzidła dorzucił?

M
Mama adopcyjna

Jesli dojrzales do adopcji to pokochasz i to nie jest juz cudze dziecko. Zalujesz tylko ze nie mogles kochac od samego poczatku. Tyle. Invitro przeszlismy za swoje, to byl etap w dojrzewaniu do adopcji. Nie zaluje ale dzis od razu zdecydowalabym sie na adopcje. Imoj synek co dzien mnie w tym utwierdza. A teraz czekamy na rodzenstwo.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3