Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny w grudniu wyższe nawet o 90 proc. Oficjalne dane dla Wrocławia i Dolnego Śląska. Porównanie 2021 i 2022 roku

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wrocławski Urząd Statystyczny wziął pod lupę ceny detaliczne żywności w sklepach na Dolnym Śląsku. W zestawieniu znalazły się produkty podstawowe jak i te świąteczne. W niektórych przypadkach średnia cena w porównaniu z końcówką roku 2021 wzrosła nawet o 90 proc. Zobacz w galeriiPrzesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→
Wrocławski Urząd Statystyczny wziął pod lupę ceny detaliczne żywności w sklepach na Dolnym Śląsku. W zestawieniu znalazły się produkty podstawowe jak i te świąteczne. W niektórych przypadkach średnia cena w porównaniu z końcówką roku 2021 wzrosła nawet o 90 proc. Zobacz w galeriiPrzesuwaj slajdy klikają w strzałki, używaj klawiszy lub gestów ------------→ fot. Remigiusz Biały / Archiwum Polska Press
Wrocławski Urząd Statystyczny wziął pod lupę ceny detaliczne żywności w sklepach na Dolnym Śląsku. W zestawieniu znalazły się produkty podstawowe jak i te świąteczne. W niektórych przypadkach średnia cena w porównaniu z końcówką roku 2021 wzrosła nawet o ponad 90 proc. Zobacz szczegóły w galerii!

Spis treści

Wzrost cen surowców, paliw, energii elektrycznej, gazu czy duża ilość pieniądza bez pokrycia w gospodarce. To wszystko przekłada się na wzrost cen żywności. Zwłaszcza na najbardziej podstawowe produkty, a to zawsze dotyka najuboższych. Inflacja pod koniec listopada w Polsce wyniosła 17,4 proc, a średnie ceny za żywność na Dolnym Śląsku wzrosły o 24,9 proc.

Dużo więcej za podstawowe produkty żywnościowe, rekordzista ponad 90 procent!

W porównaniu przełomów listopada i grudnia 2021 roku i 2022 roku za najbardziej podstawowe produkty w sklepach osiedlowych i marketach mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska musieli średnio zapłacić ponad 30 proc. więcej. Rekordową zwyżkę zaliczył cukier. Jego średnia cena wzrosła z 3,49 złotych na 6,80 złotych. To daje 94,8 proc. wzrostu ceny.

Inne produkty również podrożały:

  • mąka pszenna 1 kg – 40,8 proc.,
  • marchewka 1 kg – 26,3 proc.,
  • jajko 1 szt. - 30,3 proc.

Te Święta Bożego Narodzenia naprawdę były najdroższymi

W 2022 roku na organizację Świąt Bożego Narodzenia Polki i Polacy planowali średnio wydać 1 427 zł. W tej kwocie ujęte są wydatki na prezenty, koszta podróży i na żywność. Kwota pochodzi z badania zrealizowanego na zlecenie Związków Banków Polskich. Około 585 zł miało zostać przeznaczone na żywność.

Średnia cena produktów żywnościowych, typowo świątecznych, na Dolnym Śląsku wzrosła o 20 proc. w porównaniu do ostatnich 12 miesięcy. Cena za kilogram świeżego karpia wrocławianie i Dolnoślązacy średnio w 2021 roku płacili 27,50 złotych, a w 2022 roku już o 10 złotych więcej, czyli wzrost wyniósł 37,2 proc. Najbardziej jednak zdrożały buraki o 40,3 procent – z 2,38 zł/kg na 3,34 zł/kg.

Zobacz w galerii wzrost cen żywności na Dolnym Śląsku na koniec roku 2022

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska